denisamka
12.02.07,21:21
Ahojte poradaci. Chcela by som sa opytat, ci neplatca DPH moze kupovat napr. notebook od platcu DPH bez DPH za ucelom dalsieho predaja bez DPH niekomu, kto je platcom DPH?
Monika Kováčová
12.02.07,20:22
Jasne, že nemôže. Ak to platca predá bez DPH je to černota!!!
Paula
12.02.07,20:42
Ahojte poradaci. Chcela by som sa opytat, ci neplatca DPH moze kupovat napr. notebook od platcu DPH bez DPH za ucelom dalsieho predaja bez DPH niekomu, kto je platcom DPH?

mimotemy Načisto sa mi z tej vety nervové spojenia zavrkočili :)
misomiso
12.02.07,20:48
...ked tie zakony su take zavrkocene - asi zamerne, aby sa v tom ani diva svina nevyznala. To sa potom nemozete cudovat, ze sa niekto, kto iba zacina opyta aj takuto hlupost...

...este ma napadlo, ze dalsia otazka je, ci moze kupovat platic od neplatica, ale to uz s tym asi vonkoncom nesuvisi...
denisamka
13.02.07,07:29
Vysvetlenie: moj manzel, ktory je neplaticom DPH by chcel kupovat notebook od platcu dph. napr. notebook je za 20000bez dph +3800dph=23800 sk. On by to chcel za 20000 a potom by to predal za 20000 niekomu, kto je platcom dph.
Ked som hovorila, ze sa to neda aby platca dph vystavoval doklad bez dph, tak mi tvrdil, ze napr. pri predaji uzitkovych vozidiel podnikatelom sa to da.
Monika Kováčová
13.02.07,07:42
nedá sa to ani pri predaji úžitkových vozidiel.
betka
13.02.07,07:44
Vysvetlenie: moj manzel, ktory je neplaticom DPH by chcel kupovat notebook od platcu dph. napr. notebook je za 20000bez dph +3800dph=23800 sk. On by to chcel za 20000 a potom by to predal za 20000 niekomu, kto je platcom dph.
Ked som hovorila, ze sa to neda aby platca dph vystavoval doklad bez dph, tak mi tvrdil, ze napr. pri predaji uzitkovych vozidiel podnikatelom sa to da.

Ak chce kupid pocitac za 20 000? Sk vo Vasom pripade, musi poziadat o registraciu DPH. Ak by uz bol zaregistrovany a chcel by pocitac dalej predavat platcovi DPH, tak ho moze predat za urcitu sumu +DPH. A preco nechce mat ziadny zisk z tejto transakcie. Ved je to blbost. Nech si priamo kupi pocitac platca od platcu.
misomiso
13.02.07,07:45
Vysvetlenie: moj manzel, ktory je neplaticom DPH

Tvoj manzel nie je platcom DPH. Ked napises, ze je neplaticom DPH, to znamena, ze by mal, ale v skutocnosti neodvadza DPH, teda neplni si danovu povinnost. :)
Johanka
13.02.07,07:50
Vysvetlenie: moj manzel, ktory je neplaticom DPH by chcel kupovat notebook od platcu dph. napr. notebook je za 20000bez dph +3800dph=23800 sk. On by to chcel za 20000 a potom by to predal za 20000 niekomu, kto je platcom dph.
Ked som hovorila, ze sa to neda aby platca dph vystavoval doklad bez dph, tak mi tvrdil, ze napr. pri predaji uzitkovych vozidiel podnikatelom sa to da.
Prosím, prosím, nepíš neplatič - po prvé je správne neplatiteľ DPH, po druhé to vyzerá ako keby bol platiteľ DPH a iba bol daňový dĺžnik, teda mal nejaké resty voči štátnemu rozpočtu :) .

Ak je neplatiteľ DPH, pri nákupe a predaji vôbec neuvažuje o DPH. Pre neho je obstarávacou cenou čohokoľvek celková suma na faktúre alebo bloku z ERP.
sway
13.02.07,07:51
Vysvetlenie: moj manzel, ktory je neplaticom DPH by chcel kupovat notebook od platcu dph. napr. notebook je za 20000bez dph +3800dph=23800 sk. On by to chcel za 20000 a potom by to predal za 20000 niekomu, kto je platcom dph.
Ked som hovorila, ze sa to neda aby platca dph vystavoval doklad bez dph, tak mi tvrdil, ze napr. pri predaji uzitkovych vozidiel podnikatelom sa to da.

treba si uvedomiť a ujasniť základné pojmy a princípy:
Všetko čo nakupujeme či ako osoby, či ako podnikatelia je na Slovensku s DPH.
Platca DPH, má nárok si DPH uplatniť - odpočítať v DPH priznaní (teda laicky sa používa termín že nakúpil bez DPH - čo však neznamená že finančne nakúpil bez DPH, DPH zaplatil a nárokuje si ju od štátu)
Neplatca DPH nakupuje s DPH a štát mu DPH nevráti - teda nakupuje drahšie.
Na druhej strane ak niečo predávame tak:
Platca DPH na svoj tovar musí pridať DPH a odvedie ju štátu - resp. uvádza ju v DPH priznaní a vzniká mu buď povinnosť doplatiť rozdiel DPH z predajov a nákupov, alebo mu vychádza nadmerný odpočet, teda mu štát vráti DPH ktorá prevýšila nákupy nad predajmi.
Neplátca DPH na svoj tovar a služby nepridáva DPH, teda predáva lacnejšie.
Ak neplatca nakupuje od platcu - neoplatí sa mu to (alebo musí predávať drahšie v prípade, že predáva platcovi DPH.
Tvoj prípad:
Ty ako neplatca kupiš tovar od platcu - teda ťa stojí 23 800,- Ak ho chceš predať a zarobiť na ňom 2 000 musíš ho predať za 25 800, vykážeš zisk 2000 korún. Teda pre platcu - odberateľa to nebude zaujímavé, lebo ti zaplatí 25 800 a žiadnu DPH si neuplatní, keby kúpil rovnaký tovar od platcu tak ho stojí iba 21 680 lebo v cene je zahrnutá DPH 19% a tú mu štát vráti - resp. uplatní si ju.
Byť neplatcom sa oplatí pri službách, pri tovare je lepšie byť platcom DPH.
no aspoň toľko;)