MirkaPoz
12.02.07,13:32
Ahojte,

prosím Vás poraďte mi. Živnostník, ktorý nemá auto zaradené v podnikaní, každý deň dochádza do práce cca 40 km. Keďže je to pravidelná dochádzka, nemôže si robiť aj cesťák na každý deň? Má zaplatenú cestnú daň a robí si iba cesťáky keď ide niekde na služobnú cestu.. Ďakujem

A ešte jednu vec k stravným lístkom, za minulý rok do daňového priznania si z faktúry za stravné lístky môže dať iba 55%? Ešte raz ďakujem..
Pepa
12.02.07,12:38
Ahojte,

prosím Vás poraďte mi. Živnostník, ktorý nemá auto zaradené v podnikaní, každý deň dochádza do práce cca 40 km. Keďže je to pravidelná dochádzka, nemôže si robiť aj cesťák na každý deň? Má zaplatenú cestnú daň a robí si iba cesťáky keď ide niekde na služobnú cestu.. Ďakujem
Môže - nie na pravidelné pracovisko, nevidím problém každý deň "ísť" niekam niečo vybavovať.

A ešte jednu vec k stravným lístkom, za minulý rok do daňového priznania si z faktúry za stravné lístky môže dať iba 55%? Ešte raz ďakujem.. - Do daňových výdavkov si SZČO mohla uplatniť max. 55% z 89,- Sk.
Odpovedám farebne.
JDM
13.02.07,11:49
Ja mám podobný problém. Živnostník autom, ktoré nemá v majetku /ale má naň zaplatenú cestnú daň/ každý deň jazdí do BA. Je to denne 200 km tam a späť. Chce po mne, aby som mu to "dala" do nákladov. Je to možné? A ak áno, píše sa suma /napr. 200 x 6,20 = 1240 Sk denne/ do prev. réžie?
Ďakujem.
nasamraH
13.02.07,11:50
Ahojte,
som SZCO a chcel by som si uplatnit cestovne nahrady pri sluzobnych cestach v SR. Vztahuje sa to 55% obmedzenie z 89 SK aj na nahrady pocas sluzobnej cesty alebo mozem pouzit tie hodinove pasma (89,135,208 SK)? Niekde som sa stretol aj s nazorom, ze SZCO nema vobec narok na nahrady pocas tuzemskej SC, ako je to vlastne? :confused: Zaujima ma najma stav pre rok 2006.
Dakujem.
Zoltán Kovács
13.02.07,11:53
Ja mám podobný problém. Živnostník autom, ktoré nemá v majetku /ale má naň zaplatenú cestnú daň/ každý deň jazdí do BA. Je to denne 200 km tam a späť. Chce po mne, aby som mu to "dala" do nákladov. Je to možné? A ak áno, píše sa suma /napr. 200 x 6,20 = 1240 Sk denne/ do prev. réžie?
Ďakujem.

Je to možné. Do nákladov to dostaneš nasledovne:

(((priemerná spotreba auta * cena PHM) : 100) + 6,20) * ubehnuté km
JDM
13.02.07,11:56
Je to možné. Do nákladov to dostaneš nasledovne:

(((priemerná spotreba auta * cena PHM) : 100) + 6,20) * ubehnuté km


Určite takto?
Zoltán Kovács
13.02.07,11:59
Je to možné. Do nákladov to dostaneš nasledovne:

(((priemerná spotreba auta * cena PHM) : 100) + 6,20) * ubehnuté km


Určite takto?


Ak sa jedná o osobné auto tak áno.
JDM
13.02.07,12:07
A je to potom výdavok z pokladne a prevádzková réžia v peň denníku?

Díky.
turbo
13.02.07,12:26
Ahojte,
som SZCO a chcel by som si uplatnit cestovne nahrady pri sluzobnych cestach v SR. Vztahuje sa to 55% obmedzenie z 89 SK aj na nahrady pocas sluzobnej cesty alebo mozem pouzit tie hodinove pasma (89,135,208 SK)? Niekde som sa stretol aj s nazorom, ze SZCO nema vobec narok na nahrady pocas tuzemskej SC, ako je to vlastne? :confused: Zaujima ma najma stav pre rok 2006.
Dakujem.

SZCO má nárok na stravné podobne ako zamestnanec, pričom sa prihliada v uplatňovaní stravného aj na zákonník práce ako u zamestnanca. Teda ak máš SC, tak ti do nákladov okrem cestovného ide aj stravné podľa príslušného časového pásma a to v plnej výške. Ak však nemáš SC, tak si do nákladov môžeš dať ako stravné max. 55% zo stravného pre časové pásmo 5 - 12 hod, teda 55 % z 89 Sk.
Zoltán Kovács
13.02.07,12:30
SZCO má nárok na stravné podobne ako zamestnanec, pričom sa prihliada v uplatňovaní stravného aj na zákonník práce ako u zamestnanca. Teda ak máš SC, tak ti do nákladov okrem cestovného ide aj stravné podľa príslušného časového pásma a to v plnej výške. Ak však nemáš SC, tak si do nákladov môžeš dať ako stravné max. 55% zo stravného pre časové pásmo 5 - 12 hod, teda 55 % z 89 Sk.

Súhlas, doplním od 1.1.2007 do nákladov SZČO ide celá suma 89,- Sk.
turbo
13.02.07,12:40
Súhlas, doplním od 1.1.2007 do nákladov SZČO ide celá suma 89,- Sk.

To je vcelku dobrá správa. Niečo som začul, len som nevedel, či to je pravda. Ak môžeš a vieš, môžeš dať avízo na usmernenie resp. vyhlášku, ktorá to upravuje?
Vďaka a všetkým pokojný deň!
Zoltán Kovács
13.02.07,12:56
To je vcelku dobrá správa. Niečo som začul, len som nevedel, či to je pravda. Ak môžeš a vieš, môžeš dať avízo na usmernenie resp. vyhlášku, ktorá to upravuje?
Vďaka a všetkým pokojný deň!

Zákon číslo 688/2006, ktorým sa novelizoval zákon o dani z príjmov §19 ods. 2 písm. p)
Natka
13.02.07,13:11
Keď spoločník verejnoobchodnej spoločnosti používa svoje súkromné auto na služobné cesty pre v.o.s., musí platiť daň z motor.vozidiel aby si mohol uplatniť taký výpočet, aký je v tomto príspevku (PHM a 6,20)?
vikinka
13.02.07,13:28
Keď spoločník verejnoobchodnej spoločnosti používa svoje súkromné auto na služobné cesty pre v.o.s., musí platiť daň z motor.vozidiel aby si mohol uplatniť taký výpočet, aký je v tomto príspevku (PHM a 6,20)?
Ak zároveň je aj zamestnancom ,nemusí platiť daň z MV,ale musí používať vlastný automobil,ktorý nie je zaradený v majetku.
Natka
13.02.07,13:45
Ak zároveň je aj zamestnancom ,nemusí platiť daň z MV,ale musí používať vlastný automobil,ktorý nie je zaradený v majetku.Nie je zamestnanec, iba spoločník, čo teraz?
človiečik
13.02.07,14:03
hej ludia, potrebujem zase poradit.
mam szco, fakturuje si prepravu vlastnym autom zaradenym samo ze v podnikani ale napr. zo SVK do DE a zase naspat. alebo podobne. a chce si vykazat diety - podla neho, inak cestovné náhrady. a kedze prechácdza cez CZ 7 hod. a je 17 hod v DE - tak si vykaze iba 45 EUR za DE ? alebo si može sam dat do nakladov aj CZ 300, co teda asi nie a co s vreckovym, aj to si da do naklaadov? ale inak si vyfakturuje odvoz nakladu, slovenskej alebo nem. firme na fa. tak ako. prosim , prosim, suri ma to.
AHA
13.02.07,15:31
hej ludia, potrebujem zase poradit.
mam szco, fakturuje si prepravu vlastnym autom zaradenym samo ze v podnikani ale napr. zo SVK do DE a zase naspat. alebo podobne. a chce si vykazat diety - podla neho, inak cestovné náhrady. a kedze prechácdza cez CZ 7 hod. a je 17 hod v DE - tak si vykaze iba 45 EUR za DE ? alebo si može sam dat do nakladov aj CZ 300, co teda asi nie a co s vreckovym, aj to si da do naklaadov? ale inak si vyfakturuje odvoz nakladu, slovenskej alebo nem. firme na fa. tak ako. prosim , prosim, suri ma to.
stravné v čechách nemôžte dať do nákladov (do nákladov sa dáva stravné tej krajiny v ktorej strávite viac času duplom to byť nesmie) vreckové do nákladov môže ísť.
1novacik1
13.02.07,16:14
ahojtew zaujima ma to stravne pre r2006 -cize ked nie je na SC tak si moze dat do nakladv 55% zo sumy 89 skk, moze si to dat do nakladov VOZD aj bez toho aby mal podpisanu nejaku zmluvu z nejakým stravovacim zariadenim?a nema ani nakupene nijake poukazky ?-dakujem
turbo
14.02.07,06:15
Prevláda názor, že pre uplatnenie stravného je potrebné mať nejaký doklad o stravovaní. Teda, že má SZČO nejakú faktúru, resp. bločik zo stravovacieho zariadenia, resp. že má kúpené stravné lístky. Výdavky treba vedieť v účtovníctve zdokladovať a teda asi aj to stravné je potrebné nejako dokladovať a nejde si výdavky na stravovanie uplatniť paušálne. To je môj názor a ak má niekto inú skúsenosť, nech dá vedieť, aj mňa by to zaujímalo!
Všetkým všetko dobré.