jarkach
10.02.07,23:14
Ahojte mili poraďáci, ja by som vás chcela poprosiť o radu . Mám živnostníka cudzinca s trvalým pobytom na Slovensku aj manželka má trvalý pobyt tu. Dieťatko sa im narodilo v roku 2005 v júli a nie na území našej republiky. V auguste 2006 vybavil dieťaťu trvalý pobyt na Slovensku. KED podniká v práci , ktorá sa dá robiť iba ked je teplo, tak si v oktobri pozastavil živnosť. Chcem sa spýtať, či má na dieťa nárok na daňový bonus a na celý rok alebo iba od trvalého pobytu dieťaťa , budem povďačná každej odpovedi a vopred dakujem


jarkach
Lydka R
11.02.07,08:00
Ahojte mili poraďáci, ja by som vás chcela poprosiť o radu . Mám živnostníka cudzinca s trvalým pobytom na Slovensku aj manželka má trvalý pobyt tu. Dieťatko sa im narodilo v roku 2005 v júli a nie na území našej republiky. V auguste 2006 vybavil dieťaťu trvalý pobyt na Slovensku. KED podniká v práci , ktorá sa dá robiť iba ked je teplo, tak si v oktobri pozastavil živnosť. Chcem sa spýtať, či má na dieťa nárok na daňový bonus a na celý rok alebo iba od trvalého pobytu dieťaťa , budem povďačná každej odpovedi a vopred dakujem


jarkach

1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

Myslím, že nie je podstatný trvalý pobyt dieťaťa, ale to, že žili v spoločnej domácnosti. Teda, ak splnil podmienku príjmu za rok 2006, mal by si uplatniť daňový bonus za celý rok.
Ale ešte nech sa niekto vyjadrí.
Jozef Mihál
11.02.07,09:17
Mám živnostníka cudzinca s trvalým pobytom na Slovensku aj manželka má trvalý pobyt tu. Dieťatko sa im narodilo v roku 2005 v júli a nie na území našej republiky. V auguste 2006 vybavil dieťaťu trvalý pobyt na Slovensku. KED podniká v práci , ktorá sa dá robiť iba ked je teplo, tak si v oktobri pozastavil živnosť. Chcem sa spýtať, či má na dieťa nárok na daňový bonus a na celý rok alebo iba od trvalého pobytu dieťaťa...
1. Daňovník má trvalý pobyt v SR, tj. túto základnú podmienku nároku na DB spĺňa. To že je cudzinec - nemá štátne občianstvo SR, nie je podstatné.

2. Nie je podstatné, či podniká celý rok, podstatné je, či zo živnosti dosiahol hrubý príjem za rok 2006 aspoň 42450 Sk a súčasne nevykázal stratu. Ak je to tak, aj ďalšia podstatná podmienka je splnená.

3. Nie je podstatný trvalý pobyt dieťaťa, ale to, či žije s dieťaťom v spoločnej domácnosti. Ak áno a žijú v spoločnej domácnosti celý rok 2006, má nárok na DB za celý rok 2006.
jarkach
11.02.07,11:08
p.Miháľ Jozef a LYDKA R veľm prekne Vám ĎAKUJEM ZA RADU veľmi ste mi pomohli a som vdačná a som rada , že niečo také úžasne ako je drak a porada existuje ešte raz veľký dík jarkach