MirkaPoz
11.02.07,17:19
Ahojte, prosím Vás o radu.... Keď mi pri výpočte mzdy vyjde daň 500 Sk, a zamestnanec si uplatňuje daň.bonus na 2 deti, nezaplatí žiadnu daň, a ečte mu prirátam k čistej mzde 580,-Sk? Alebo iba nebude platiť daň a zvyšok sa vyrovná v ročnom zúčtovaní? Ďakujem
STRELEC
11.02.07,16:21
[quote=MirkaPoz;386977]Ahojte, prosím Vás o radu.... Keď mi pri výpočte mzdy vyjde daň 500 Sk, a zamestnanec si uplatňuje daň.bonus na 2 deti, nezaplatí žiadnu daň, a ečte mu prirátam k čistej mzde 580,-Sk? ˇANO. Alebo iba nebude platiť daň a zvyšok sa vyrovná v ročnom zúčtovaní? NIE. Ďakujem
mysimis
11.02.07,16:22
Daň mu zamestnávateľ zrazí a daňový bonus zase pripočíta. DB si zamestnávateľ bude nárokovať od DÚ, ale zníženú o daň vo výške 500,- Sk.
STRELEC
11.02.07,16:25
Daň mu zamestnávateľ zrazí a daňový bonus zase pripočíta. DB si zamestnávateľ bude nárokovať od DÚ, ale zníženú o daň vo výške 500,- Sk.
Áno - technicky bude vyzerať výpočet samozrejme takto. A zadávateľ otázky obdrží v bežnom mesiaci len rozdiel vo výške tých 580.- Sk v netto mzde.
mima11
15.02.07,08:38
Daň mu zamestnávateľ zrazí a daňový bonus zase pripočíta. DB si zamestnávateľ bude nárokovať od DÚ, ale zníženú o daň vo výške 500,- Sk.
To znamená,že jeho čistá mzda bude
Hrubá mzda-poistné-daň 500+daňový bonus 580
Pochopila som to správne

A zamestnávateľ za neho neodvedie žiadnu daň?
gabikarim
15.02.07,09:16
Nie.

Hruba mzda - poistne - dan 500 + danovy bonus 1080
mima11
16.02.07,12:26
Ako to bude s čistou mzdou

Mám troch zamestnancov.

1. HM:9500 daň 55 neuplatňuje si DB

2. HM: 7600 daň 0 uplatňuje si DB

3. HM: 3800 daň zrážková 665 neuplatňuje si DB

DÚ odvediem: Preddavková daň 55+zráž.665 - DB
DÚ odvediem 180

Čistá mzda bude 9500-poistné1273-daň 55= 8172
7600-poistné 1019+DB =7121
3800-poistné 304-daň665=2831

Čisté mzdy spolu: 18124
Je to tak správne?
Janka6685
16.02.07,12:45
Ako to bude s čistou mzdou

Mám troch zamestnancov.

1. HM:9500 daň 55 neuplatňuje si DB

2. HM: 7600 daň 0 uplatňuje si DB

3. HM: 3800 daň zrážková 665 neuplatňuje si DB

DÚ odvediem: Preddavková daň 55+zráž.665 - DB
DÚ odvediem 180

Čistá mzda bude 9500-poistné1273-daň 55= 8172
7600-poistné 1019+DB =7121
3800-poistné 304-daň665=2831

Čisté mzdy spolu: 18124
Je to tak správne?

Na DÚ odvedieš zrážkovú daň celú a vyžiadaš si DB - preddavková daň (485,-)

...korektnejšia odpoveď v príspevku 10
mima11
16.02.07,12:57
Na DÚ odvedieš zrážkovú daň celú a vyžiadaš si DB - preddavková daň (485,-)
Nebolo to tak za rok 2006

Od 1.1.2007 sa to zmenilo,alebo nie?
Janka6685
16.02.07,13:00
Nebolo to tak za rok 2006

Od 1.1.2007 sa to zmenilo,alebo nie?

Vlastne sa zmenilo to, že nebudeš posielať oznámenia o zrážkovej dani a ani žiadosť o vrátenie DB, ale sa to bude uvádzať v štvrťročných prehľadoch. Takže v praxi...zaplatíš zrážkovú daň a zvyšok uvedieš v prehľade. Potom ti DÚ vráti rozdiel medzi DB a preddavkovou daňou.

Výpočet čistých miezd máš správne (ak sú správne údaje).
mima11
16.02.07,14:02
Vlastne sa zmenilo to, že nebudeš posielať oznámenia o zrážkovej dani a ani žiadosť o vrátenie DB, ale sa to bude uvádzať v štvrťročných prehľadoch. Takže v praxi...zaplatíš zrážkovú daň a zvyšok uvedieš v prehľade. Potom ti DÚ vráti rozdiel medzi DB a preddavkovou daňou.

