Pinocchio
12.01.05,09:18
Viete mi niekto povedať ako dlho musím archivovať účtovné doklady? Som živnostník a účtujem v JU. Prípadne, ktoré doklady sa môžu skartovať skôr a ktoré neskôr, alebo ktoré vôbec nie? Ďakujem.
Braňo
12.01.05,08:35
Všeobecne: účtovné doklady 5 rokov, závierky 20r, mzdové listy 40r.
Závisí to od registratúrneho plánu, o ktorom tu už bola reč.
ebeš
12.01.05,10:18
Zaujímalo by ma konkrétne ktorý zákon ( predpis alebo podobne ) hovorí o tom, že mzdové listy treba archivovať 40 r. Viem, že to mám mať v reg. pláne, ale o čo sa mám oprieť pri jeho tvorbe ( nezaujímajú ma vzorové registr.plány)?
rosemary
12.01.05,11:33
Ja som sa pri vypracovaní registratúrneho poriadku držala knihy Správa registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcu, tam sú všetky lehoty uloženia jednotlivých dokladov. Tých 40 rokov na mzdové listy sme mali tiež, ale štátny archív nam doporučil zmeniť to na 70 rokov od dátumu narodenia zamestnanca. A je to takisto v tej knihe.
rosemary
12.01.05,11:34
Chcela som ešte povedať, že o registratúrach sa tu dosť podrobne hovorilo, je tam prilepený aj registratúrny poriadok.
ebeš
12.01.05,11:48
Kniha Správa registr. záznamov a arch. dokumentov je len pomôcka, to nie je predpis, ani zákon. Čo je zaužívané, neznamená, že je správne, alebo povinné. Chcem sa dopátrať na koreň veci. Napr. Zákon o dani z príjmov hovorí o tom, koľko sa majú uchovávať účtovné dokumenty.
vladan
12.01.05,12:11
ebeš, o mzdových listoch nebude zmienka v zákone o sociálnom poistení? skús
Miro77
12.01.05,13:14
Ja mám také skúsenosti, že po 10 rokoch od ZRUŠENIA živnosti prišlo chlapíkovi nové DIČ, ktoré teraz daň.úrady posielajú živnostníkom. Na DÚ mu povedali, že určite živnosť neodhlásil a je tam vedený ako že stále funguje. Nakoniec sa našla u chlapíka 10 ročná igelitka, v ktorej bolo všetko. Aj zrušenie živnosti potvrdené DÚ.

Odporúčam nič nezahadzovať, hlavne keď je toho pomenej.
babenko1
12.01.05,18:44
Ja mám také skúsenosti, že po 10 rokoch od ZRUŠENIA živnosti prišlo chlapíkovi nové DIČ, ktoré teraz daň.úrady posielajú živnostníkom. Na DÚ mu povedali, že určite živnosť neodhlásil a je tam vedený ako že stále funguje. Nakoniec sa našla u chlapíka 10 ročná igelitka, v ktorej bolo všetko. Aj zrušenie živnosti potvrdené DÚ.

Odporúčam nič nezahadzovať, hlavne keď je toho pomenej.
žeby daňový úrad mal bordel v takýchto dôležitých veciach? :-)
ebeš
13.01.05,04:55
V zákone o soc.poistení, ani v ostatných mne známych zákonoch sa o ničom takom nepojednáva.A bohužiaľ mám takého šéfa, ktorému nestačí povedať, že aj iní to tak robia ( alebo odporúčajú ), ale potrebuje vidieť zákon ( vyhlášku a pod.), ktorý to nariaďuje. Niečo som si už našla, ale dosť vecí mi ešte chýba. Ten mzdový list bol len príklad.
miro_mr
14.01.05,12:03
Co sa tyka lehot ulozenia a znakov hodnoty vychadza sa z vyhlasky 628/2002 Zz. Lehotu ulozenia navrhuje povodca pisomnosti a schvaluje ju MV SR cestou archivu. Ak lehoty vychadzaju zo zakonov a inych noriem treba tieto lehoty dodrzat. Ak lehota nikde nie je stanovena navrhuje ju povodca dokumentu a archiv schvaluje. Je velke mnozstvo zaznamov, pre ktore nie su nikde uvedene lehoty. Takze ak si vydiskutujete s archivom lehotu aku potrebujete je to na vas. Ale lehoty ktore su v tej publikacii a tie ktore vam navrhne archiv vychadzaju zo skusenosti aj inych spolocnosti a organizacii ako je len vasa. Vy sami pri stanoveni lehoty v plane nemusite zohladnit vsetky problemy ktore sa v praxi mozu vyskytnut v suvislosti s danou vecnou skupinou a preto neni od veci nechat lehotu tak ako ju urcuje MV to je zrejme aj pripad mzdoveho listu, ak nie je sucastou osobnych spisov. V pripade ak by sa jednalo o velke mnozstvo pisomnosti, kde by ste mali s tym potom napr. priestorove problemy tak je vhodne o kazdej takejto vecnej skupine rokovat s archíivom zvlast a snazit sa lehotu skratit ako to ide ale zaroven sa aj pytat na dovody preco je taka aka je archivom dana (bud vseobecne platna norma alebo urcity problem o ktorom trebars zatial nevieme).
matylda
15.03.06,06:55
chcela by som vediet, ze kolko rokov treba uschovat uctovne doklady zo zivnosti
Anonymka
26.07.06,05:18
A čo sa týka cenových ponúk a objednávok, ako dlho ich treba archivovať???
DanielaT
26.07.06,05:22
uctovne doklady mame 5 rokov, ponuky a objednavky 2 roky
1novacik1
07.11.06,13:49
vie mi niekto poradit,firma ktora bola vymazana z obchodneho registra-co s dokladmi? kde ich ma uctovna jednotka uschovat do nejakeho archivu? ked uz nema ziadnu prevadzku,ako to je vlastne s dohladavanim nejakych dokladov-napriklad mzdové,kto ich dohlada ?
ona sa do toho nevyzna a platit nikoho nechce ,ako to je potom s takymi firmami a jej dokladmi?
saishi
27.11.06,16:40
prosim vas neviete mi prosim niekto poradit, kde by som získala nejaké informácie na bakalársku prácu o Archivácií a ochrane účtovnej dokumentácie? viem, že som možno trošku mimo témy, ale som tu prvýkrát a vážne si neviem už rady s touto témou ktorú som dostala... nemôžem nájsť žiadnu vhodnú literatúru na základe ktorej by som niečo napísala na 30 strán o tom... tak ak by ste mi vedeli poradiť nejaké dobré zdroje informácií tak to by som sa skutočne nesmierne potešila.
Ďakujem moc:)
lenkak
27.11.06,16:43
Melnick
27.11.06,17:24
prosim vas neviete mi prosim niekto poradit, kde by som získala nejaké informácie na bakalársku prácu o Archivácií a ochrane účtovnej dokumentácie? viem, že som možno trošku mimo témy, ale som tu prvýkrát a vážne si neviem už rady s touto témou ktorú som dostala... nemôžem nájsť žiadnu vhodnú literatúru na základe ktorej by som niečo napísala na 30 strán o tom... tak ak by ste mi vedeli poradiť nejaké dobré zdroje informácií tak to by som sa skutočne nesmierne potešila.
Ďakujem moc:)

