crombie
12.02.07,13:05
Dobrý deň, chem požiadať o radu pre moju sestru. Táto sa 8 mesiacov v roku s celou rodinou zdržuje v zahraničí, kde je jej manžel zamestnaný a žijú z jeho príjmu. Sestra žiadny príjem nemá a nepoberá ani žiadne sociálne dávky alebo podpory. V roku 2006 však mala na Slovensku príjem z prenajmu nehnuteľnosti, a to v celkovej výške 51 000 Sk. Chcem sa spýtať či tento jej príjem podlieha zdaneniu a ak áno, či si moze uplatnit danový bonus na deti, kedze jej manzel si tento neuplatnuje. Dufam, ze to nie je moc hlupa otazka, ale chcem jej poradit co ma spravit aby sa vyhla nejakym problemom v suvislosti s danovym priznanim. Dakujem
vikinka
12.02.07,13:27
Príjem z prenájmu patrí do § 6 ods.3 ZDP,treba podať DP,nárok na daň.bonus nemá,nie je splnená podmienka § 33 ods.1 ZDP a to:zdaniteľný príjem vo výške 6-násobku minim.mzdy.
Majka
12.02.07,14:51
ma narok na odpocitatelnu polozku na danovnika?

ja mam taky pripad ze zije v zahranici,tam ma prijmy a tie si zdani tam, ale ma prijmy na slov. z prenajmu ktore su niekolko stotisicove, poda dan.priznanie na slov, uplatni si pausal.vydavky a zaplati dan, len neviem ci ma narok aj na odpocit.polozku.
vikinka
12.02.07,14:58
Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.
Zoltán Kovács
12.02.07,15:23
Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.

??? Prosím trošku vysvetliť.
Marianah
12.02.07,15:24
daňovník, ktorý je na rodičovskej dovolenke, mal v r. 2006 príjem z prenájmu nehn. 300 000 Sk, viedol si peňažný denník, kde vykázal výdavky vo výške 310 000 Sk, t.z. že vykazuje stratu. Má podať daňové priznanie ?

Ďakujem
Zoltán Kovács
12.02.07,15:27
daňovník, ktorý je na rodičovskej dovolenke, mal v r. 2006 príjem z prenájmu nehn. 300 000 Sk, viedol si peňažný denník, kde vykázal výdavky vo výške 310 000 Sk, t.z. že vykazuje stratu. Má podať daňové priznanie ?

Ďakujem

Áno má podávať priznanie, nakoľko mal zdaniteľné príjmy, ktoré spadajú do § 6 ods.3 ZDP.
Marianah
12.02.07,15:35
Myslela som si, len ma stále presviedčala, že keď je v mínuse, tak nemusí.
Ešte jedna otázočka. Priloží k DP aj Výkaz o P a V, aj o Majetku a záväzkoch ? Nie je SZČO. Ak áno, uvedie vo výkaze o M a Z aj hodnotu nehnuteľnosti, ktorú má vo vlastníctve?
vikinka
12.02.07,16:04
Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.
Napr.podáva DP v zahraničí, kde si uplatňuje nezdanit.sumu platnú v danej krajine,tá sa pri zdaňovaní u nás vyjme ,ale v zahraničí zaplatil daň o odpočít.položku nižšiu a u nás zdaňuje základ dane zo zdrojov v zahraničí bez odpočít.pol.uplatnenej v zahraničí,samozrejme má nárok na odpoč.pol.u nás v plnej výške.Neviem,či som to dostatočne vysvetlila,čo som myslela svojim príspevkom.
JankaO
12.02.07,16:35
Myslela som si, len ma stále presviedčala, že keď je v mínuse, tak nemusí.
Ešte jedna otázočka. Priloží k DP aj Výkaz o P a V, aj o Majetku a záväzkoch ? Nie je SZČO. Ak áno, uvedie vo výkaze o M a Z aj hodnotu nehnuteľnosti, ktorú má vo vlastníctve?
§ 6 Zák 595/2003...
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(12) Evidenciu podľa odseku 11 je daňovník povinný uchovávať po dobu, v ktorej zanikne právo daň vyrubiť alebo dodatočne vyrubiť podľa osobitného predpisu.34)
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov,1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

podľa § 32 daňovník, ktorý vykazuje stratu je povinný podať daňové priznanie

Nakoľko sa rozhodol účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, prílohou k DP budú v tomto prípade aj výkazy o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdajoch
crombie
12.02.07,16:46
Dakujem za odpoved ale zaujala ma ta odpocitatelna polozka, tu si sestra bude moct odpocitat? Dostala by sa tak do minusu, takze aj tak musi podat danove priznanie?
Marianah
12.02.07,16:46
Ďakujem veľmi pekne.

