Gong
11.02.07,17:29
Ahojte,
prosím o radu pre moju mamu, je zamestnaná a za rok 2006 zarobila 145771SK, teraz chce požiadať zamestnávateľa, aby jej vykonal ročné zúčtovanie za rok 2006, lenže v žiadosti je uplatnenie NČ na manžela, ktorý je invalidný dôchodca a poberá invalidný dôchodok. Podľa čoho má zistiť aká vysoká suma dôchodku manžela bola za rok 2006 . Má si ísť do sociálky pre potvrdenie? Lebo výška dôchodku sa počas roka 2006 menila. Napr. od 1/7/06 to bola výška dôchodku 9192Sk. Od 1/5/06 to bolo 8675Sk. Pred májom nevie akú výšku dostával a chce si na neho uplatniť NČ, ak by mal príjem nižší ako je 90816Sk za rok.
Ďakujem za každú radu
Gong
petacuckova
11.02.07,16:32
Podľa môjho názoru stačí prefotený výmer zo SP, ktorý pri zvýšení prišiel. Aspoň ja to tak robím pri poberateľoch SD.
Anja111
11.02.07,16:36
Ahojte,
prosím o radu pre moju mamu, je zamestnaná a za rok 2006 zarobila 145771SK, teraz chce požiadať zamestnávateľa, aby jej vykonal ročné zúčtovanie za rok 2006, lenže v žiadosti je uplatnenie NČ na manžela, ktorý je invalidný dôchodca a poberá invalidný dôchodok. Podľa čoho má zistiť aká vysoká suma dôchodku manžela bola za rok 2006 . Má si ísť do sociálky pre potvrdenie? Lebo výška dôchodku sa počas roka 2006 menila. Napr. od 1/7/06 to bola výška dôchodku 9192Sk. Od 1/5/06 to bolo 8675Sk. Pred májom nevie akú výšku dostával a chce si na neho uplatniť NČ, ak by mal príjem nižší ako je 90816Sk za rok.
Ďakujem za každú radu
Gong

Súhlasím, že stačia výmery zo SP. Ale podľa toho, čo uvádzaš, sa mi nezdá, že by bol ID nižší ako 90.816,-- SK.
Anja111
11.02.07,16:58
Co sa týka nezdaniteľnej čiastky na manžela, nakoľko je invalidný dôchodca, nie je potrebné potvrdenie o výške dôchdku. Na invalidného dôchdcu je možné uplatníť nezd. časť v plnej výške. Obmedzenie platí iba pre starobných dôdhocov, na predčasnom SD, alebo ak si dáva vyplácať starobný dôchodok z DSS. Viď najčastejšie otázky - na portáli daňovej správy.
Nesúhlasím. Keď si ho chce uplatniť manželka, tak môže len vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka jeho ID.
STRELEC
11.02.07,17:01
Nesúhlasím. Keď si ho chce uplatniť manželka, tak môže len vo výške rozdielu, o ktorý prevyšuje nezdaniteľná čiastka jeho ID.Pokiaľ ovšem k 01.01. nebol ešte dôchodcom?
Anja111
11.02.07,17:04
Pokiaľ ovšem k 01.01. nebol ešte dôchodcom?
Ale tu ide o invalidného dôchodcu, na ktorého si chce manželka uplatniť odpočítateľnú čiastku.
veva125
11.02.07,17:07
Zo stranky www.drsr.sk Kedy má nárok manžel(-ka) na NČ základu dane na manželku (-la): Kedy má nárok na zníženie základu dane daňovník?
Nárok na zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť má každý daňovník, ktorému plynú zdaniteľné príjmy podľa § 5 až § 8 zákona o dani z príjmov v plnej výške bez ohľadu na to, z akej činnosti dosiahol príjem a bez ohľadu na to, koľko mesiacov v príslušnom zdaňovacom období odpracoval. Základ dane daňovníka sa neznižuje o uvedenú sumu, ak je daňovník na začiatku zdaňovacieho obdobia (1.januára) poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo výsluhového dôchodku (ďalej len dôchodky) alebo ak mu tieto dôchodky boli priznané spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia (k 1.januáru) a sú vyššie ako 19,2 násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. Ak suma týchto dôchodkov v úhrne nepresahuje sumu zodpovedajúcu 19,2 násobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, zníži sa základ dane len o sumu vo výške rozdielu medzi touto sumou a sumou vyplateného dôchodku.
Jozef Mihál
11.02.07,18:49
Dovolím si upozorniť, že citácia od veva125 sa týka uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Nie je to vysvetlenie skutočnosti, kedy má nárok daňovník na nezdaniteľnú časť na manželku - manžela.
Hubka
11.02.07,19:24
Súhlasím s Anja111, ja som tiež ID, manžel si na mňa uplatňuje nezdaniteľnú čiastku len vo výške rozdielu medzi NČ a ID. Potvrdenie mi vystaví pani v Sociálnej poisťovni a toto doložím k DP. Postup mi odobrili aj na daňovom úrade.
veva125
11.02.07,19:47
Dovolím si upozorniť, že citácia od veva125 sa týka uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Nie je to vysvetlenie skutočnosti, kedy má nárok daňovník na nezdaniteľnú časť na manželku - manžela.
Nepredpokladala som, že na stranke daňového riaditelstva by bola chybne uvedená odpoved. Teraz neviem...Nie je to vysvetlenie danej skutočnosti, alebo to neplatí na manžela(-lku).
Anja111
11.02.07,19:52
Nepredpokladala som, že na stranke daňového riaditelstva by bola chybne uvedená odpoved. Teraz neviem...Platí uvedené aj na manžela alebo nie?
Skús napísať svoju otázku konkrétnejšie...
veva125
11.02.07,20:05
Po opatovnom kliknutí na stranku www.drsr.sk sa mi už zjavila iná, tentokrát správna odpoved. Ospravedlnujem sa za zavádzajúce informácie. Nezapočítava sa iba zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť.
Adkah
12.02.07,07:01
Ahojte,
aj ja mám jeden problém ,ktorý sa týka ročného zúčtovania. Poradí niekto? Tak začínam. Od 1.januára bola zamestnankyňa na PN, od 11.mája jej uznali invalidný dôchodok a od 12.mája pritom aj pracovala až do 27.septembra kedy dostala výpoveď pre nadbytočnosť takže poberala iba invalidný dôchodok, od
11.decembra je vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.Ako budeme postupovať?
VERONIKA6
12.02.07,07:21
Manžel požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie výpočtu dane z príjmov. Priložil 2 Potvrdenia o príjmoch /MÚ za členstvo v komisii a druhé z iného okresu za nejakú prácu/ a Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane /životná poistka/. Mzdárka mu to nevzala, povedala, že keď má viacej potvrdení, nech si podá sám a že aj tak mu nič nevrátia, že mu to výjde iba nejakých 5,- Sk. Mala pravdu?
Jozef Mihál
12.02.07,07:21
Adkah: Uvedená zamestnankyňa v roku 2006 nebola vašim zamestnancom v zmysle definície zamestnanca podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, pretože u vás v roku 2006 nedosiahla príjem zo závislej činnosti. Ročné zúčtovanie dane jej robiť nebudete. Daňové priznanie si sama podávať nemusí, nakoľko nemala žiaden zdaniteľný príjem.
Jozef Mihál
12.02.07,07:23
Veronika6: Mzdárka nemala pravdu, manžel spĺňa podmienky na to, aby mohol zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a na jeho žiadosť mzdárka je povinná mu RZD vykonať.
VERONIKA6
12.02.07,07:37
Veronika6: Mzdárka nemala pravdu, manžel spĺňa podmienky na to, aby mohol zamestnávateľa požiadať o vykonanie RZD a na jeho žiadosť mzdárka je povinná mu RZD vykonať.
Ďakujem, ja som mu to tvrdila, len som si to potrebovala utvrdiť.
Adkah
12.02.07,07:45
Ďakujem pekne Pán Mihál. Pomohlo mi to, a etiketu porady poznam, a ospravedlňujem sa.
Adkah
13.02.07,07:25
Ahojte mam este jeden dotaz na moju vcerajsiu otazku. Ked ta zamestnankyna bola na invalidnom dochodku a este aj pracovala, tak nemusi podavat Dan z prijimov? Lebo moja mama je na starobnom dochodku a minuly rok pracovala na dohodu a podavame Dan z prijmov. Asi mi to nedochadza:-) Pomoze mi niekto? Dakujem vsetkym.
matafe
13.02.07,07:34
Ahojte mam este jeden dotaz na moju vcerajsiu otazku. Ked ta zamestnankyna bola na invalidnom dochodku a este aj pracovala, tak nemusi podavat Dan z prijimov? Lebo moja mama je na starobnom dochodku a minuly rok pracovala na dohodu a podavame Dan z prijmov. Asi mi to nedochadza:-) Pomoze mi niekto? Dakujem vsetkym.

Podstatný je úhrn príjmov za rok 2006.
Ak úhrn príjmov za rok 2006 je vyšší ako 45408(berú sa do úvahy príjmy zdaňované preddavkovo), zamestnanec musí požiadať zamestnávateľa o RZ, resp. si musí podať DP.
Adkah
13.02.07,07:39
matafe, precitala si si aj moj vcerajsi problem? Lebo to suvisi a P. Mihal mi odpovedal, ze nemusim podavat DP ani ziadat o RZ. Nemam v tom jasno lebo je to trochu komplikovane. Mozno len pre mna ale este som nemala takyto pripad.
matafe
13.02.07,07:48
Ahojte,
aj ja mám jeden problém ,ktorý sa týka ročného zúčtovania. Poradí niekto? Tak začínam. Od 1.januára bola zamestnankyňa na PN, od 11.mája jej uznali invalidný dôchodok a od 12.mája pritom aj pracovala až do 27.septembra kedy dostala výpoveď pre nadbytočnosť takže poberala iba invalidný dôchodok, od
11.decembra je vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie.Ako budeme postupovať?

