Brnušáková
11.02.07,17:57
Prajem pekný dník,
prosím o radu k paušálnym výdavkom. :confused:Manžel si prerušil živnosť v júli, potom bol zamestnaný a aj dobrovoľné nezamestnaný. Možem mu uplatniť paušálne výdavky 60 % aj keď nepodnikal celý rok, nemusím to nejak deliť a násobiť počtom mesiacov v ktorých podnikal?Patrí do remeselných živností, je murár. Teda možem urobiť takto: príjmy 100 000 Sk, Výdavky 60 000Sk?
a čo sa týka nezdaniťeľnej čiastky myslím správne mu odpočítať celú t.z. 9O 816.Dakujem za Vašu radu ;)
mysimis
11.02.07,17:06
Odpočítateľnú položku odpočítaš v plnej výške. Vzhľadom k tomu, že bol aj zamestnaný, k DP je potrebné vypýtať si aj potvrdenie o príjme od zamestnávateľa.
Zita5
11.02.07,17:07
Doplním ...60% len pri remeselnej živnosti

http://www.porada.sk/t42506-obsahova-naplo-remeselnych-ivnosti.html
STRELEC
11.02.07,17:08
Paušálny odpis nákladov môže použiť aj keď nemal živnosť celý kalendárny rok. Takáto podmienka tam nie je.
Brnušáková
11.02.07,17:18
Takže možem si uplatniť tých celých 60 % a aj odpočitateľnú položkucelú. Ste zlatí ďakujem za rýchlu radu.Potvrdenia o príjme už mám na stole.
betka
11.02.07,18:11
Pausalne vydavky sa mozu uplatnit vo vyske 6O%, ale iba v tom pripade, ze vykonavl iba remeselne zivnosti, tato podmienka musi byt splnena pocas celeho zdanovacieho obdobia. Ak by mu cast roka plynuli aj prijmy z viazanych cinnosti, nemohol by si od prijmov odpocitat 60% vydavky, ale len 40%.
Brnušáková
11.02.07,18:31
Ďakujem Betka za Vašu radu, no toto som presne čítala v zákonníkoch a nevedela som sa vysomáriť, preto som Vás prosila o radu povedať mi to ľudskou rečou, či si možem uplatniť 60 % percent, ked manžel mal živnosť len do jula.potom bol nezamestnaný a neskor zamestnaný. počas svojem živnosti mal len príjmy z remeselnej živnosti, nijaké iné príjmy počas tohto prvého polroka kým bol živnostník nemal.
Dakujem moc
betka
11.02.07,18:39
Este chcem uviest, ze v prilohe remeselnych zivnosti sa musi tato Vasa cinnost nachadzat, aby ste si uplatnili 60% vydavky. V min. rokoch sa stalo v pripade niekttorych rem. ziv., ze napr. v roku 2004 urc. zivnost bola definovana ako remeselna, a nasledne v roku 2005 vypadla, zivnostnik si mohol v minulosti v tomto pripade uplatnit len 25%, a ked si to v zakone nevsimol, bol problem.
STRELEC
11.02.07,18:53
Murár je remeselná činnosť!
zuhl
13.02.07,07:45
Ahojte, ohľadom remeselných činností sa chcem spýtať, že či už nie je podmienka že v živn. liste musí mať len tú remeselnú činnosť. Lebo niekedy bolo tak, že ak tam mal aj nejakú sprostredkovateľskú činnosť, tak si užnemohol uplatniť 60%. Ako je to teda?
STRELEC
13.02.07,07:46
Nie je podmienka mať len remeselnú činnosť. Podmienka je vykonávať v priebehu roka len remeselnú činnosť.
zuhl
13.02.07,07:49
Ďakujem Strelec.
STRELEC
13.02.07,07:53
Ja zas ďakujem za ďakujem.

PS: ... poteší človeka, keď ten "naproti" na net-e je spokojný.
betka
13.02.07,08:21
Ahojte, ohľadom remeselných činností sa chcem spýtať, že či už nie je podmienka že v živn. liste musí mať len tú remeselnú činnosť. Lebo niekedy bolo tak, že ak tam mal aj nejakú sprostredkovateľskú činnosť, tak si užnemohol uplatniť 60%. Ako je to teda?