:) Porada je super
JankaO
12.02.07,16:52
Dakujem za odpoved ale zaujala ma ta odpocitatelna polozka, tu si sestra bude moct odpocitat? Dostala by sa tak do minusu, takze aj tak musi podat danove priznanie?

Daňové priznanie je povinná podať ale z dôvodu, že má príjem vyšší ako je 50 % zo sumy uvedenej v § 11 odst 1 písm. a. Strata jej nevznikne, strata je rozdiel medzi príjmami a výdavkami, ak sú výdavky vyššie ako príjmy.
Má nárok na odpočítanie sumy nezdaniteľnej časti základu dane. Pričom ak je táto suma väčšia, základ dane je 0 a nie mínus.
Johanka
12.02.07,17:04
Dobrý deň, chem požiadať o radu pre moju sestru. Táto sa 8 mesiacov v roku s celou rodinou zdržuje v zahraničí, kde je jej manžel zamestnaný a žijú z jeho príjmu. Sestra žiadny príjem nemá a nepoberá ani žiadne sociálne dávky alebo podpory. V roku 2006 však mala na Slovensku príjem z prenajmu nehnuteľnosti, a to v celkovej výške 51 000 Sk. Chcem sa spýtať či tento jej príjem podlieha zdaneniu a ak áno, či si moze uplatnit danový bonus na deti, kedze jej manzel si tento neuplatnuje. Dufam, ze to nie je moc hlupa otazka, ale chcem jej poradit co ma spravit aby sa vyhla nejakym problemom v suvislosti s danovym priznanim. Dakujem
Na to, aby sme mohli určiť či má nárok na daňový bonus, musíme vedieť či je sestra v SR daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, tzn. či má v SR trvalý pobyt, pretože v zmysle § 33 ods.10 Zákona o dani z príjmov má nárok na daňový bonus iba daňovník z neobm. daňovou povinnosťou v SR.


Príjem z prenájmu patrí do § 6 ods.3 ZDP,treba podať DP,nárok na daň.bonus nemá,nie je splnená podmienka § 33 ods.1 ZDP a to:zdaniteľný príjem vo výške 6-násobku minim.mzdy.

Zdaniteľný príjem je príjem, ktorý je premetom dane a nie je oslobodený od dane podľa Zákona o dani z príjmov ( § 2 písm.h/). Nakoľko jej zdaniteľný príjem je 51.000,podmienku podľa § 33 ods.1 na uplatnenie nároku na daňový bonus spĺňa.
Ak nemá iné príjmy, nemá zmysel uplatňovať oslobodenie v zmysle § 9 ods.1 písm.h/ do výšky 6-násobku živ.minima, pretože by stratila nárok na daňový bonus.
Johanka
12.02.07,17:07
Ale ak je rezidentom SR tak podáva DP u nás a zdaňuje tu príjmy zo zahraničia.Nemože mať uplatnenú nezdanit.sumu aj u nás a aj v zahraničí.
... ale môže ;) . V § 11 Zákona o dani z príjmov nenájdeš žiadne obmedzujúce ustanovenie ...
Johanka
12.02.07,17:14
Napr.podáva DP v zahraničí, kde si uplatňuje nezdanit.sumu platnú v danej krajine,tá sa pri zdaňovaní u nás vyjme ,ale v zahraničí zaplatil daň o odpočít.položku nižšiu a u nás zdaňuje základ dane zo zdrojov v zahraničí bez odpočít.pol.uplatnenej v zahraničí,samozrejme má nárok na odpoč.pol.u nás v plnej výške.Neviem,či som to dostatočne vysvetlila,čo som myslela svojim príspevkom.
Toto ani neviem opraviť ...:)
Skúsim cez príklad :
XY - v SR daňovník s neobm. daňovou povinnosťou
- v ČR daňovník s obmedzenou daň. povinnosťou.
V DP podávanom v ČR, si uplatní nezdaniteľné časti základu dane podľa českého zákona.
V DP podávanom v SR, v ktorom zdaní celosvetové príjmy , si uplatní nezdaniteľné časti základu podľa slovenského zákona.
Ak si podrobne prezrieš časť daňového priznania, ktorá sa dotýka vyňatia príjmov alebo výpočtom zápočtu dane, nikde nie je otázka, či si daňovník uplatnil nezd. časť základu dane podľa zákona, platného v inej krajine alebo neuplatnil ... ;) .
vikinka
12.02.07,17:41
Poučenie na vyplnenie DP typ B riadky 82 až 86.
Ja netvrdím,že si nemože uplatniť u nás odpoč.pol.,ale to že u nás zdaňujem príjem bez odpočít.pol.uplatnenej napr.v ČR.Asi som sa zamotala ani neviem ako!!!
Johanka
12.02.07,17:48
No, trocha si to zamotala....
Zopakujem, čo som na Porade už x-krát napísala. So základnými pojmami treba zaobchádzať obvzlášť opatrne ;) .
Majka
12.02.07,19:32
ma narok na odpocitatelnu polozku na danovnika?

