mariannak
10.02.07,21:00
Chcem Vás poradiť o radu, potrebujem spracovať DP pre kámošku, má príjmy podľa § 5 (zamestnanec) a zároveň má uzatvorenú sprostredkovateľskú zmluvu s distribučným strediskom TUPPERWARE, čiže robí prezentácie ich výrobkov. Považuje sa tento príjem za príjem podľa § 6 ods. d) " z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou". Podľa § 6 ods. 10 by som mohla pri týchto príjmoch použiť 40% paušálne výdavky?
A ešte jedna otázka, ktorá mi vŕta hlavou:
1.
V zmluve majú uvedené, že pri uzatvr. zmluvy predpokladajú, že sprostredkovaľ bude pre distribuč.stred.sprostredkovávať uzatvar.obchodov výlučne príležitosným a nepravidelným oraganizovaním domác.prezentácii svojim rozsahom nedosahujúcim rámec podnikania. .... a berie na vedomie, že je povinný sledovať a posudzovať prípadný rozsah činnosti v budúc.obdobiach, či nenapĺňa pojmové znaky podnikania, čím by bol povinný vykonať úkony smerujúe k získaniu živnost.oprávn. Od 05-12/2006 robila 12 prezentácii. Jej príjem bol cca 8tis. Sk. No viete z tohto posúdiť, či je jej činnosť podnikaním alebo nie.
2.
Od 02.06.2006 je registrovaná na DÚ a má pridelené DIČ. Činnosť vykonávala od januára 2006 a o registráciu požiadala až koncom mája. K DP mi dala doklady od 05/06. Zmluvu upravili od 20.05.2006 kvôli oneskorenej registrácii. Ale čo s príjmami od 05/06?
mariannak
11.02.07,12:19
Prosím, pomôžte mi niekto...
Monika Kováčová
11.02.07,12:24
Ak nemá živnostenské oprávnenie, posudzovala by som uvedené sprostredkovanie podľa § 8 (1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí, príjmy z príležitostných

Týmto spôsobom máš vyriešený aj bod 2).
Monika Kováčová
11.02.07,12:31
.....čiže robí prezentácie ich výrobkov. Považuje sa tento príjem za príjem podľa § 6 ods. d) " z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou". Podľa § 6 ods. 10 by som mohla pri týchto príjmoch použiť 40% paušálne výdavky?



podľa §6 odst. d) by som v tvojom prípade nepostupovala. Poznámka 29a) týka sa sprostredkovateľov poistenia:
29a) Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších redpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
mariannak
11.02.07,12:40
Keby to bol príjem podľa § 8 ods. 1, tak by som ten príjem mohla v plnej výške oslobodiť podľa § 9 ods. h), nakoľko jeho výške je cca 8tis Sk, však?
Aj tak si ešte niesom istá či je to príjem podľa § 8 ods. 1.....
Monika Kováčová
11.02.07,12:41
A kedy si budeš istá????
Monika Kováčová
11.02.07,12:47
2.
Od 02.06.2006 je registrovaná na DÚ a má pridelené DIČ. Činnosť vykonávala od januára 2006 a o registráciu požiadala až koncom mája. K DP mi dala doklady od 05/06. Zmluvu upravili od 20.05.2006 kvôli oneskorenej registrácii. Ale čo s príjmami od 05/06?
Tú poslednú vetu si ako myslela?

Ak by si postupovala podľa § 8 odst. 1 "máš vystaráno". Zahrnieš príjem za celý rok (od 1-12). Povinnosť registrácie nemala.
mariannak
11.02.07,12:49
Keď budem mať názory na vec od viacerých... alebo keď si to ešte zajtra telefonicky vykonzultujem s kámoškami-účtovníčkami...
Keby si Ty riešil také DP, tak by si to jednoznačne zaradil do § 8 ods. 1, ale len tak tipuješ?
mariannak
11.02.07,12:55
Tú poslednú vetu si ako myslela?

Ak by si postupovala podľa § 8 odst. 1 "máš vystaráno". Zahrnieš príjem za celý rok (od 1-12). Povinnosť registrácie nemala.

Sprostredkovanie vykonávala od 1/06 ale akosi sa zabudla zaregistrovať na DÚ, tak prerobili tú zmluvu na 20.05.2006 a registrovali ju 2.6.2006. A príjmy do 5/2006 mi ani nedala.
Uviedol si, že povinnosť registrácie nemala. Myslel si registrácia na živnostenskom. A musela sa vôbec registrovať na DÚ?
mariannak
11.02.07,12:58
Ďakujem mariannak. Ja som taký šuflikant, ja vždy len tipujem.... :mad:

Za dobrotu na žobrotu...

Prepáč, ja som to tak nemyslela!!!!
Monika Kováčová
11.02.07,14:23
Keby si Ty riešil také DP, tak by si to jednoznačne zaradil do § 8 ods. 1, ale len tak tipuješ?