Výpočet čistých miezd máš správne (ak sú správne údaje).
A čo potom znamená par. 35 odsek 7?

Daňové zákony r.2007
Janka6685
16.02.07,14:10
A čo potom znamená par. 35 odsek 7?

Daňové zákony r.2007

§35 (7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zodpovedá za vyplatenie daňového bonusu. Ak je suma preddavku na daň zamestnanca, ktorý poberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, nižšia ako suma daňového bonusu alebo ak zdaniteľná mzda tohto zamestnanca spočíva len v nepeňažnom plnení, alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku preddavku na daň vykonať, vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom. Ak je úhrnná suma preddavkov na daň a dane vrátane

dane vybranej podľa § 43 zrazená všetkým zamestnancom nižšia ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) pri výplate, pripísaní alebo poukázaní mzdy zamestnancovi k dobru vyplatí zamestnancovi daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom za príslušný kalendárny mesiac zo svojich prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) požiada na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2 miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov a úhrnnou sumou preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43, ktoré zrazil všetkým zamestnancom. Správca dane je povinný sumu rozdielu uvedenú v žiadosti poukázať zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do ôsmich pracovných dní najneskôr do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti; na tieto účely správca dane nevydáva rozhodnutie podľa osobitného predpisu.128)

--------------------------------------------------------------------------
§39 (9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len prehľad ),
--------------------------------------------------------------------------
§49 (2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do 30 dní do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

--------------------------------------------------------------------------

Znamená to to, že daňový bonus vyplatíš zamestnancovi, ale namiesto toho, aby si o neho žiadala daňový úrad ako doteraz, tak to uvedieš v prehľade, ktorý podávaš každé tri mesiace a potom ti ho na základe neho vrátia.
d0d0
17.02.07,13:12
Prosím, mám takú otázku. Ak dieťa maturovalo 12.5.06, má vysvedčenie, nárok na uplatnenie DB je päť mesiacov ? 5x540 Sk. Na VŠ ju nevzali, šla do Irska pracovať.
ďakujem za vyjadrenie.
Marína
17.02.07,13:48
Je povinnosťou zamestnanca každú zmenu nahlásiť svojmu zamestnávateľovi do konca kalendárneho mesiaca, kedy vznikla.
Nárok na daňový bonus po skončení štúdia na strednej škole trvá najdlhšie do konca školského roka(augusta) a to s podmienkou, že dieťa v tomto období nevykonáva zárobkovú činnosť, nie je zaradené do evidencie uchádzačov o zamestnanie na ÚPSVaR. Zárobkovou činnosťou sa na tieto účely nepovažuje dohoda o VP a dohoda o BPŠ.
V Tvojom prípade je rozhodujúce, kedy dieťa uzavrelo pracovnú zmluvu, t.z. od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola uzavretá PZ, zamestnanec nemá nárok na uplatnenie si DB.
d0d0
17.02.07,14:24
Ďakujem, on je SZČO a dokladom o ukončení školy je vlastne maturitné vysvedčenie.
Marína
17.02.07,14:39
Ešte mal informovať ÚPSVaR o ukončení štúdia kvôli poberaniu(ich pozastaveniu) rodinných prídavkov.
jarkach
17.02.07,15:50
Ahojte, prosím Vás o radu.... Keď mi pri výpočte mzdy vyjde daň 500 Sk, a zamestnanec si uplatňuje daň.bonus na 2 deti, nezaplatí žiadnu daň, a ečte mu prirátam k čistej mzde 580,-Sk? Alebo iba nebude platiť daň a zvyšok sa vyrovná v ročnom zúčtovaní? Ďakujem
ja by som sa chcela pri tejto téme o nezdaniteľnej položky na manželku spýtať či do príjmu na manželku s apčíta aj invalidný dôchodok manželky. a druhá otázku ked invalidný sám podniká ako szčo a má inv. dôchodok na 60 percent či zo sumy 90816 sa odratúva inv. dôchodok. asi nie nie som si celkom istá ale veľmi pekne vám vopred dakujem za každú radu dik.jarkach
JankaO
17.02.07,16:26
ja by som sa chcela pri tejto téme o nezdaniteľnej položky na manželku spýtať či do príjmu na manželku s apčíta aj invalidný dôchodok manželky. a druhá otázku ked invalidný sám podniká ako szčo a má inv. dôchodok na 60 percent či zo sumy 90816 sa odratúva inv. dôchodok. asi nie nie som si celkom istá ale veľmi pekne vám vopred dakujem za každú radu dik.jarkach

