axara
12.02.07,09:54
Prosim o radu. Mam zalozenu zivnost od juna minuleho roku na graficke prace, fotograficke sluzby a audio a videozaznam.
Mam cele vybavenie (fotoaparat, kameru, pocitac) v osobnom vlastnictve - nadobudnute uz skor a bez dokladu. Chcela by som to vlozit do uctovnictva tak, ze si to kupim od niekoho za sumu do 20 tis / polozka. Dalsie naklady mam tiez okolo 20tis. Mozem mat taku strukturu nakladov? (60tis cez zmluvy?) a iba 20 tis cez skutocne doklady? Tiez sa chcem opytat, tym ze to je do 30tis, mozem to cele odpisat? Buduci rok planujeme kupit novy pocitac - mozeme, ked sme iba minuly rok kupili stary?
Tiez sa chcem opytat, podnikame vlastne s manzelom, ale cinnost je na moje meno, pritom mame 2 telefony (rovnake pausaly), obidva su na ICO. Mozem ich dat obidva do nakladov? Viem, ze to uz bolo tu rozoberane a rozumiem z toho, ze ak to dokazem obhajit.. Mozem uzavriet nejaku zmluvu s manzelom, na zaklade ktorej by som mu dala telefon?

Dakujem!
j.s
12.02.07,12:36
Ak najdes takeho dobraka, ktory s tebou podpise zmluvu o predaji, tato zmluva sa potom stava danovym dokladom. Nie su tu nijake mnozstevne obmedzenia. Ak je majetok do 30 tis., nezaradujes ho ako DHM a mozes to dat v celej sume do nakladov. Pocitacov mozes kupit aj 10 a s telefonmi tiez nevidim problem
axara
12.02.07,13:19
dakujem za rychlu odpoved!
Zoltán Kovács
12.02.07,13:50
Citát z Etikety porady:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
axara
12.02.07,20:07
nerozumiem, urobila som niekde chybu? mozem svoj vlastny pocitac a ostatny majetok zaradit do podnikania inym sposobom tak, aby som si to dala do nakladov? nechcem porusit zakon, chcem iba zistit, ci si to mozem dat do nakladov a ak ano, ci idem na to dobre..
skaspa
12.02.07,20:29
nerozumiem, urobila som niekde chybu? mozem svoj vlastny pocitac a ostatny majetok zaradit do podnikania inym sposobom tak, aby som si to dala do nakladov? nechcem porusit zakon, chcem iba zistit, ci si to mozem dat do nakladov a ak ano, ci idem na to dobre..
napr. počítač stál 20 tis. Sk, kúpený pred 2 rokmi pre seba ako nepodnikateľa, môžeš ho zaradiť do obchodného majetku a keď tam bude zaradený, môžeš si uplatňovať náklady na opravy, výmeny počítačových dielov (napr. nový harddisk, grafickú kartu...), ale tých 20 tis. do nákladov bez kúpno predajnej zmluvy nedostaneš - a ako tu bolo uvedené, nie je to v súlade so zákonom (vytváranie takýchto fiktívnych zmlúv aj keď skutočnosť je taká, že ti to nikdy nikto nedokáže, jedine, že by si sa pohádala s tým, ktorý ti to akože predal a ten by ťa nabonzoval, ale tým by ublížil aj sebe, lebo sa zúčastňoval podvodu)

ak by si napr. kúpila pred 2 rokmi počítač za 40 tis. môžeš ho zaradiť v hodnote 20 tis. Sk do majetku a 3. a 4. rok doopdisovať po 10 tis. do výdavkov (prvé dva roky boli "fiktívne" odpisované u teba ako nepodnikateľa a za tento čas strácaš nárok na odpis a pri zaradení do obchodného majetku postupuješ ako keby si ho odpisovala už 1. a 2. rok)
axara
13.02.07,10:10
rozumiem, dakujem.