Saishi vynikajúca kniha : Správa registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcov." / Peter Kartous/:)
Môžeš si ju objednať na adrese:

K.Z.T. a.s.
Kukuričná 1
82000 Bratislava
Fany
03.05.07,11:02
vie mi niekto poradit,firma ktora bola vymazana z obchodneho registra-co s dokladmi? kde ich ma uctovna jednotka uschovat do nejakeho archivu? ked uz nema ziadnu prevadzku,ako to je vlastne s dohladavanim nejakych dokladov-napriklad mzdové,kto ich dohlada ?
ona sa do toho nevyzna a platit nikoho nechce ,ako to je potom s takymi firmami a jej dokladmi?
Všetko treba dať dokopy, spísať zoznam a zaniesť do štátneho archívu na úschovu. Niečo sa dá na likvidáciu a iné - dôležité - uloží v archíve. Je to bezplatné. Len treba dodržať určité formulácie, viď iné príspevky o archivácii.
veruna
23.11.07,12:56
Potrebovala by som vediet ako dlho mám archivovat mzdové dokumenty účtovné dokumenty, doklady týkajúce sa medzinárodnej kamiónovej dopravy
anaman
23.11.07,14:20
V prvom rade vychádzaj z platných zákonov napr.účtovné, colné a pod. Ďalej musíš zvážiť čo príslušným dokladom preukazuješ, aká je napr premlčacia lehota na uplatnenie práv zo záväzkových vzťahov a pod.
Zaciatocnicka
05.12.07,12:14
Poradaci, viete mi prosim povedat, ako dlho je potrebne archivovat Kreditne/Debetne aviza z banky?
Dakujem
ladyrs
11.03.10,19:45
Čaká ma "dokončenie" akciovky, ktorá v týchto dňoch bola vymazaná z OR ex offo. Samozrejme, ohľadne archivácie žiadny plán, nič neexistuje. Nemáte niekto skúsenosti, ako sa dá spolupracovať so štátnym archívom v takomto chaotickom prípade? Nemám najmenšiu chuť teraz dodatočne vypracovávať registratúrny poriadok a reg. plán. Dokladov je strašne veľa, vôbec sa neškartovalo. Aspoň mzdové listy by sa mali zachrániť, resp čo sa stane, ked sa neodovzdajú doklady? Bývalí štatutári sú teoreticky postihovateľní? /kruci, to je slovo :-)))/
Ďakujem za rady.
Perla
truch
13.05.10,06:06
Prečítala som všetky témy týkajúce sa archivácie dokladov. Naša firma funguje už 20 rokov a ešte sme žiadne doklady zatiaľ neskartovali. Na budúci rok sa budeme sťahovať a chceli by sme náš archív podstatne zredukovať. Spojila som sa aj s tunajším archívom, ale nevedeli mi odpovedať na moje otázky, tak skúsim tu na porade.:):)
Vedel by niekto povedať, ako je to s možnosťou uchovávať dáta v digitálnej podobe?
Doklady by sme oskenovali a uložili na CD. Namiesto plnej miestnosti by sme mali plnú iba jednu policu.

Za vaše názory vopred ďakujem
Dáša