1.Invalidný dôchodok sa ráta do vlastného príjmu manželky. Ak je menší ako 90816,- Sk , rozdiel uplatní ako nezdaniteľnú časť základu dane.
2. Nie.
anu
18.02.07,09:00
Prosím o radu. FO má príjem zo závislej činnosti v r 2006 od všetkých zamestnávateľov vo výške 45914, uhrn soc. poistenie je vo výške 5888,- Zákald dane zostáva 40026. Má táto FO nárok na doplatok daňového bonusu? Alebo nespĺňa podmienku 6-násobku životného minima. Ďakujem.
:confused:
Jozef Mihál
18.02.07,09:08
Má nárok na doplatenie DB, pretože úhrn zdaniteľných (hrubých) príjmov zo závislej činnosti (zo zamestnania) je vo výške aspoň 42450 Sk. Základ dane pri závislej činnosti nie je podstatný, podstatný je hrubý príjem.
anu
18.02.07,09:11
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď. Prajem príjemný zvyšok nedele.
mima11
18.02.07,12:15
§35 (7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zodpovedá za vyplatenie daňového bonusu. Ak je suma preddavku na daň zamestnanca, ktorý poberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, nižšia ako suma daňového bonusu alebo ak zdaniteľná mzda tohto zamestnanca spočíva len v nepeňažnom plnení, alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku preddavku na daň vykonať, vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom. Ak je úhrnná suma preddavkov na daň a dane vrátane

dane vybranej podľa § 43 zrazená všetkým zamestnancom nižšia ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) pri výplate, pripísaní alebo poukázaní mzdy zamestnancovi k dobru vyplatí zamestnancovi daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom za príslušný kalendárny mesiac zo svojich prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) požiada na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2 miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov a úhrnnou sumou preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43, ktoré zrazil všetkým zamestnancom. Správca dane je povinný sumu rozdielu uvedenú v žiadosti poukázať zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do ôsmich pracovných dní najneskôr do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti; na tieto účely správca dane nevydáva rozhodnutie podľa osobitného predpisu.128)

--------------------------------------------------------------------------
§39 (9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a dani vyberanej podľa § 43 z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len prehľad ),
--------------------------------------------------------------------------
§49 (2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do 30 dní do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

--------------------------------------------------------------------------

Znamená to to, že daňový bonus vyplatíš zamestnancovi, ale namiesto toho, aby si o neho žiadala daňový úrad ako doteraz, tak to uvedieš v prehľade, ktorý podávaš každé tri mesiace a potom ti ho na základe neho vrátia.


Ja viem,že sa nebude písať žiadosť o vrátenie DB,ale tvrdím,že DB sa odrátava aj zo zrážkovej dane spolu s preddavkovou. Par.35 odsek 7 ako si to aj napísala
Janka6685
19.02.07,06:34
Ja viem,že sa nebude písať žiadosť o vrátenie DB,ale tvrdím,že DB sa odrátava aj zo zrážkovej dane spolu s preddavkovou. Par.35 odsek 7 ako si to aj napísala

Počkaj...toto som si fakt nevšimla:(. A ešte je to tam aj zelenou:o. O tejto zmene som doposiaľ nikde nečítala:(. Prepáč:mee: a hlavne ďakujem za upozornenie:).

Lidičky, nikto si to nevšimol:confused:
BRK
19.02.07,08:51
Dobrý deň, mám SZČO, má nárok na daňový bonus na deti, je výška daňového bonusu na rok 2006 celkom v sume 6.480,-Sk na jedno dieťa? Ďakujem, Katarína
evina
19.02.07,08:52
Dobrý deň, mám SZČO, má nárok na daňový bonus na deti, je výška daňového bonusu na rok 2006 celkom v sume 6.480,-Sk na jedno dieťa? Ďakujem, Katarína

Áno .
Anja111
19.02.07,08:54
Dobrý deň, mám SZČO, má nárok na daňový bonus na deti, je výška daňového bonusu na rok 2006 celkom v sume 6.480,-Sk na jedno dieťa? Ďakujem, Katarína
Áno, 6480 Sk na jedno dieťa.
BRK
19.02.07,08:54
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Katarína
Janka6685
26.02.07,15:53
Ja viem,že sa nebude písať žiadosť o vrátenie DB,ale tvrdím,že DB sa odrátava aj zo zrážkovej dane spolu s preddavkovou. Par.35 odsek 7 ako si to aj napísala

Chcem vás poprosiť o vyjadrenie sa k tomuto problému. Od DB sa po novom bude odratávať nie len preddavková daň, ale aj zrážková?
evina
26.02.07,16:50
Chcem vás poprosiť o vyjadrenie sa k tomuto problému. Od DB sa po novom bude odratávať nie len preddavková daň, ale aj zrážková?

Od preddavkovej a aj od zrážkovej dane sa odpočítava /už od 1.1.2007/ DB...
Janka6685
27.02.07,07:54
Od preddavkovej a aj od zrážkovej dane sa odpočítava /už od 1.1.2007/ DB...

Ups....nebude to vadiť, že som za január zaplatila zrážkovú zvlášť? Zrejme sa to potom vysporiada v prehľade, že (myslím to, že sa to vyplatilo)? Najbližšie už budem vedieť...:o