nicolek
12.02.07,16:02
Ahoj, nemam skusenosti s trojstrannym obchodom. My nakupujeme tovar z nemecka a ten nam fakturuje ceska firma- trostranny obchod. Uvedene aj na fakture. Ja ako druhy odberatel, a aj prijemca tovaru ako mam zauctovat tuto fa v Money S3? Ake clenenie DPH mam dat? Neviem si poradit dakujem Zuzana
nicolek
13.02.07,05:29
Pomozte mi s tym trojstrannym obchodom. Pretopze mi ako druhy odberatelia mame platit dan ale tuto moznost v Money S3 mam len pre fa vystavene ako uskutocnitelne danove plnenie. LENZE MNE TA FA PRISLA A prvy odberatel ju pre nas vystavil bez DPH a uviedol ze ide o trojstranny obchod. Ake clenenie mam presne dat? Dakujem
Milan Benka
13.02.07,11:56
Money S3 nepoznám, skús to zadať v téme účtovné softwéry.
Bebak76
23.02.07,10:36
Mili poradaci, som v koncoch. V aprili 2006 som mala dodanie tovaru v ramci trojstranneho obchodu.Moj odberatel svajciar,evidovany pre DPH v Holandsku mi oznamil, ze sa jedna o trojstr.obchod,mam to uviest do faktury a tovar konci v ceskej firme v Bohumine,tovar vsak zlozime u nich na sklade v Karvinej. Tak som to uviedla vo fakture, oslobod.podla par.45,kupujuci svajciar evid.pre DPH v Holandsku a konecny prijemnca firma v Bohumine+ich ICDPH. Prepravu som platila a objednavala ja. CMR mam potvrdeny aj dod.list zo skladu v Karvinej.Vsetko bolo v poriadku, az kym neprisla danova kontrola a medzinarodne setrenie. Zistilo sa, ze 4 pripady boli v poriadku trojstr.obchod ale v jednom pripade odisiel tovar spat na Slovensko a v tom pripade vraj nam dorubia z tej faktury DPH aj sankcne uroky. Som v koncoch,mam sa k tomu vyjadrit. No co mam na to povedat ??? Dodala som tovar do Karvinej na sklad pre firmu v Bohumine, mam potvrdeny CMR aj dodaci list,doklad o preprave a nemala som ani tusenia a ani sme neboli informovani,ze tovar odviezli z CR do Kosic. Poradte mi prosim, pretoze ja neviem,kam z konopi.... Moc dakujem, ze kazdu odpoved.....
Jozef I
23.02.07,11:15
Ak sa odviezol tovar z Česka do Košíc, tak to mal byť už asi riadny predaj tej českej firmy. Mali vystaviť fa. ako predaj do EU bez dane. Vás sa to predsa už netýkalo. Ak máte potvrdenú CMR, že tovar bol prevezený do ČR, kupujúci v holadsku a konečný príjemca VČR. Vás predsa už nemôže zaujímať čo si s tovarom spraví Česká firma.
Milan Benka
23.02.07,11:24
To akože druhý odberateľ už nebude môcť predať tovar kam chce?
Ak sa nemýlim, podmienky trojstranného obchodu boli splnené a štvorstranný obchod zatiaľ neuzákonnili.
Bebak76
23.02.07,11:43
Suhlasim s Vami, aj ja to tak vidim ale napisem Vam co mi konkretne napisal DU: Obchodny pripad nesplnil podmienky trojstr.obchodu podla par.45 ods.1 pism.a) zakona 222/2004 nakolko toval nebol prepraveny od prveho dodavatela druhemu odberatelovi z jedneho clen.statu do ineho clenskeho statu (od MY do firma v Kosiciach)Nesplnil ani podmienku trojstr. obchodu podla par.45 ods.1, pism.b.) zak.222/2004 nakolko setrenia holandskej danovej spravy, osoby zucastnene na tomto obchode- teda My (SR),svajciar evid.v Holandsku a ta firma v Kosiciach) boli registrovane v dvoch clen.statoch- tj. Slovensko a Holandsko (a nie v troch). V tom to pripade sa jedna o dodania tovaru v tuzemsku v zmysle par.13 vyssie cit.zakona, podla ktoreho miestom dodania tovaru, ak je dodanie tovaru spojene s odoslanim alebo prepravou tovaru, je miesto, kde sa tovar nachadza v case, ked sa odoslanie alebo preprave tovaru osobe, ktorej ma byt tovar dodany, zacina uskutocnovat. Na zakl.uved.skutocnosti spravca dane danovou kontrolou neuznava obchod ako trojstr. v zmysle par.45 a vyrubuje dan podľa § 69 ods.1 v návaznosti na §13 ods.1 pism.c a na §19 ods.1) citov.zákona.
