fileva
11.02.07,17:49
Dobrý podvečer. V decembri mi bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. V JU som ho zaúčtovala do PD ako PNZD-iný. Kúpila som z neho multifunkčné zariadenie, SW a programy Alfy v približnej sume 26 000,-, ktoré som učtovala ako VOZD-réžia.
Keďže nemám ešte dostatočné skúsenosti v účtovníctve, chcem sa opýtať, či som to urobila správne, poprípade čo som mala ešte urobiť.
A ešte otázočka. Ako to vstúpi do DP. Viem, že na túto tému už bolo na Porade napísané veľa, ale akosi si neviem z odpovedí vybrať tú správnu, keď mnohé sa v tvrdení rozchádzajú.
Ďakujem za rady.
Zita5
11.02.07,16:55
Prikladám POKYN k účtovaniu dotácii
Marína
11.02.07,17:01
fileva, v ktorej téme sa rozchádzajú? Teraz som si námatkovo pozrela 5 tém o dotáciach a v spôsobe účtovania je zhoda. Napr. 1 ukážka:
http://www.porada.sk/t42998-dotacia-z-up.html?highlight=dot%E1cia
Máš tam aj priložený link na Usmernenie MF SR k čerpaniu, k účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku.
Nájdeš aj dotácia (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=dot%E1cia)
Zitka, si šikulka.;)
fileva
11.02.07,19:26
Ďakujem za rady, ale nepomohli mi.
ekopo
11.02.07,19:40
Ďakujem za rady, ale nepomohli mi.
Nechápem prečo Ti nepomohli. Tvoj prípad : ešte musíš interným dokladom zaúčtovať sumu 26.000,- do POZD. V DP to bude potom 0. Dúfam , že teraz je to jasné.
Zita5
11.02.07,19:50
Dobrý podvečer. V decembri mi bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok na začatie vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. V JU som ho zaúčtovala do PD ako PNZD-iný.

Správne


Kúpila som z neho multifunkčné zariadenie, SW a programy Alfy v približnej sume 26 000,-, ktoré som učtovala ako VOZD-réžia.

Ešte treba zápis do evidencie DHM . Ja to inak účtujem do materiálu .

Keďže nemám ešte dostatočné skúsenosti v účtovníctve, chcem sa opýtať, či som to urobila správne, poprípade čo som mala ešte urobiť.
A ešte otázočka. Ako to vstúpi do DP. Viem, že na túto tému už bolo na Porade napísané veľa, ale akosi si neviem z odpovedí vybrať tú správnu, keď mnohé sa v tvrdení rozchádzajú.
Ďakujem za rady.

Ostatné ako píše ekopo ...interným dokladom v rámci účtovných uzávierkových operácií zaúčtovať príjem OVZ-iný dotáciu vo výške 26 000 SK .
fileva
12.02.07,21:44
Ďakujem všetkým za odpovede. Keďže s účtovníctvom začínam, nie je mi všetko ešte jasné (najmä to zaúčtovanie cez ID), tak mi prepáčte môj príspevok. Nie každý to pochopí hneď na prvý raz.
Pekný večer.
Johanka
12.02.07,21:48
Keďže začínaš, nebolo by na škodu nakuknúť :) aj do zákona o dani z príjmov:
§17
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
...
charmelka
22.02.07,10:00
Prosim o radu, kam mam v danovom priznani - DP - typ B vykazat prijmy z prijatej dotacie na cinnost SZCO priajatu v roku 2006? Myslim tym tabulku 1 alebo 3 v DP typ B. Prostriedky som uz aj pouzila vo vyske tejto dotacie (aj viac, a to aj z dosiahnutych prijmov z podnikania).

Dakujem vopred za odpoved