V ZL moze byt napisane vselico ako predmet podnikania aj sprostredkovat. cinnost, ale podmienkou je, ze si mozete uplatnit 60% vydavky lrn vtedy, ak pocas zdanovacieho obdobia vykonavate len tuto murarsku cinnost, resp. cinnost ktora je uvedena ako remeselna. Nesmu Vam plynut prijmy so sprostredkovania, ......, vtedy by ste si mohli uplatnit len 40% vydavky.
lenkavav
15.02.07,22:13
Vidim, ako pekne radite, tak skusim aj ja, a priznam sa, ze sa mi to nechce hladat v zakone.
Mam zivnostnika, ktory ma prijmy z podnikania, tam si chcem uznat ozajstne naklady, kedze mu vychadza strata. No popri tom ma aj prijmy nezdanene z § 8 - prikazne zmluvy. Moze si pri tychto prijmoch dat naklady pausalne? je mozne kombinovat to?
Prosim o odpoved, ak niekto vie a chce.
Dakujem!
Johanka
15.02.07,22:19
No, na Porade treba aj hľadať - kým sa to naučíš, tak si aspoň čítaj:
http://www.porada.sk/t40893-prikazna-zmluva.html?highlight=pr%EDkazn%E1+zmluva
lenkavav
15.02.07,22:29
Dakujem za odpoved. Priamu a troska drsnu. Hladala som a nenasla, ani v tvojom odkaze. Aj tak vdaka!
Monika Kováčová
15.02.07,22:33
Je tam odpoveď. Len musíš sama porozmýšlať, či uvedené príkazné zmluvy nemajú podstatu v závislej činnosti. - §5
lenkavav
15.02.07,22:38
veruze odpoved v § 5 nemaju...je to jednorazova prilezitostna cinnost..
su to 3 mandat. zmluvy, jedna cinnost, no 3 rozlicne mesiace..nezavisle...
som presvedcena ze to bude § 8
Johanka
15.02.07,22:42
Dakujem za odpoved. Priamu a troska drsnu. Hladala som a nenasla, ani v tvojom odkaze. Aj tak vdaka!
Keby si si prečítala celú tému ( prepáč, ale to sa za 10 minút nedá), odpoveď nájdeš. Dokonca hneď na prvej strane ....
Okrem toho, že ľad medzi § 5 a § 8 je pri príkazných zmluvých veľmi tenký, § 8 obsahuje aj takéto ustanovenie:

(9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov. ;)
lenkavav
15.02.07,22:47
ale ved tu nejde o prijmy z z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)]
Ide mi tu o kombinaciu skutocnych vydavkov § 6 a pausalnych vydavkov § 8
Monika Kováčová
15.02.07,22:48
ale ved tu nejde o prijmy z z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)]
Ide mi tu o kombinaciu skutocnych vydavkov § 6 a pausalnych vydavkov § 8

ale ide o príležitostné príjmy a príjmy z príležitstnej poľnohosp. výroby. pozri §8
Johanka
15.02.07,22:51
Tu ide hlavne o to, že "paušálne výdavky" pri príjmoch podľa § 8 ods. 1 písm. a / nie sú možné ! (okrem vymenovaných činností v citovanom ustanovení ...:) , aj to iba vo výške 25 %)
V pripojenom linku to je v druhom príspevku ....
lenkavav
15.02.07,22:55
dakujem, toto bola konecne normalna odpoved!!
tedd
16.02.07,10:18
Chcela by som sa este vratit k tym pausal. vyd. pokial mam dobre informacie tak 60% si moze napr. murar uplatnit iba vtedy ,ak ma na fakturach uvedene "fakturujem vam za MURARSKE PRACE"jednoducho musi tam byt uvedene o ake prace sa jedna .
Johanka
16.02.07,10:59
To je taký ľudový komentár k zákonu . Ak daňovník z príjmami " za murárske práce" nie je platiteľ DPH, faktúru ani nemusí vystavovať .
Postatné je to, čo hovorí zákon - myslím, že dosť jasne:
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. ....