PS: Som z toho jelen. O co im ide ?? Nemate nejaky napad ako ich presvedcit ??
Milan Benka
23.02.07,12:10
Ak tá firma v KEby mala byť druhým odberateľom, tak to nie je trojstranný obchod.
Bebak76
23.02.07,12:28
Podla hlasenia od DU to vyzera na vztah MY-Holandan-Kosice. My sme vsak dodali tovar do CR na sklad pre Holandana. S firmou v KE nemam ziadny obchodny ani iny vztah, vobec sme o nej nevedeli, az teraz po roku. Holandan nas mal podla mna informovat o tom, ze to nie je trojstr.obchod ale iba dodanie do EU a kde to odviezol mna nemusi zaujimat. Takze je to obycajne dodanie do EU ?? Ale v tom pripade to na veci nic nemeni, je predsa oslobodenie podla 43 ?? Alebo sa mylim ??
Jozef I
23.02.07,13:04
Kto je uvedený na CMR ked ste tovar dodali co ČR? Tam predsa musí byť firma registrovaná pre DPH v čechách. Ak je to však opäť Holanďan v tých čechách tak potom sa mi zdá že to asi nebude 3 stranný. Jediný váš argument musí byť CMR a kto je tam všetko uvedený. Musia tam byť 3 firmy z EU každá registrovaná za platcu DPH.
Bebak76
23.02.07,13:35
Na CMR mam uvedene miesto vykladky AVON Karvina (to je spedicka-tam sme tovar zlozili, s tym, ze dalej si to Holandan odvezie do Bohumina).Spedicka je evidovana pre DPH, ale tovar nekupila, len nam orazili CMR a dodaci list,ze tovar bol tam vylozeny.Neviem, ci Holandan ma nejaku zmluvu so spedickou,ze tam ma sklad alebo nieco pod.Ja som vsak na fakturu uviedla konecneho prijemcu nie tu spedicku ale firmu v Bohumine evidov.DPH,ktora ho naozaj mala odobrat (tak ako nam oznamil Holandan pred dodanim).Takze CMR a dodaci list mam orazeny spedicnou firmou v CR a je platcom DPH.Mozem sa nejako branit ??
Bebak76
23.02.07,13:37
Jaj zabudla som v CMR mam uvedene prijimatel Holandan, miesto vykladky AVON Karvina. AVON Karvina nam potvrdil, ze tovar prijal aj v CMR aj na dodacom liste.
Jozef I
23.02.07,13:51
Jaj zabudla som v CMR mam uvedene prijimatel Holandan, miesto vykladky AVON Karvina. AVON Karvina nam potvrdil, ze tovar prijal aj v CMR aj na dodacom liste.

Tak týmto by som sa asi išiel oháňať. Ukázal by som na dodák a CMR a spýtal sa DU , ked sú tam uvedené Košice? Ako na ne došli. Kto tam tovar preprevil? Aký doklad o preprave majú, že tovar skončil v KE, pokiaľ robili kontrolu vám? Asi by som sa hádal. (ale slušne :D )
Bebak76
23.02.07,14:06
Veru som sa aj hadala, ale oni si jednoducho vystavili protokol o zisteni kontroly a tam len dodanit a dodanit. Ukazali mi vyjadrenie, kedze to dali presetrovat v Cechach aj v Holandsku na financnom urade, ze z Ciech nebolo ohlasenie ziadne nadobudnutie. Vyzeralo to tak, akoby sme ten tovar tam ani nedoviezli. Oni totiz uz pripravili scenar a to asi taky, ze ja som si tovar doviezla asi rovno do Kosic a CMR a dodak som si dala asi nejako fiktivne potvrdit alebo co. Do pondelka sa mam pisomne vyjadrit k protokolu. Takze sedim pol dna a rozmyslam.....
Bebak76
23.02.07,14:21
Napadlo ma, pokial by som ziadala od DU, aby mi zdokladovali doklady tj. nakupnu fakturu, CMR, dodak a doklad o preprave tej Kosickej firmy, mohlo by to byt obhajene ?? V CMR bude predsa uvedene,ze kde tovar nakladali a kto to viezol a odkial.... Poradte Jozef I. alebo niekto iny.... Budem tymto obhajena, ak ten tovar odviezli z Ciech do Kosic nejakou cudzou prepravnou spolocnostou ?
Jozef I
26.02.07,12:34
Samozrejme ak bude preprava uskutočnená inou firmou a hlavne z ČR do SR, tak je jasné že ten tovar tam musel byť a tým pádom nemohol ísť od vás do Košíc v rámci SR. To by si predsa odporovalo. A na zistenie kontroly DU by som podal námietku alebo sa odvolal.
