Dana7
12.02.07,18:45
Prosím poraďákov o radu. Mám takúto dilemu. SZČO bola dlhodobo nezamestnaná a v zmysle zákona dostala od úradu práce nenávratný finančný príspevok na začatie podnikania / 25% zo ŠR, 75% z fondov EU / s podmienkou, že podnikať bude minimálne 2 roky.
To je ok.
Ale prílohou dohody je, čo nemôžťu byť oprávnené náklady - budem skrátene citovať:
1/ náklady vynaložené pred podpísaním zmluvy o poskytnutí uvedeného príspevku
2/debetné úroky
3/ poplatky pri finančných transakciách
4/ kurzové rozdiely
5/ čisto finančné výdavky
6/pokuty, penále, súdne poplatky
7/ náklady spojené s leasingovou zmluvou

Pri majetku je oprávneným nákladom len prenájom alebo odpis, počas trvania dohody / t.j. ak správne predpokladám tak 2 roky, keďže 2 roky nesmie ukončiť podnikanie /.

Keďže klientka má živnosť ako poisťovací agent, tak okrem telefónnych účtov, a tlačiarne, ktorú si kúpila žiadne veľké výdavky nemá.

Prosím o radu:
1/ ako túto podporu zaúčtovať, ak bola prijatá v júli 2006, ale napr. výdavky - tlačiareň si kúpila až v januári 2007 - tipujem, že by to malo byť ako dotácie, teda pomernou časťou, ktorá bola použitá v danom roku na výdavky
2/ dá sa telefónny účet považovať za oprávnený náklad alebo je to chápané ako
finančný výdavok a tým pádom je neoprávnený.

Ak by som totiž telefón chápala ako finančný výdavok tak tú podporu nemá šancu zúčtovať.

Prosím poraďte z tej 10 stranovej zmluvy úradu práce už mám triašku.

Vďaka
kukučka
12.02.07,17:59
podnikateľský zámer musí obsahovať časť, v ktorej žiadateľ píše, na čo príspevok použije. Tej sa musíš držať a to môžu aj kontrolovať.
iveta30
14.02.07,08:40
V roku 2006 sumu podpory zaúčtuješ ako VNZD.
V roku 2007 ju budeš postupne rozpúšťať podľa nákupov.
Telefónne poplatky nie sú finančný výdavok ale prevádz.réžia.
Finančný výdavok je pravdepodobne myslené napr.úroky z omeškania, pokuty, penále...
Daša
21.02.07,12:02
V roku 2006 sumu podpory zaúčtuješ ako VNZD.
V roku 2007 ju budeš postupne rozpúšťať podľa nákupov.
Telefónne poplatky nie sú finančný výdavok ale prevádz.réžia.
Finančný výdavok je pravdepodobne myslené napr.úroky z omeškania, pokuty, penále...
Ale ako zaúčtujem príjem teda samotný príspevok, ktorý mi prišiel na účet v roku 2006?Ďakujem.
Zita5
21.02.07,12:06
Na Porade sa veľmi veľa opakuje téma ohľadom zaúčtovania dotácie . Tu je jedna z nich

http://www.porada.sk/t43083-prispevok-na-szc-od-up.html?highlight=Dot%E1cia

Ostatné si vyhľadáš ak vľavo hore do okienka napíšeš " Dotácia " alebo " "Účtovanie dotácie " tam sa Ti zobrazia všetky príspevky , v ktorých sú už dané odpovede .

Vyskúšaj .
Majka
01.04.07,20:39
prosim vas ako vyzera taky podnikatelsky zamer? co musi obsahovat? dakujem velmi pekne.
Muška
01.04.07,21:30