ajuska
12.02.07,15:31
Dobry den,

potrebovala by som poradit, ci si mozem v JU narokovat DPH za stolovu vodu (pohare a pvc flase), ktore kazdy mesiac dokupujeme do automatu od jednej firmy, ktory mame v prenajme na zaklade zmluvy. Ide o taky automat, kde sa dava taka velka bandaska vody a potom tu vodu bud chladi alebo ohrieva. Mozem si narokovat DPH alebo to mam uctovat ako repre bez naroku na DPH. Za rady dakujem :)
liba2
12.02.07,14:41
Názory sú rôzne - čítaj

http://www.porada.sk/t34120-nakup-vody-a-dph.html?highlight=pitn%FD+program
Účtovala som firmu kde sa táto voda kupovala z dôvodu, že voda z vodovodu bola nechutná a teplá. DPH som odpočítavala. Bude to otázka obhájenia pred kontrolou z DU.
akonato
12.02.07,15:24
Pri posudzovaní výdavku z hľadiska možnosti odpočtu DPH si musíme zodpovedať na základnú otázku : slúži predmet výdavku na zabezpečenie podnikateľskej činnosti ? Ak áno, odpočítame si DPH. Ak hovoríme o pitnej vode, musíme spomenúť aj nakupovanú stolovú vodu, kávu, čaj, cukor... atď. To sú výdavky, ktoré sa bežne hradia z fondu na reprezentáciu. Ide len o vodu, iste ju nekupujete bezdôvodne.Pripúšťam, ak by som ako podnikateľ mal na stole negatívne výsledky rozboru miestne dostupnej " pitnej vody" na pracovisku kde mám spomínaný náhradný zdroj, asi by som si výdavok na náhradný zdroj voči daniarom obhajoval ako nevyhnutný pre podnikanie. Doporučujem ale obrátiť sa na daňového poradcu, lebo na DÚ nie sú povinní riešiť otázky podnikateľov , pri kontrole však platí ich názor....
ekopo
12.02.07,15:37
Pri posudzovaní výdavku z hľadiska možnosti odpočtu DPH si musíme zodpovedať na základnú otázku : slúži predmet výdavku na zabezpečenie podnikateľskej činnosti ? Ak áno, odpočítame si DPH. Ak hovoríme o pitnej vode, musíme spomenúť aj nakupovanú stolovú vodu, kávu, čaj, cukor... atď. To sú výdavky, ktoré sa bežne hradia z fondu na reprezentáciu. Ide len o vodu, iste ju nekupujete bezdôvodne.Pripúšťam, ak by som ako podnikateľ mal na stole negatívne výsledky rozboru miestne dostupnej " pitnej vody" na pracovisku kde mám spomínaný náhradný zdroj, asi by som si výdavok na náhradný zdroj voči daniarom obhajoval ako nevyhnutný pre podnikanie. Doporučujem ale obrátiť sa na daňového poradcu, lebo na DÚ nie sú povinní riešiť otázky podnikateľov , pri kontrole však platí ich názor....
Veľmi pekne napísaný príspevok. Je zbytočné obrátiť sa v tomto prípade na daňového poradcu, viď poslednú časť vety. Ak v prevádzke podnikateľa nie je zdroj pitnej vody, alebo je voda závadná, nie je problém obhájiť odpočet DPH a výdavky na dosiahnutie príjmu. Bavíme sa len o vode a v primeranom množstve.
ajuska
13.02.07,07:43
Dakujem za rady.

Hm tak neviem, ked nazory sa roznia, ze ako mam postupovat. Doteraz to firma narokovala, pretoze ten automat sluzi cisto iba pre zakaznikov, nakolko oni nemaju iny pristup k vode na nasej firme, nemame WC pre klientov ani nic podobne, kde by sa mohli napit, jedine tento jeden zdroj je pre nich.
Zoltán Kovács
13.02.07,07:54
Dakujem za rady.

Hm tak neviem, ked nazory sa roznia, ze ako mam postupovat. Doteraz to firma narokovala, pretoze ten automat sluzi cisto iba pre zakaznikov, nakolko oni nemaju iny pristup k vode na nasej firme, nemame WC pre klientov ani nic podobne, kde by sa mohli napit, jedine tento jeden zdroj je pre nich.


A už to máš aj obhájené. Je to pre klietov, a firma žije z klientov.