Simi
01.03.07,10:38
Ahoj, skusim ti poradit ale vobec tomu nerozumiem, pises ze tvoj odberatel je svajciar /IC DPH holandsko/ a tovar si prepravila zo SR do CR?
Kto je dodavatel ?
Simi

Mili poradaci, som v koncoch. V aprili 2006 som mala dodanie tovaru v ramci trojstranneho obchodu.Moj odberatel svajciar,evidovany pre DPH v Holandsku mi oznamil, ze sa jedna o trojstr.obchod,mam to uviest do faktury a tovar konci v ceskej firme v Bohumine,tovar vsak zlozime u nich na sklade v Karvinej. Tak som to uviedla vo fakture, oslobod.podla par.45,kupujuci svajciar evid.pre DPH v Holandsku a konecny prijemnca firma v Bohumine+ich ICDPH. Prepravu som platila a objednavala ja. CMR mam potvrdeny aj dod.list zo skladu v Karvinej.Vsetko bolo v poriadku, az kym neprisla danova kontrola a medzinarodne setrenie. Zistilo sa, ze 4 pripady boli v poriadku trojstr.obchod ale v jednom pripade odisiel tovar spat na Slovensko a v tom pripade vraj nam dorubia z tej faktury DPH aj sankcne uroky. Som v koncoch,mam sa k tomu vyjadrit. No co mam na to povedat ??? Dodala som tovar do Karvinej na sklad pre firmu v Bohumine, mam potvrdeny CMR aj dodaci list,doklad o preprave a nemala som ani tusenia a ani sme neboli informovani,ze tovar odviezli z CR do Kosic. Poradte mi prosim, pretoze ja neviem,kam z konopi.... Moc dakujem, ze kazdu odpoved.....
Julča
14.06.07,07:37
Firma je štvrťročný plátca DPH. Momentálne sme prišli na to že za 1Q 2007 sme mali 2 faktúry, kde mala byť DPH vymeraná ako trojstranný obchod. Česká firma nakúpila tovar od nemeckej a predala to nám. My sme boli druhý odberateľ. My sme to predali slovenskej firme s DPH. Ide o to že v daňovom priznaní za 1Q 2006 boli pri týchto 2 faktúrach vymeraná DPH ako pri nadobudnutí tovaru z EU.
V konečnom dôsledku sme štát neobrali o peniaze ale nefigurovalo to v správnych riadkoch na daňovm priznaní. Dali by ste dodatočné daňové priznanie? Alebo sa na to vykašlať? Aká pokuta by nám hrozila?
Julča
14.06.07,09:03
Súhrnný výkaz nepodávame.
Niekde som čítala, že pri samozdanení, keď je 2. odberateľ, tak tieto údaje vstupujú do riadkov č.11 a č.12 a odpočítanie u 3-stranného obchodu vstupuje do riadku č.15. Teraz neviem, čo je správne.
JAJA11
14.06.07,09:10
Súhrnný výkaz nepodávame.
Niekde som čítala, že pri samozdanení, keď je 2. odberateľ, tak tieto údaje vstupujú do riadkov č.11 a č.12 a odpočítanie u 3-stranného obchodu vstupuje do riadku č.15. Teraz neviem, čo je správne.

Je to tak správne, ako uvádzate. Ja som spravila tú istú chybu, ale to bolo hneď na začiatku v 2004. Nerobila som opravné a pri daňovej kontrole mi to nevytkli. Len neviem, či si to nevšimli, tak ako som si to vtedy nevšimla ani ja, alebo to brali, že to výsledok daňového priznania neovplyvní, tak to nechali tak. Možno by bolo dobré spýtať sa na daňovom riaditeľstve, aký majú na to názor. :o
Julča
14.06.07,10:17
Neviem, kde som mala oči, ale na faktúre bol trojstranný obchod napísaný takými malými písmenkami, že som na to potrebovala lupu. Ja to nechám tak, lebo mám obavy, že keď jpodám dodatočné, tak ešte dostanem pokutu 2000Sk. Ďakujem za názory.
JAJA11
14.06.07,10:41
Neviem, kde som mala oči, ale na faktúre bol trojstranný obchod napísaný takými malými písmenkami, že som na to potrebovala lupu. Ja to nechám tak, lebo mám obavy, že keď jpodám dodatočné, tak ešte dostanem pokutu 2000Sk. Ďakujem za názory.

Pri podaní dodatočného priznania sa pokuta neplatí, len ak by Ti dokázali, že si o chybe vedela a neurobila si ho. Ale Ty si si to vôbec nemusela všimnúť. ;) :rolleyes: