4326
12.02.07,10:39
Chcem sa opýtať - účtuje sa na podsúvahových účtoch podvojne?
Ak chcem podchytiť zapožičaný majetok aký bude účtovný predpis?
Vopred ďakujem za radu.
4326
12.02.07,10:12
Nikto mi nevie poradiť?
účtovník 007
12.02.07,10:20
Myslím, že máloktorý soft(ak nejaký vôbec) dovolí neúčtovať podvojne.
Ja som to vyriešila tak, že som do účtovného rozvrhu zaviedla pre každý druh účtovania na podsúvahových účtoch t.z. súvzťažný účet-napr750-100 Súvzťažný účet diaľničné nálepky, 750-200 SU losy a podobne.Tieto potom používam pre podvojné zaúčtovanie.
4326
12.02.07,10:24
Díky za radu, našla som v súvztažnostiach, že je možné vytvoriť si súvsťažný účet, len som nevedela akým spôsobom.
Ešte raz díky.
kalkulka
13.02.07,09:41
Ten druhý účet by som vytvárala len ako vyrovnávací pre účtovačky.
Napr. 751-Pohľadávky
761-Záväzky
799-Vyrovnávací
účtovník 007
13.02.07,09:52
Ten druhý účet by som vytvárala len ako vyrovnávací pre účtovačky.
Napr. 751-Pohľadávky
761-Záväzky
799-Vyrovnávací

Samozrejme, že účet bude plniť funkciu súvzťažného účtu pre učtovné zápisy vykonávané na podsúvahových účtoch,nakoľko účtovanie na podsúvahových účtoch nevyžaduje súvzťažný zápis na súvzťažnom účte. T.j účtovné zápisy sa vykonávajú len na jednom účte. To však soft nepovoľuje, preto je potrebné súvzťažný účet vytvoriť.
timejka200
18.12.09,15:58
viete mi poradiť? dostali sme dar od mesta notebook a dataprojektor s tým že mi ho už neodpisujeme /hodnota je 1700 EUR oboch vecí/ ako to mám zaúčtovať? cez kontované zápisy? kázali mi to dať na podsúvahový účet ? ale aká je predkontácia? viete poradiť,
a_je_to
18.12.09,17:16
viete mi poradiť? dostali sme dar od mesta notebook a dataprojektor s tým že mi ho už neodpisujeme /hodnota je 1700 EUR oboch vecí/ ako to mám zaúčtovať? cez kontované zápisy? kázali mi to dať na podsúvahový účet ? ale aká je predkontácia? viete poradiť,
Prečo si myslíš, že ho neodpisujete a že patrí do podsúvahového účtovníctva ? Na podsúvahové účty nepatrí, tam patrí cudzí majetok zapožičaný. Toto je váš vlastný majetok, ibaže získaný darom, nie kúpou. Ak je hodnota 1700 Eur....a nie vyššia, môžeš sa rozhodnúť, či ho budete zaraďovať ako dlhodobý majetok na odpisovanie, alebo ich dáte priamo do spotreby. Dúfam, že keď je to dar, tak máte nejaký doklad o darovaní. Doklad o darovaní zaúčtuješ :
042/384 - ak sa rozhodnete pre zaradenie a odpisovanie, alebo
112/684 - ak sa rozhodnete pre jednorázovú spotrebu
Obidva spôsoby majú rovnakú - nulovú bilanciu na základ dane, aj hospodársky výsledok, iba odlišný kalkulačný význam, ak robíte nejaké kalkulácie. Potom nasleduje náväzné účtovanie :
022/042 - zaradenie....a účtovné odpisovanie 551/082, súbežne s 384/648 rozpúšťanie VBO, alebo
501/112 - výdaj do priamej spotreby u nezaradeného
Iba ak by to bol naozaj cudzí zapožičaný majetok, tak by ho bolo treba zaúčtovať ako ....trebárs 771/799, teda do podsúvahového účtovníctva.
timejka200
20.12.09,18:58
mám darovaciu zmluvu + priloženú faktúru + výdajku , darovalo nám to mesto. nerobíme kalkulácie. díky
Lámerová
22.02.10,13:39
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, mala by som účtovať na podsúvahových účtoch peniaze v depozite. Sme neziskovka domov dôchodcov a máme v úschove,tzv depozite, peniaze našich klientov vedené na účte a v pokladni, asi by som ich nemala účtovať na 211(221), ale na 771-798? Teraz neviem, prosím poraďte.
Lámerová
23.02.10,06:46
poraďte prosím, neviem sa pohnúť ďalej
a_je_to
24.02.10,23:52
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, mala by som účtovať na podsúvahových účtoch peniaze v depozite. Sme neziskovka domov dôchodcov a máme v úschove,tzv depozite, peniaze našich klientov vedené na účte a v pokladni, asi by som ich nemala účtovať na 211(221), ale na 771-798? Teraz neviem, prosím poraďte.
Je to jedna z možností .... ale je to neziskovka, ktorej jednou z aktivít je legálne aj táto služba klientom. Nebolo by lepšie účtovať ich na súvahových účtoch, ako cudzie zdroje ? Veď aj sociálny fond sú cudzie zdroje dlhodobé a evidujú sa s firemnými. Treba zriadiť pokladňu depozitu, nejaký 211009, pre hotovostné čerpanie, ostatné dať na bežný účet, všetko evidovať na pasívnom účte depozitu 379009 a zaúčtovať. A hlavne prehľadne dokladovať a 4 x v roku podľa zákona inventarizovať, nielen sumy, ale aj rozpisy zostatkov podľa osôb. V inventúrnej komisii by mali byť zastúpení aj dôchodcovia, ktorí tam majú uložené peniaze, aby mali pocit bezpečia. Každý depozitár by mal mať konto, niečo ako skladovú kartu a tam príjmy výdaje a zostatok svojho depozitu. Je to iba môj názor.....
Lámerová
25.02.10,14:00
Ďakujem za odpoveď, presne takto to vedieme, ale mala som pochybnosti, či to náhodou nemá byť ináč.
Ale v inventarizačnej komisii nemáme dôchodcov a inventarizujeme iba konečný zostatok v pokladni, nie kažkú kartu, na ktorej majú jednotliví klienti uložené peniaze.