Daša
11.01.05,14:44
Dobrý deň, podľa § 32 ods. zák.511/92 -akturálne znenie je ustnovené ohlásenie platieb FO daňovému úradu nad 100 000,- Sk. Je potrebné ohlasovať aj podiely na zisku vyplatené spoločníkom za rok 2003, ktoré už neboli zdanené zrážkovou daňou, ale budú súčasťou DP FO? Ďakujem.
accad
11.01.05,16:30
Ak ide o podiel na zisku za r.2003 a menej, ja by som tieto osoby nahlásila (aj keď to nie je jednoznačné) nakoľko § 32 ods.5 sa odvoláva na to, že:
1. ste PO, ktorá má príjem z podnikateľskej činnosti,
2. vykonali ste platbu FO,
3. nezrazili ste z tejto platby zrážkovú daň.
Neuviedla si ako ste vyplatili tento podiel na zisku, či bankovým prevodom alebo v hotovosti. Ak v hotovosti o to argument naviac. Aj keď sa táto povinnosť nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky, predpokladám, že v prípade platby bankovým prevodom, išlo o súkromný účet.
DÚ nemá inú možnosť overiť, či si tento príjem uviedla FO vo svojom daňovom priznaní za r.2004 a zdanila, iba na základe vášho oznámenia.
Podľa mňa podstatou tohto § je, že to čo FO osoba príjme v hotovosti bez evidencie na odkontrolovateľnom doklade ako je doklad z ERP alebo bankový výpis, a tento príjem podlieha dani, musí osoba, ktorá takúto platbu poskytne a má o nej povinnosť účtovať v JU alebo PU, nahlásiť DÚ.
Daša
12.01.05,11:03
Ďakujem, myslela som si to. VYplatili sme podiely v hotovosti z pokladne. Podajú si spoločníci DP FO.