m.milada
12.02.07,11:08
Dobrý deň!
Som nováčik v tomto obore. Na moju otázku som od dvoch účtovníkov dostala dve odlišné odpovede.Tak idem k Vám.A síce: auto,nie je v obchodnom majetku,ale používa sa vlastne len na podnikanie.Neviem,či má zmysel preradiť do obch.maj.15 ročnú favoritku.Stali sme sa platcami dph.Cestnú daň máme uhradenú. Môžem si odpočítať phm? (§49 ods.7-hovorí o prísluš.,nie phm,či tomu zle rozumiem??). Môžem si teda odpočítať phm,či nie? Či len kilometre?
Ďakujem.
dracica
12.02.07,10:14
to je SZCO alebo PO ??? Komu patrí to auto ???
m.milada
12.02.07,10:41
to je SZCO alebo PO ??? Komu patrí to auto ???
Auto patrí SZČO.
Julča
12.02.07,12:46
Dobrý deň!
Som nováčik v tomto obore. Na moju otázku som od dvoch účtovníkov dostala dve odlišné odpovede.Tak idem k Vám.A síce: auto,nie je v obchodnom majetku,ale používa sa vlastne len na podnikanie.Neviem,či má zmysel preradiť do obch.maj.15 ročnú favoritku.Stali sme sa platcami dph.Cestnú daň máme uhradenú. Môžem si odpočítať phm? (§49 ods.7-hovorí o prísluš.,nie phm,či tomu zle rozumiem??). Môžem si teda odpočítať phm,či nie? Či len kilometre?
Ďakujem.

Ak SZČO nemá auto v majetku, tak si môžeš uplatniť výdavky na spotrebu PHM podľa spotreby v technickom preukaze/ + náhrada na km vo výške 6,20Sk. Čo sa týka DPH nemôžeš si ju uplatniť, lebo auto nie je v majetku firmy. Cena za PHM ti vstupuje do výdavkov v celej výške vrátane DPH.
m.milada
12.02.07,15:57
Takže ak tomu rozumiem správne: Mám na potvrdenkách z benzínky sumu:840,30základ,159,70dph:spolu 1000Sk,mňa to ale nezaujíma,beriem len sumu 1000 Sk do výdavkov(ako prevádzk.réžiu,mimo dph,neovplyvňujucu dph-v MRP?)? Sme mesačný platcovia dph,takže phm mesačne a km-ovú náhradu koncoročne? Ktorý je to zákon?
Ďakujem.
betka
12.02.07,18:50
Takže ak tomu rozumiem správne: Mám na potvrdenkách z benzínky sumu:840,30základ,159,70dph:spolu 1000Sk,mňa to ale nezaujíma,beriem len sumu 1000 Sk do výdavkov(ako prevádzk.réžiu,mimo dph,neovplyvňujucu dph-v MRP?)? Sme mesačný platcovia dph,takže phm mesačne a km-ovú náhradu koncoročne? Ktorý je to zákon?
Ďakujem.

Na DPH sa nepozerame, berieme sumu celkom, t.j. 1000 Sk. Treba si robit cestaky. Je dobre robit cestaky mesacne. Tu su pre mna dolezite veliciny: pocet najazdenych km, cena benzinu, nafty/liter, spotreba v TP. K poctu najazdenych Km si uplatnujem nahradu za 1km + PHM, ktore zauctujem na zaklade cestaku do prevadzkovej rezie.
Blockov si za mesiac mozem zohnat aj za niekolko tisic korun, ale co z toho, ked som najazdila len napr. 100 Km. A ani tachometer ma dalej nepusti.
To, ze ste mesacny platcovia vo Vasom pripade nic nevyriesi, pretoze nemate OA zahrnuty do OM firmy.
m.milada
13.02.07,09:40
Ďakujem. Je mi to hneď jasnejšie. Ono tie odpovede od účtovníkov som mala jednu,že nemôžem účtovať phm, keď nemáme auto v OM a druhú odpoveď som mala, že si mám účtovať kľudne aj dph. Dáko mi to ale bolo podozrivé. Vďakabohu za PORADU.