Dada
12.02.07,11:04
Od rána študujem všetky príspevky týkajúce sa odloženej dani z príjmov, ale priznám sa, že mám z toho guláš. Prečítala som aj Cenigovú, ale nič mi to nehovorí. Za rok 2006 máme prvý krát audit, čiže musím o tejto dani aj účtovať, len neviem ako. Máte niekto úplne jednoduchý návod ako to zvládnuť? Ďakujem.
Janka P
12.02.07,15:06
:rolleyes: Dada, úplne jednoduchý návod ako to zvládnuť Ti asi neporadím budeš o odloženej dani musieť toho prelúskať viac, ale pokúsim sa aspoň čiatočne Ti pomôcť :
- je dobré si analyticky rozlišovať na účte 481 z akého titulu tvoríš odloženú daň ( aby si sa v ďalších rokoch v tom vyznala )
- ak tvoríš odloženú daň, napr. z titulu rozdielu daňových a účtovných odpisov, pričom daňové odpisy sú vyššie, tak tvoríš daňový záväzok a účtuješ : 592/481 (19 % = daň z tohoto rozdielu ), postupne v ďalších rokoch ako sa rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi vyrovnáva tento daňový záväzok rozpúšťaš 481/592
a opačne ak sú daňové odpisy nižšie tvoríš daňovú pohľadávku 481/592
(princíp je asi takýto - v účtovných nákladoch to ešte nemáš a v daňových áno = daňový záväzok = teraz si tú daň nezaplatila, ale v budúcnosti ju zaplatíš a opačne v účtovných nákladoch to máš ale v daňových ešte nie = daňová pohľadávka = daň si odviedla, v budúcnosti si to však v daňových výdavkoch uplatníš, pričom pod zámenom "to" myslím dôvod ( účtovný prípad ) pre ktorý je potrebné účtovať o odloženej dani )
No dúfam, že som Ťa nedoplietla, lebo seba už skoro áno.:rolleyes:
Dada
12.02.07,18:33
Už som čo to naštudovala,aj nejaký príklad som skúsila a asi tak isto tomu chápem, ako si mi to uviedla. Ďakujem.
Lucka F.
15.02.08,14:23
Prosím Vás na akom riadku DZPPO sa uvádza odložená daňová pohľadávka?