ja mam taky pripad ze zije v zahranici,tam ma prijmy a tie si zdani tam, ale ma prijmy na slov. z prenajmu ktore su niekolko stotisicove, poda dan.priznanie na slov, uplatni si pausal.vydavky a zaplati dan, len neviem ci ma narok aj na odpocit.polozku.


ja totizto neviem ci si uplatni odpoc.polozku v zahranici....ale myslim si ze ano, on podava dan. priznanie tu na slov. z prenajmu zaplati dan a kopiu DP odovzda v zahranici a tam jej zuctuju prijmy dosiahnute tam.
ja teraz neviem ci mam alebo nemam uplatnic nezda. ciastku?
co mi poradite? ako by ste to vy urobili?
Majka
12.02.07,20:25
mam alebo nemam zohladnit odpocitatel.polozku?
Majka
13.02.07,05:32
je tu niekto?
crombie
13.02.07,06:17
Dakujem, myslim ze som sa posunul dalej v snahe porozumiet tomu ako treba postupovat a kedze sestra ma trvaly pobyt v SR a v zahranici prijem nema ziadny, poda teda danove priznanie pricom cez odpocitatelnu polozku sa dostane na nulu. A teraz kedze ma dve deti, na ktore si jej manzel ziadne bonusy neuplatnuje moze si ich uplatnit ona ? A ma to vyznam, ked bude na v podstate na nule a nebude z coho tie danove bonusy odpocitat? Podla vsetkeho tak ci tak nebude musiet platit ziadnu dan, takze aky maju vyznam tie bonusy potom?
betka
13.02.07,06:40
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu.
e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,
2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,
3. právnická osoba neuvedená v písmene d) druhom bode,

Aj je OBMEZENA DAN.POVINNOST - NEREZIDENT.

f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,
g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky.

Rezidentom SR su:
- FO, ktore tu maju trvaly pobyt, t.j. obcania SR
- povolenie na dlhodoby pobyt (cudzici do roka)
- povolenie na trvaly pobyt (cudzinci najviac na dobu 5 rokov.
Tieto osoby podliehaju NEOBMEDZENEJ DANOVEJ POVINNOSTI.

Ak je osoba rezidentom oboch statov, rezidentstvo sa urci: podla staleho bytu, ak sa neda urcit, potom podla strediska zivotnych zaujmov, ak sa neda urcit, kde sa obvykle zdrzuje, ak sa tiez neda urcit, potom kde je statnym obcanom, ak je zase obcanom oboch zmluvnych statov, prislusne urady a vysporiadaju tuto otazku vzajomnou dohodou.

Predpokladam, ze sestra nevie, ci ma narok na danovy bonus, ma nan narok, ak je jej manzel danovym rezidentom.

Predmetom dane danovnika s obmedzenou dan.povinnostou je prijem zo zdrojov na uzemi SR.
Takze s Vasho prenajmu musi podat DP, podla par. 6 odst.3.
betka
13.02.07,06:43
A teraz kedze ma dve deti, na ktore si jej manzel ziadne bonusy neuplatnuje moze si ich uplatnit ona ?

Z coho by si bonusy uplatnila? Bonus sa odpocitavaa z vysky danovej povinnosti. Keby bola kladna, je to druha vec.
Martinella
13.02.07,06:47
mam alebo nemam zohladnit odpocitatel.polozku?

Odpoveď nájdete v príspevku č.16.
Johanka
13.02.07,06:57
Nárok na nezdaniteľnú časť dane má každý daňovník.
Johanka
13.02.07,07:06
Predpokladam, ze sestra nevie, ci ma narok na danovy bonus, ma nan narok, ak je jej manzel danovym rezidentom.

Crombie v svojom príspevku napísal, že sestra má trvalý pobyt v SR, takže je v SR daňovníkom s neobmedzenou daň.povinnosťou. To či je jej manžel daňových rezidentom SR alebo nie je, je pri posudzovaní nároku na daňový bonus nepodstatné, v §33 ZoDP takúto podmienku nenájdeš.
Pre ňu je dôležité, že s ňou deti žijú v spoločnej domácnosti a dosiahla zdaniteľný príjem stanovený v § 33 ods.1.
Johanka
13.02.07,07:08
Dakujem, myslim ze som sa posunul dalej v snahe porozumiet tomu ako treba postupovat a kedze sestra ma trvaly pobyt v SR a v zahranici prijem nema ziadny, poda teda danove priznanie pricom cez odpocitatelnu polozku sa dostane na nulu. A teraz kedze ma dve deti, na ktore si jej manzel ziadne bonusy neuplatnuje moze si ich uplatnit ona ? A ma to vyznam, ked bude na v podstate na nule a nebude z coho tie danove bonusy odpocitat? Podla vsetkeho tak ci tak nebude musiet platit ziadnu dan, takze aky maju vyznam tie bonusy potom?
Daňový bonus sa neodpočítava, na daňový bonus sa uplatňuje nárok.
Daňové priznanie je zostavené tak, že v prípade ak má daňovník daňovú povinnosť, táto sa mu zníži o nárokovanú výšku daňového bonusu. V prípade, že daňovú povinnosť nemá alebo je menšia ako nárokovaný DB, správca dane mu rozdiel vyplatí ( žiadosť je súčasťou daňového priznania).
crombie
13.02.07,07:28
Johanka, ak som to pochopil spravne podla toho co hovoris by si teda sestra mohla narokovat na danovy bonus za dve deti a kedze jej prijem za rok 2006 dosiahol len 51000 a danova povinnost vychadza 0, takze by vlastne danovy urad nakoniec jej vyplatil peniaze vo vyske tych bonusov? To znie zaujimavo :-) stat zaplati obcanovi - taka mila veta. A kolko su tie bonusy? nech sestru potesim :-). Inac dakujem, tato odpoved ma potesila :-)
Johanka
13.02.07,07:33
540 Sk /mesačne na jedno dieťa ;) .
Šadar
17.07.08,13:09
Mam jednu otazku ohladne dane z prenajmu a nerezidenta.

Clovek s trvalym pobytom v Anglicku(pripadne Irsku, JAR, Rusku, CR, Švedsku, Polsku) ma vo vlastnictve byt v SR, ktory prenajima. Nezdrziava sa tu 183 dni, takze nie je danovym rezidentom. Kde zdanuje prijmy z prenajmu ziskane v SR??

Dakujem
Šadar
21.07.08,08:01
Nikto nevie poradit??? :mee:
Marína
21.07.08,08:36
Mam jednu otazku ohladne dane z prenajmu a nerezidenta.

Clovek s trvalym pobytom v Anglicku(pripadne Irsku, JAR, Rusku, CR, Švedsku, Polsku) ma vo vlastnictve byt v SR, ktory prenajima. Nezdrziava sa tu 183 dni, takze nie je danovym rezidentom. Kde zdanuje prijmy z prenajmu ziskane v SR??

Dakujem
Ako daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou(nerezident) SR príjmy dosiahnuté z územia SR priznáva a zdaňuje v SR. DU v SR požiada o Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment).
Následne ako daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezident) Írska, Poľska, ..... atd. priznáva celosvetové príjmy(všetky dosiahnuté príjmy) a podľa uzavretej medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia si priznanú a odvedené daň do štátneho rozpočtu SR započíta, alebo príjmy vyjme. Pre nezmluvné štáty platí metóda vyňatia príjmov (ZoDP §45 ods.3 písm.b)