kalkulka
12.02.07,12:58
Ako by ste účtovali cez sklad predaj kovového odpadu, ktorý vzniká pri výrobe kovových výrobkov?
Vyšlá fa mi je jasná 311/648, 343, ale čo so skladom?
Prakticky plech už išiel do spotreby na 501, ale strihaním vznikol kovový odpad, ktorý sme predali, čo s tým. Preháňať to cez sklad, alebo stačí iba naúčtovať vyšlú fa a sklad už nechať tak?
Tweety
12.02.07,12:06
Ako by ste účtovali cez sklad predaj kovového odpadu, ktorý vzniká pri výrobe kovových výrobkov?
Vyšlá fa mi je jasná 311/648, 343, ale čo so skladom?
Prakticky plech už išiel do spotreby na 501, ale strihaním vznikol kovový odpad, ktorý sme predali, čo s tým. Preháňať to cez sklad, alebo stačí iba naúčtovať vyšlú fa a sklad už nechať tak?
Nepreháňaj ty cez sklad, nechaj tak, tam už nemáš nič, ak si dala plechy do spotreby. Zaúčtuješ fa do výnosov a finito.
Llívia
24.04.09,10:04
Firma predala kovový odpad. Na predaj nevystavila faktúru. Má len potvrdenie od zberne, že za odpad dostala 100 EUR. Ako v tomto prípade vypočítať DPH? 100 EUR bude ako základ dane a DPH bude 19 EUR, alebo 100 EUR bude ako celková suma, z toho základ dane 84,03 a DPH 15,97 EUR?
Kolejová
24.04.09,10:47
Ak to bolo v apríli tak vystaviť faktúru ale bez DPH. Ide o zmenu zákona o DPH od 1.4.2009, a prenos daňovej povinnosti na toho kto kúpil odpad.

L.
betka
24.04.09,18:39
Lívia, poznáme eštectento par. v zákone o DPH.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Llívia
28.04.09,18:13
Ďakujem za odppovede. Odpad bol predaný v marci 2009. Falktúra nebola vystavená, lebo účtovník sa až ako úplne posledný dozvedel (teda po viac ako 15-tich dňoch), že k takémuto niečomu došlo.
Maxinka
08.02.11,09:39
Nepreháňaj ty cez sklad, nechaj tak, tam už nemáš nič, ak si dala plechy do spotreby. Zaúčtuješ fa do výnosov a finito.
Prosím:
takže môže byť na 311/648 zaúčtovaná vystavená faktúra za kov.odpad?
Adiks
08.02.11,19:48
Prosím:
takže môže byť na 311/648 zaúčtovaná vystavená faktúra za kov.odpad?
Nemôže, má to byť 311/642.
a_je_to
09.02.11,20:45
Prosím:
takže môže byť na 311/648 zaúčtovaná vystavená faktúra za kov.odpad?

Nemôže, má to byť 311/642.
Správne metodické účtovanie faktúry závisí aj od účtovania odpadu pred predajom. Ak sa kovový odpad z výroby prijíma aktiváciou na sklad 112/621, tak sa pred predajom vydá 542/112 a potom ide na 311/642. Ale ak sa odpad z výroby prijíma ako produkt výroby 123/613 a vydá cez 613/123, tak sa fakturuje ako 311/601. Rovnako by sa mal účtovať, ak sa pred predajom neúčtuje vôbec. Neúčtovanie na 613 a 601 skresľuje celkový výnos z výroby, najmä ak sa vyrába z cennejších kovov. Na 642 je správne účtovať, ak výdaj bol na 542. Účet 648 je určený na iné, menej obvyklé prípady nevýrobných výnosov.
suschi
03.05.11,07:44
ahojte, viete mi poradiť v nasledovnom?
nakúpili sme kovový odpad - stroj ako kupca by som mala odviesť DPH? podla §69 ods.12 o DPH. Keď takýto odpad-šrot opravím a predám ho ako stroj, musím zase odviesť DPH? ja tvrdím že ÁNO, konateľovi sa to samozrejme nepáči...
sumarum: 1. ked kupujem šrot - ako kupca odvadzam DPH.
2. ked predavam tento šrot už ako stroj - opeť odvadzam DPH?
ĎAKUJEEEEM
Adiks
03.05.11,21:24
Podľa mňa ste nekúpili kovový odpad, pretože podľa par.69 ods.12zákona o DPH sa kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov. Z toho vyplýva,že odpad už nie je možné podľa tohto použiť na nič, nie je možné ho "opraviť". Ten kto Vám fakturoval stroj, mal ho fakturovať s DPH a Vy ste si mali odpočítať DPH. Ak Vy predávate ďalej tento stroj, ste povinný odviesť DPH.
suschi
04.05.11,04:52
ďakujem, takto nejako som uvažovala aj ja, potrebovala som sa uistiť.. pekny dnik prajem...