naj324
12.02.07,14:53
SVPS (Veolia) je jediným a monopolným dodávateľom pitnej vody v našom meste Brezne. Ich nástupom po SVS a.s. (kde bolo mesto jedným z akcionárov) sa prístup pracovníkov pracoviska v Brezne k nám spotrebiteľom zhoršil ešte viacej ako v minulosti. Na žiadosti neodpovedajú a pri osobnom styku jednajú arogantne a popredu zamietnu každú žiadosť. Túto skúsenosť majú aj ostatní zástupcovia spoločenstiev vlastníkov bytov. Pri poslednej výmene fakturačného meradla studenej vody, pracovník SVPS doniesol merač, ktorý bol o niekoľko cm dlhší ako pôvodný a tak urobil slučku asi z ôsmich kolienok a tak ho zainštaloval. Po tomto úkone stúpol rozdiel medzi bytovými meračmi a týmto fakturačným meradlom až na 42%. Na môj protest, že merač nie je zainštalovaný v zmysle STN 257801 spustili pracovníci krik, že nás odpoja od SV a že keď nie sme spokojní tak si máme túto úpravu urobiť na vlastné náklady. Z toho teoreticky vyplýva, že minimálne každých 6 rokov, keď sa SVPS rozhodne nakúpiť vodomery iných dĺžok, tak mi budeme povinní upravovať vodomernú šachtu. Preto mám dve otázky :

1.Je odberateľ povinný robiť úpravu vodomernej šachty, keď dodávateľ sa rozhodne zainštalovať merač inej dĺžky i keď merače pôvodných rozmerov sú homologované na našom trhu a šachta je vybudovaná a skolaudovaná podľa príslušných predpisov.
2.Na koho a kde sa obrátiť keď mám výhrady k prístupu pracovníkov monopolného dodávateľa SV, súkromnej spoločnosti Veolia, keď nemáme inú možnosť voľby dodávateľa.

Prosím poraďte mi ako v tomto prípade postupovať. Ďakujem
zsolt69
12.02.07,14:55
Nie som si istý,či výmenou vodomeru môže stúpať rozdiel po odpočítaní stavov vodomerov.Keď máte sťažnosť, tak jednoznačne musíte poslať list (najlepšie doporučene) a oni sú povinný do 30 dní odpovedať.
naj324
12.02.07,16:14
Problém nespôsobuje vodomer ale jeho inštalácia do kolienok, že nie su v zmysle uvedenej STN dodržané normy na inštaláciu vodomeru. Jedná sa hlavne o ukľudnujúce zóny pred a za vodomerom.
Citát z STN:
Voľba a montáž vodomerov.
• Vodomery sa nemajú osádzať bezprostredne pred alebo za potrubné ohyby, oblúky, ventily, atď.
• Potrubie za a pred vodomerom musí byť rovné v dĺžke, rovnajúcej sa najmenej šesťnásobku menovitej svetlosti vodomeru (Js pripojovacích hrdiel alebo prírub). Ak to nemožno splniť, odporúča sa tesne pred a za vodomer osadiť usmerňovače prúdenia. Takisto ďalšie potrubie za vodomerom musí byť uložené v polohe stúpajúcej alebo vodorovne tak, aby bol vodomer vždy naplnený vodou.
Orim
12.02.07,18:44
Ešte by vám mali pri výmene na vašu žiadosť predložiť certifikát kedy bol vodomer ciachovaný.
peton
13.02.07,12:29
Čo sa týka arogantného prístupu niektorých dodávateľov, o tom by sa dali písať siahodlhé romány. Myslím, že takýto prípad sa tu už riešil a bol odkaz aj na link - na Technickú inšpekciu. Jednoznačne však vždy treba postupovať písomne. Ústne si človek možno uľaví, ale nič si nepomôže, takže píšte, píšte, píšte a sťažujte sa, hoc aj na ministerstvá. Každý ľad sa raz musí zlomiť. Držím palce.
hanelie
07.07.09,07:07
prosím o radu - kde nájdem technické normy o požiadavkách na stavbu vodomernej šachty ?
hanelie
07.07.09,13:14
posúvam:)