GabikaR
12.02.07,14:02
Prosim vedel by mi niekto poradit ci moj manzel moze poziadat sud o zrusenie BSM podľa § 148a ods. 2 OZ, kedze ja som este pred uzavretim manzelstva bola a aj som jedinym spolocnikom v s.r.o.? dakujem za radu
adv
12.02.07,13:19
no tu je trosku terminologicky problem... podla par. 148 ods. 2 sud zrusi BSM, ak jeden manzelov ziskal opravnenie na prevadzkovanie podnik. cinnosti. Lenze tu ma opravnenie na podnikanie - t.j. zivnostensky list Vasa s.r.o., a nie Vy ako fyzicka osoba. Prinajhorsom by ste si museli na chvilku urobit zivnost a potom ju zrusit. staci totiz, aby v case vyhlasenia rozsudku bol jeden z manzelov podnikatelom.co sa bude daiat potom, zakon nezaujima.

pozriem judikaty , ak nejake budu. som zvedavy, ci to zakon mysli restriktivne alebo nie.
GabikaR
14.02.07,08:57
Podla mna to tiez nie je jednoznacne.. v kometari k uvedenemu paragrafu som nasla, ze "nezalezi na tom, ci tento manzel bude podnikat sam alebo spolocne s inou fyzickou alebo pravnickou osobou". Z uvedeneho mi teda vyplyva, ze za podnikanie sa v tomto pripade povazuje aj s.r.o. Avsak zda sa mi to trosku nelogicke, vzhladom k tomu ze s.r.o. neohrozuje BSM. Zaroven si neviem poradit so situaciou, ze s.r.o. bola zalozena este pred uzavretim manzelstva cize este pred vznikom BSM.
Evanka
14.02.07,09:18
Prosim vedel by mi niekto poradit ci moj manzel moze poziadat sud o zrusenie BSM podľa § 148a ods. 2 OZ, kedze ja som este pred uzavretim manzelstva bola a aj som jedinym spolocnikom v s.r.o.? dakujem za radu Pre zrušenie BSM nie je spoločník v s.r.o. dôvodom. Musí to byť založenie živnosti.