Ak od 12.5.2006 - 27.9.2006 pracovala u vás a poberala príjem, potom môže požiadať o RZ (samozrejme, ak nemala také príjmy, kôli ktorým by si musela podávať DP).
Olgica
13.02.07,09:02
Mám zamestnanca, ktorý má v roku 2006 aj príjem, ktorý bol zdaňovaný zrážkovou daňou. Tento príjem vstupuje do úhrhu zúčt.a vyplat.príjmov na ročné zúčtovanie?
evina
13.02.07,09:04
Mám zamestnanca, ktorý má v roku 2006 aj príjem, ktorý bol zdaňovaný zrážkovou daňou. Tento príjem vstupuje do úhrhu zúčt.a vyplat.príjmov na ročné zúčtovanie?

Nie, ak by pre neho mohol nastať prípad, že mu vznikne preplatok musí si podať DP sám.
matafe
13.02.07,09:08
Mám zamestnanca, ktorý má v roku 2006 aj príjem, ktorý bol zdaňovaný zrážkovou daňou. Tento príjem vstupuje do úhrhu zúčt.a vyplat.príjmov na ročné zúčtovanie?

Príjem zdaňovaný zrážkou nevstupuje do RZ. RZ sa robí iba z príjmov zdaňovaných preddavkovo.
Ak by si chcel zamestnanec príjmy zdaňované zrážkou "dodaniť", musí podať DP, ak si tieto príjmy "dodaňovať" nechce, požiadá o RZ (a s príjmami zdaňovanými zrážkou sa už nič nerobí, tie sú daňovo vysporiadané)
VERONIKA6
13.02.07,11:33
Pracovník, ktorému robím RZD si chce uplatniť odpočítaľnú položku na menželku, ktorá bola invalidná dôchodkyňa a 25.11.2006 zomrela. Môže si uplatniť na 11 mesiacov, alebo má priniesť potvrdenie, koľko jej invalidného dôchodku bolo vyplatené a uplatňuje si iba rozdiel, t.j. 90816 - inval. dôchodok?
ŠVK-Jana Velebírová
14.02.07,05:54
K posudzovaniu nároku na uplatnenie odpočítateľnej položky na manžela(ku) -legislatívna zmena k §32 zákona o dani z príjmov-do vlastného príjmu manželky sa na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane aj naďalej nezapočítava daňový bonus a taxatívne uvedené príjmy - zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
velrybka
ŠVK-Jana Velebírová
14.02.07,06:00
Potvrdenie s tzv. zrážkovou daňou, ale môžem brať do úvahy v prípade, ak výsledok ročného zúčtovania by bol v prospech osoby, ktorej vykonávam ročné zúčtovanie-ak by mu vyšiel preplatok na dani.
V opačnom prípade zrážková daň - už je "voči štátu vysporiadaná"
velrybka
Jozef Mihál
14.02.07,06:07
Nie .
ivularadula
15.02.07,12:06
Ja sa chcem spýtať, zamestnanec si chce upltniť NČ na manželku, tá si platila na DDS, táto suma sa pripočítava, alebo odpočítava niekde?
iva
15.02.07,12:34
Prosím o radu.
Zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie. Jeho manželka je študentka denného štúdia VŠ, v septembri sa im narodilo dieťa. Manželka nemala nárok na poberanie mater.príspevku, preto poberá hneď rodič.príspevok. Ten sa do jej príjmov nezahŕňa, teda manžel má nárok na celú odpoč.položku na manželku 90.816 Sk ?
ďakujem
katkaj
15.02.07,12:34
Ja sa chcem spýtať, zamestnanec si chce upltniť NČ na manželku, tá si platila na DDS, táto suma sa pripočítava, alebo odpočítava niekde?

príspevky na DDS si uplatní manželka vo svojom DP. S odpočtom u manžela to nemá nič spoločné
katkaj
15.02.07,12:36
Prosím o radu.
Zamestnanec požiadal o ročné zúčtovanie. Jeho manželka je študentka denného štúdia VŠ, v septembri sa im narodilo dieťa. Manželka nemala nárok na poberanie mater.príspevku, preto poberá hneď rodič.príspevok. Ten sa do jej príjmov nezahŕňa, teda manžel má nárok na celú odpoč.položku na manželku 90.816 Sk ?
ďakujem

Rodičovský príspevok nie je na tieto účely príjmom manželky tak má podľa mňa nárok na celú čiastku