xena
12.01.05,09:45
Ak je pracovník vypísaný od lekára na 1 deň tzv. celodenné ošetrenie, môže lekár opätovne aj na druhý deň dať pracovníkovi celodenné ošetrenie ak ho predvolal kvôli ďaľšiemu ošetreniu alebo je lekár povinný zamestnanca vypísať na PN?
zuzana11
13.01.05,09:37
Ak pôjde k inému lekárovi na odborné vyšetrenie, tak by som to asi uznala, ale ak je to ten istý lekár, tak by som to riešila PNkou.
vladan
13.01.05,09:40
no pravdupovediac, dva dni celodenného vyšetrenia u toho istého lekára by som ešte uznala (s tým, že volám lekárovi, či to bolo nevyhnutné, resp. či ma zamestnanec nechcel "okabátiť), ale už tri dni by boli veľa
... ale možno v "lekárskych zákonoch" niečo o postupe vypísania PN je :D
Magma
13.01.05,10:23
Ja to uznám aj 2 dni po sebe od toho istého lekára, veď aj tak je ošetrenie limitované počtom 7 platených dní za rok.
Valika
14.07.05,05:54
Zamestnanec bol 1 deň na celodennom ošetrení s 3-ročným dieťaťom. Može si uplatniť aj nasledujúci deň ako celodenné ošetrenie? Možem mu priznať náhradu mzdy za tieto 2 dni? Toto celodenné ošetrenie nemá žiaden vplyv na prerušenie poistenia do soc.poisťovne??
Dakujem a všetkým prajem pekný deň.
bea
14.07.05,06:01
Zamestnanec bol 1 deň na celodennom ošetrení s 3-ročným dieťaťom. Može si uplatniť aj nasledujúci deň ako celodenné ošetrenie? Možem mu priznať náhradu mzdy za tieto 2 dni? Toto celodenné ošetrenie nemá žiaden vplyv na prerušenie poistenia do soc.poisťovne??
Dakujem a všetkým prajem pekný deň.Keď má potvrdenie od lekára, tak podľa mňa má nárok na náhradu mzdy, ak ešte nevyčerpal na sprevádzanie 7 dní v tomto kal. roku. Takého sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie nemá vplyv na prerušenie poistenia do SP.
Maňaska
14.07.05,06:16
Ak má zamestnanec potvrdenie, že dva dni po sebe bol s dieťaťom na ošetrení - nepátrala by som či je to pravda. Jednoducho bol. Prečo by som si mala myslieť, že klame? Za dva dni mu dám náhradu mzdy v zmysle zákonníka práce. Neprerušujem poistenie.
Jura
14.07.05,06:26
Vôbec by som po tom nepátrala, keď je to potvrdené lekárom, lebo to znamená, že
bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracov-
ného času.
Valika
14.07.05,06:32
Dakujem veľmi pekne takže v ZP nie je žiadne obmedzenie že po sebe 2 dni by si nemohol uplatniť celod.ošetrenie???
Maňaska
14.07.05,06:34
Nie je. Je tam len to, že preplatiť môžeš maximálne 7 dní do roka. /Ak je dieťa ťažko zdravotne postihnuté, tak 10 dní/
Bionda
14.07.05,06:50
Ak dostane od lekára aj 7P naraz !!!, naozaj na PN ho vypísať nemusí.... je to na tom, že vy môžete absolvovať naozaj aj 7 dní, kedy chodíte čisto len po vyšetreniach a tým pádom nemáte stanovenú diagnózu , ktorá by bola dôvodom na PN!
Jediné čo je sledovať, že na náhradu je nárok 7 dní a keď to presiahne tak je to už bez náhrady mzdy....
endrju
14.07.05,07:34
Jediné čo je sledovať, že na náhradu je nárok 7 dní a keď to presiahne tak je to už bez náhrady mzdy....
Bionda, doplním Ťa. Od ôsmeho dňa je to aj prerušenie poistenia.

Rovnako je to aj pri ostatných prekážkach na strane zamestnanca bez náhrady mzdy podľa §141 ods.2 Zákonníka práce.

Mám na to "papier" z ústredia sociálnej poisťovne.
danuschka
03.06.06,15:20
Ahojte, hľadala som, no nenašla, tak prosím o radu...
Môj brat pracuje ako skladník v stolárskej firme. Chce ísť študovať na vysokú školu - politológia /trochu mimo odbor :) /.
Má obavy, že mu zamestnávateľ nebude chcieť dovoliť čerpať dovolenku na deň prijímacej skúšky. Má sa o čo oprieť v zákone, alebo sa mu môže stať, že mu zamestnávateľ neumožní čerpať voľno, a teda 'by nemal možnosť' ani ísť na príjmačky?
Ďakujem za každú radu.
JankaO
03.06.06,15:46
Ahojte, hľadala som, no nenašla, tak prosím o radu...
Môj brat pracuje ako skladník v stolárskej firme. Chce ísť študovať na vysokú školu - politológia /trochu mimo odbor :) /.
Má obavy, že mu zamestnávateľ nebude chcieť dovoliť čerpať dovolenku na deň prijímacej skúšky. Má sa o čo oprieť v zákone, alebo sa mu môže stať, že mu zamestnávateľ neumožní čerpať voľno, a teda 'by nemal možnosť' ani ísť na príjmačky?
Ďakujem za každú radu.


podľa § 141 ZP
(3)Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi z dôvodov uvedených v odseku 2 ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy, prípadne mu môže poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov, najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo pracovného času.


Keďže toto pracovné voľno nesúvisí so zvyšovaním kvalifikácie, ktoré je v záujme zamestnávateľa, je to na jeho dobrej vôli, či mu voľno udelí.


Čo sa týka dovolenky, každý slušný zamestnávateľ sa so zamestnancom dohodne, zvlášť v takomto prípade. Ovšem zákon mu neprikazuje povinnosť udeliť dovolenku.
§ 111
(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
Zuziana
05.06.06,07:08
Zamestnanec sa ženil. Aký je jeho nárok na platené voľno z tohto titulu a aký doklad mi musí priniesť?
Vďaka za radu:)
Zuziana
05.06.06,07:15
Už som našla ... 1 deň voľna bez náhrady mzdy.... musí aj dokladovať?
Chobot
05.06.06,07:15
Zamestnanec sa ženil. Aký je jeho nárok na platené voľno z tohto titulu a aký doklad mi musí priniesť?
Vďaka za radu:)

Nemá nárok na platené voľno, iba neplatené :(. Pre zamestnanca je lepšie, keď si zoberie dovolenku. Podľa § 141 ods. 2) písm. e):
"vlastná svadba; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na jeden deň,"
Chobot
05.06.06,07:17
Už som našla ... 1 deň voľna bez náhrady mzdy.... musí aj dokladovať?

Myslím, že stačí ak prinesie svadobné oznámenie, fľašu vína a svadobné koláče :D :D :D .

Ak to zamestnávateľ nevyžaduje, tak nemusí. Ak áno, tak kópiu sobášneho listu.
azuz
05.06.06,07:18
Nárok na platené voľno nemá viď §141 ods.2 písm. e.. Nepltené voľno musí zamestnávateľ poskytnúť na 1 deň. Ak je vo firme platná kolektívna zmluva, môže to byť aj inak.