mackova
12.02.07,11:48
ccem sa poradiť s vami ohľadom inventúry. My sme spravili inventúru, ale sme výsledok nedpodpísali.
Cchcem dať výpoveď a môže mi dať šéf k náhrade ak by bolo manko?
máme podpísanú hmotnú zodpovednosť.
svojar
12.02.07,12:05
Keď je inventúra spravená, aj keď nepodpísaná, musí sa predsa vedieť či je manko alebo nie.
Leontin
12.02.07,13:27
Keď je inventúra spravená, aj keď nepodpísaná, musí sa predsa vedieť či je manko alebo nie.

No problem bude asi v tom, ze oni si nepamätaju (co je logicke), aky mali zostatok po inventure minuly rok. A taktiez ako zamestanci nevidia do vysledkov firmy, to znamena celkovy nakup a predaj.
Otazka, ak dobre chapem znie, ze ci moze nepodpisanu inventuru zamestnavatel nejako upravit, resp. upravit vysledky firmy, tak aby vzniklo mano a na zaklade hmotnes zodpovednosti ziadal od vas nahradu skody.
No to je otazka pre pravnika !!! Ale ja si myslim, ze moze. Minimalne ma k tomu argument, ze ste nechceli dobrovolne podpisat inventuru.
mackova
12.02.07,23:31
Je tam nejaké manko, ale vôbec zamestnancov neoboznámil a neprediskutoval.
Nie je od nich podpísaná.... Mohol by im niečo napariť?
martaO
13.02.07,05:08
ZP §222 odst. 6 Vrátenie neprávom vyplatených súm môže zamestnávateľ od zamestnanca požadovať, ak zamestnanec vedel, alebo musel z okolností predpokladať , že ide o sumy nesprávne určené alebo omylom vyplatené a to v lehote do 3 rokov od ich výplaty.
Jedná sa o bezdôvodné obohatenie.
Predpokladám, že dnes zo zásady opatrnosti ak niekto nastúpi do PP tak ak podpisujem hmotnú zodpovednosť musím predsa vedieť za čo. V prípade ak nebol preberací protokol o prevzatí vecí alebo peňazí pri nástupe do zamestnania a jediný doklad je inventúra, vykonaná niekým a nie podľa zákona a zamestnanec nebol oboznámený s výsledkom, tak je to nepreukazné a čo už potom môžu vymáhať? V prípade, ak prevzali sklad alebo predajňu s tovarom a peniazmi a potom im niečo chýba tak budú musieť škodu nahradiť v zmysle ZP.
Danila
13.02.07,12:40
ccem sa poradiť s vami ohľadom inventúry. My sme spravili inventúru, ale sme výsledok nedpodpísali.
Cchcem dať výpoveď a môže mi dať šéf k náhrade ak by bolo manko?
máme podpísanú hmotnú zodpovednosť.Inventarizačná komisia na základe príkazného listu k inventarizácii vykonala fyzickú inventarizáciu majetku, za ktorý ste mali písomne uzatvorenú hmotnú zodpovednosť. Inventúrne súpisy, podpísané členmi komisie boli následne odsúhlasené s účtovným stavom. Ak vznikol týmto porovnaním rozdiel / manko, prebytok/, muselo byť prešetrené, z akého dôvodu rozdiel vznikol, kto nesie za prípadný schodok zodpovednosť, a ako bude predpísaná náhrada. Ak vznikol schodok na majetku, za ktorý ste niesli,a zodpovednosť, musí byť s vami táto okolnosť prerokovaná a musí byť rozhodnuté, akým spôsobom, v akej výške, a dokedy spôsobený schodok vyrovnáte. V prípade, že dáte výpoveď, má zamestnávateľ nárok na vymáhanie Vášho záväzku a vy ste povinní, á záväzok zamestnávateľovi splatiť.