NADEJKA
11.02.07,17:55
Dobrý večer poraďáci,
prosím o kontrolu mojej úvahy - potrebujem totiž nastaviť možnosti preplácania sviatkov v súvislosti s novým dochádzkovým systémom:

l.pracovník má mesačnú mzdu,v januári je sviatok,mesačná mzda mu ostáva rovnaká

II.pracovník s nerovnomernou pracovnou dobou a súčasne mesačnou mzdou/viem,že je to proti logike ale Dánom to nevysvetlíte/ pracuje vo sviatok - mesačná mzda sa mu kráti a za prácu vo sviatok v prípade,že nečerpá náhradné volno dostane mzdu a príplatok vo výške 50%?

III. to isté ako dvojka, ale pracovník čerpá náhradné volno,základná mzda sa kráti a náhradné volno sa preplatí ako náhrada mzdy vo výške priemernej mzdy z predchádzajúceho štvrťroku?

Viem,že sa tu toho popísalo,preštudovala som si to,ale prosím vás poraďáci - mzdári ešte raz o stanovisko takto sumárne - potrebujem ho pre centrálu v Dánsku.

Srdečná vďaka a želám príjemný večer.
STRELEC
11.02.07,17:10
Centrála v Dánsku sakra dôveruje Porade! Tak jej povyťahuj príspevky (a prelož) z archívu.
NADEJKA
11.02.07,17:24
Ďakujem za odpoveď,viem,že sa o tomto všetko tu už písalo,ale nikde som to nenašla tak pohromade,ako to potrebujem ja.
Nie centrála doveruje Porade,ale ja za tie takmer tri roky čo som jej členom nikomu nedoverujem viac ako Porade.Tak prosím dajte mi mzdári kompletnú odpoveď.
Ďakujem.
NADEJKA
11.02.07,20:34
Ďakujem za odpovede,
pozrela som si príspevky,ale stále mi nie sú jasné dva prípady,prosím pomožte,neviem ich vysvetliť ani našim IT,ktorý nám robia dochádzkový systém:
l.zamestnanec čerpá náhradné volno za sviatok - základná mzda sa zníži o počet hodín za sviatok a sviatok sa vyplatí ako náhrada príjmu priemernou mzdou.Je to tak?

2. zamestnancovi preplácame sviatok - nestihol si ho vyčerpať - základná mesačná mzda je vo výške 10 000,--Sk.Ako to bude vyzerať? sviatok je 10 hodín. Zníži sa mu mzda o 10 hodín a dostane príplatok vo výške 50% priemernej mzdy,alebo sa mu k základnej mzde priráta 10 hodín za sviatok a ešte dostane príplatok?

Pomožte mi prosím skúsení mzdári - poraďáci.
Srdečná vďaka.
NADEJKA
11.02.07,21:11
naozaj mi nikto nevie pomocť?
Skúsení mzdári,prosím poraďte.
Ďakujem.
NADEJKA
12.02.07,03:34
Úspešný začiatok týždňa želám všetkým poraďákom a znovu posúvam svoju tému.
sea
12.02.07,05:15
Podľa mňa - bod II. keď pracoval vo sviatok necháš mu mesačnú mzdu a k tomu počet odpracovaných hodín vo sviatok x priemer na dovolenku. Prečo stále píšeš o 50 % - to je príplatok za prácu nadčas v dňoch ktoré nie sú obvyklými pracovnými dňami zamestnanca, napr. sobota, nedeľa. Sviatok je podľa mňa min. 100 % priem. hod. mzdy.
evina
12.02.07,05:34
Podľa mňa - bod II. keď pracoval vo sviatok necháš mu mesačnú mzdu a k tomu počet odpracovaných hodín vo sviatok x priemer na dovolenku. Prečo stále píšeš o 50 % - to je príplatok za prácu nadčas v dňoch ktoré nie sú obvyklými pracovnými dňami zamestnanca, napr. sobota, nedeľa. Sviatok je podľa mňa min. 100 % priem. hod. mzdy.

§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
1/ Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
Assea
12.07.07,05:23
Ahojte. Ako je to v tomto prípade:
Zamestnanci majú štandardne prac. dobu - pondelok-piatok, teraz však idú na služobku a budú pracovať i celý deň v sobotu.

Takže im zaplatím (ak by nemali dovolenku)
21+1sviatok = normálna mesačná mzda
plus
napr. 9 hodín x (KOĽKO? hodinová mzda x 1,5?)

Lúskam zákonník práce ale o mzdovom zvýhodnení za prácu v sobotu som nenašla ani bodku.... :-(

ĎAKUJEM pekne :)
azuz
12.07.07,05:35
Lúskam zákonník práce ale o mzdovom zvýhodnení za prácu v sobotu som nenašla ani bodku.... :-(

ĎAKUJEM pekne :)
:) To preto, lebo Zákonník práce nepozná mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu a nedeľu (od poslednej veľkej novely, myslím, že od r. 2002).
Marína
12.07.07,06:30
Assea
12.07.07,06:55
Ďakujem - a neviem náhodou či toto už bude riešiť nový zákonník práce?

Kukala som do prac. zmlúv, vôbec neriešia prácu v so či ne... :-(
Mám im teda zaplatiť len normálny hodinový priemer????
Alebo aj ak to nemám v zmluve môžem dať príplatok?

Je uvedený rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas 40 hod- týždenne.

Neviem vôbec ako to mám urobiť, lebo teraz budú mať za 28. týždeň
nie 40 hodín, ale 40 + 8 za sobotu...

Poraďte, každá rada drahá :)
Assea
12.07.07,07:46
Neviem o žiadnom novom Zákonníku práce. Viem iba o tom, že NR SR v poslednom júnovom týždni schválila dosť rozsiahlu novelu súčasného Zákonníka práce, ktorú prezident zatiaľ nepodpísal. Treba sledovať správy v tlači, či tak prezident urobí alebo vráti schválenú novelu na opakované prerokovanie do parlamentu.
O mzdovom zvýhodnení za prácu v sobotu a v nedeľu sa v tejto novele podľa mojich informácií nehovorí.

Áno Endrju, myslela som tú novelu, ktorá bola schválená na konci júna...

Keď chcem zamestnancom platiť za prácu nadčas, sobotu, nedeľu platiť viac ako mi prikazuje zákon stačí to riešiť internou smernicou alebo mám urobiť dodatky k pracovným zmluvám?