Ak si chce daňovník uplatniť 60 % výdavky, je zrejmé, že z účtovných dokladov musí byť jasné, že vykonával LEN remeselnú živnosť ;) .
tedd
16.02.07,11:07
Zaujala ma ta faktura . To znamena ,ze staci vystavit iba prijmovy doklad ,ze od dotycnej osoby prevzal nejaku sumu?
renča1
16.02.07,11:11
Zaujala ma ta faktura . To znamena ,ze staci vystavit iba prijmovy doklad ,ze od dotycnej osoby prevzal nejaku sumu?

prečítaj si, stojí to zato:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=328911&postcount=4
Johanka
16.02.07,11:12
Áno ....;) .
tedd
16.02.07,11:18
Dakujem pekne za odpovede.
anu
18.02.07,20:08
Pekný večer, mám tiež jeden dotaz k tejto téme, živnostník vykonáva remeselnú živnosť, po skončení strednej školy, v ŽL má živnosť murárstvo so zodpovedným zástupcom. Môže si tiež uplatniť 60 % výdavky, príjmy má len z remeselnej živnosti. Je uplatňovanie paušálných výdavkou nejako obmedzené vekom alebo dĺžkou praxe?
vikinka
18.02.07,20:12
Paušálne výdavky nie sú obmedzené ani vekom ani dľžkou praxe.Pozri § 6 odst.10 ZDP,murárstvo je remeselná živnosť,može si uplatniť 60% pausál.výdavky.
Anja111
18.02.07,20:13
Pekný večer, mám tiež jeden dotaz k tejto téme, živnostník vykonáva remeselnú živnosť, po skončení strednej školy, v ŽL má živnosť murárstvo so zodpovedným zástupcom. Môže si tiež uplatniť 60 % výdavky, príjmy má len z remeselnej živnosti. Je uplatňovanie paušálných výdavkou nejako obmedzené vekom alebo dĺžkou praxe?
Žiadne také obmedzenia neexistujú, takže remeselník si môže uplatniť 60%.
vikinka
18.02.07,20:15
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom
dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má
z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa
tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného
a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu
dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo
výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný
viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
katjab
18.02.07,20:17
Murár je remeselná činnosť!

Je to isté? V roku 2005 ešte nebola remeselná činnosť! Od roku 2006 už to dali ako remelesná činnosť? :rolleyes:
STRELEC
18.02.07,20:19
Aj v roku 2005 to bola remeselná živnosť.
vikinka
18.02.07,20:20
Živ.zákon č.455/1991 Zb.Remeselné živnosti
Skupina 113-Stavebníctvo pod por.č.21-murárstvo
anu
18.02.07,20:37
Mám ešte jeden dotaz, žinostník má v ŽL ako predmet podnikania obkladanie stien aj výroba stavebných armatúr, túto činnosť aj fakturoval pod stavebnými prácami, má nárok na 60 %paušálne výdavky?
katjab
18.02.07,20:42
Prepáčte! Ja som sa pomýlila, asi som unavená!
Chcela som sa pýtať na maliara či je remeselná činnosť?
Maliar v roku 2005 nebol zaradený do remeselnej činnosti.

Ďakujem za odpoveď!
katjab
18.02.07,20:43
Mám ešte jeden dotaz, žinostník má v ŽL ako predmet podnikania obkladanie stien aj výroba stavebných armatúr, túto činnosť aj fakturoval pod stavebnými prácami, má nárok na 60 %paušálne výdavky?

Podľa môjho názoru áno.
STRELEC
18.02.07,20:44
Mám ešte jeden dotaz, žinostník má v ŽL ako predmet podnikania obkladanie stien aj výroba stavebných armatúr, túto činnosť aj fakturoval pod stavebnými prácami, má nárok na 60 %paušálne výdavky?
Výroba stavebných armatúr by sa dala povedzme chápať ako súčasť murárskych prác, pokiaľ by sa realizovala priamo na stavbe a nie ako nejaký polotovar - vyrobený v dielni. obkladačstvo nie je v prílohe živn. zákona č. 1 (súpis remeselných živností).
Na 60%-ný odpočet nákladov by som nenavrhoval ísť.
anu
18.02.07,20:52
Takže mi radíte ísť na skutočné výdavky?
Anja111
18.02.07,20:54
Takže mi radíte ísť na skutočné výdavky?
... alebo 40%.
STRELEC
18.02.07,20:54
Nie - neradím ísť na 60%-ný odpočet nákladov. Tj.: buď na skutočné náklady alebo na 40%-ný odpočet nákladov.
anu
18.02.07,20:56
ďakujem a prajem príjemnú nooooooooooooc.