Áno. Robila som tak svoje za minulý rok.
Monika Kováčová
11.02.07,14:25
Sprostredkovanie vykonávala od 1/06 ale akosi sa zabudla zaregistrovať na DÚ, tak prerobili tú zmluvu na 20.05.2006 a registrovali ju 2.6.2006. A príjmy do 5/2006 mi ani nedala.
Uviedol si, že povinnosť registrácie nemala. Myslel si registrácia na živnostenskom. A musela sa vôbec registrovať na DÚ?

Myslela som registráciu na daňovom. Ak ide o príležitostný príjem. Ako môžeš niekomu zodpovedne urobiť daňové priznanie, keď vieš, že nemáš príjmy od 1 do 4/2006???
brikina
12.02.07,03:41
Súhlasím s Ermonom.
Moja mama má to isté, už aj za rok 2005 som jej v DP dávala tieto príjmy do §8, odst.1 a mala som to odkonzultované aj s kontrolórkami z DÚ. Sami najprv nevedeli, kde to dať, ale potom mi potvrdili ten §8.
Tiez si myslim, ze nemala povinnost registracie na DU.

No zaujala poznamka, ze podla §9 písm.h nemusí byť tento príjem zdanovaný. To som nevedela, ale ak by to tu este niekto odsuhlasil, tak by to bolo super.

Okrem tohto prijmu mala tie len prijem podla §5
mariannak
16.02.07,18:47
Rozmýšľam, či to malo byť DP typu B, príjem podľa § 5 a príjem podľa § 8 uvediem príjmy napr. 8300 a aj výdavky 8300, t.j. ZD podľa § 8 bude 0, hoci uvažujem nad tým, či do riadku 1 by sa mal uviesť príjem presahujúci sumu podľa § 9 ods. 1 písm. h.
Ale by to bolo priznanie typu A, len príjmy zo závislej činnosti. A do budúceho roka, mohla by požiadať aj o vykonanie ročného zúčtovania svojho zamestnávateľ?
brikina
20.02.07,09:24
Rozmýšľam, či to malo byť DP typu B, príjem podľa § 5 a príjem podľa § 8 uvediem príjmy napr. 8300 a aj výdavky 8300, t.j. ZD podľa § 8 bude 0, hoci uvažujem nad tým, či do riadku 1 by sa mal uviesť príjem presahujúci sumu podľa § 9 ods. 1 písm. h.
Ale by to bolo priznanie typu A, len príjmy zo závislej činnosti. A do budúceho roka, mohla by požiadať aj o vykonanie ročného zúčtovania svojho zamestnávateľ?

pozri sem: http://www.porada.sk/t43295-9-odsth-zakona-dane-z-prijmu.html
mariannak
23.02.07,12:27
Súhlasím s Ermonom.
Moja mama má to isté, už aj za rok 2005 som jej v DP dávala tieto príjmy do §8, odst.1 a mala som to odkonzultované aj s kontrolórkami z DÚ. Sami najprv nevedeli, kde to dať, ale potom mi potvrdili ten §8.
Tiez si myslim, ze nemala povinnost registracie na DU.

No zaujala poznamka, ze podla §9 písm.h nemusí byť tento príjem zdanovaný. To som nevedela, ale ak by to tu este niekto odsuhlasil, tak by to bolo super.

Okrem tohto prijmu mala tie len prijem podla §5



Volala som dnes na DR v PO a metodička mi povedala, v žiadnom prípade to nemôže byť príjem príležitostný, pretože príležitostný príjem znamená, že sa vyskytne jeden-dva krát za rok. Sprostredkovanie tohto typu je živnosťou a keď nemá vybavený ŽL tak podniká neoprávnene. Zdaniť to nemôže ani podľa § 6 ods. 2 ako príjem zo živnosti, pretože nám ŽL (v tom prípade by si mohla uplatniť aspoň 40%výdavky) a ani podľa § 8 ods. 1 (kde by to oslobodila podľa § 9 ods. 1 písm h). Mám to uviesť ako ostatný príjem podľa § 8 v daň. prizn. na riadok 12. Uplatniť môžem skutočné výdavky. (neviem aké???).Čo Vy na to. Je to najhoršia varianta pre daňovníka.
Marianna01
24.03.07,13:45
Volala som dnes na DR v PO a metodička mi povedala, v žiadnom prípade to nemôže byť príjem príležitostný, pretože príležitostný príjem znamená, že sa vyskytne jeden-dva krát za rok. Sprostredkovanie tohto typu je živnosťou a keď nemá vybavený ŽL tak podniká neoprávnene. Zdaniť to nemôže ani podľa § 6 ods. 2 ako príjem zo živnosti, pretože nám ŽL (v tom prípade by si mohla uplatniť aspoň 40%výdavky) a ani podľa § 8 ods. 1 (kde by to oslobodila podľa § 9 ods. 1 písm h). Mám to uviesť ako ostatný príjem podľa § 8 v daň. prizn. na riadok 12. Uplatniť môžem skutočné výdavky. (neviem aké???).Čo Vy na to. Je to najhoršia varianta pre daňovníka.

Až taká najhoršia varianta to nie je, pretože síce zaplatí daň, ale nevstúpi mu to do soc. a zdrav. poistenia, čo v mnohých prípadoch znamená viac ušetrených peňazí, ako zaplateiť daň...