Terezap
12.02.07,21:33
Prosím, manželka má príjem zo záv. činnosti, príjem z podnikania a príjem z prenájmu a tento príjem nedosiahol sumu 90816,-Sk. Podala DP typ B. Manžel si chce uplatniť rozdiel manželkiných príjmov vo svojom ročnom zúčtovaní. Aké doklady je potrebné doložiť ? Prefotené daňové? Je to sdúrne. Moc, moc ďakujem.
evina
12.02.07,22:16
Prosím, manželka má príjem zo záv. činnosti, príjem z podnikania a príjem z prenájmu a tento príjem nedosiahol sumu 90816,-Sk. Podala DP typ B. Manžel si chce uplatniť rozdiel manželkiných príjmov vo svojom ročnom zúčtovaní. Aké doklady je potrebné doložiť ? Prefotené daňové? Je to sdúrne. Moc, moc ďakujem.

manžel požiada zamestnávateľa podaním "Žiadosti" o vykonanie výpočtu dane...., kde v časti 2 uvedie úhrn príjmov manželky a uplatňovaný rozdiel medzi jej príjmami a NČ. Nie je povinný priložiť žiadne doklady, podpisom žiadosti vyjadruje svoju zodpovednosť za uvedené údaje...

Poupravím, nakukla som do zákona a k 1.1.2007 je tu zmenená formulácia:
a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),...

Takže priloží to čestné vyhlásenie manželky:)


1/ Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
Terezap
12.02.07,22:24
Ďakujem veľmi pekne. To som skutočne nevedela.
evina
12.02.07,22:26
Ďakujem veľmi pekne. To som skutočne nevedela.
Tereza opravila som to /nevymazala/, aby som si bola istá, že si to znovu prečítala.

P.s. nechala som sa uniesť podním samotného DP:)Pridaj aspoň súhlas, že si to zaregistrovala :)
Trini
13.02.07,05:22
manžel požiada zamestnávateľa podaním "Žiadosti" o vykonanie výpočtu dane...., kde v časti 2 uvedie úhrn príjmov manželky a uplatňovaný rozdiel medzi jej príjmami a NČ. Nie je povinný priložiť žiadne doklady, podpisom žiadosti vyjadruje svoju zodpovednosť za uvedené údaje...

Poupravím, nakukla som do zákona a k 1.1.2007 je tu zmenená formulácia:
a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),...

Takže priloží to čestné vyhlásenie manželky:)


1/ Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),

Ak som to dobre pochopila, tak je potrebné predložiť zamestnávateľovi potvrdenie o príjme a aj čestné vyhlásenie alebo len čestné vyhlásenie (ak sa mýlim, opravte ma).
RenataK
13.02.07,05:25
Ak som to dobre pochopila, tak je potrebné predložiť zamestnávateľovi potvrdenie o príjme a aj čestné vyhlásenie alebo len čestné vyhlásenie (ak sa mýlim, opravte ma).
Iba čestné vyhlásenie manželky (a) o výške vlastného príjmu.
Trini
13.02.07,11:48
Existuje aj formulár čestného vyhlásenia alebo ho stačí napísať jednoducho na počítačí vo Worde?

Ďakujem za odpoveď.
katkaj
13.02.07,11:51
Existuje aj formulár čestného vyhlásenia alebo ho stačí napísať jednoducho na počítačí vo Worde?

Ďakujem za odpoveď.

jednoducho napíš vo worde ;)
Trini
13.02.07,11:53
Ďakujem za skorú odpoveď.:)
JDM
13.02.07,12:14
ôžem takú doplňujúcu? Ak mám manželku na materskej, bez akéhokoľvek iného príjmu a ja si robím DP"A", tak si úľavu asi nemôžem uplatniť, však?
katkaj
13.02.07,12:20
ôžem takú doplňujúcu? Ak mám manželku na materskej, bez akéhokoľvek iného príjmu a ja si robím DP"A", tak si úľavu asi nemôžem uplatniť, však?


Môžeš. Materský príspevok sa ráta do príjmu manželky na tieto účely ale rodičovský príspevok už nie.
Tak si môžeš uplatniť 90816 pokiaľ mala v roku 2006 rodičovský príspevok a 90816 - materská pokiaľ mala materskú. ;)
Andyke
13.02.07,20:05
Materská je príjmom manželky, rodičovský príspevok je štátna sociálna
dávka , ktorá sa nepovažuje za príjem pri zohľadnení nezdanit. čiastky
na manželku. V každom prípade treba ju uplatniť.
jaahodna
14.02.07,12:05
Môžem sa aj ja opytať? ja som bola v roku 2006 - január zamestnaná, príjem cca 15000,-, feb-júl na materskej dovolenke, prijem cca 66000,-, august-december rodic.dovolenka, cize prijem 0,-. takze celorocny prijem mam 81000,-. urobim si DP-A a uplatnim si na seba nezdan.ciastku 90.816,- to je jasne. a otazka - MOZE SI AJ MANZEL SZCO NA MNA UPLATNIT NEZDAN.CIASTKU V SUME 90816-81000,-???CIZE 9816,-??? DAKUJEM ZA ODPOVED.
Tweety
14.02.07,12:08
Môžem sa aj ja opytať? ja som bola v roku 2006 - január zamestnaná, príjem cca 15000,-, feb-júl na materskej dovolenke, prijem cca 66000,-, august-december rodic.dovolenka, cize prijem 0,-. takze celorocny prijem mam 81000,-. urobim si DP-A a uplatnim si na seba nezdan.ciastku 90.816,- to je jasne. a otazka - MOZE SI AJ MANZEL SZCO NA MNA UPLATNIT NEZDAN.CIASTKU V SUME 90816-81000,-???CIZE 9816,-??? DAKUJEM ZA ODPOVED.
Áno, môže si uplatniť rozdiel medzi tvojími príjmami a NČ, presne tak ako píšeš.
katkaj
14.02.07,12:08
Môžem sa aj ja opytať? ja som bola v roku 2006 - január zamestnaná, príjem cca 15000,-, feb-júl na materskej dovolenke, prijem cca 66000,-, august-december rodic.dovolenka, cize prijem 0,-. takze celorocny prijem mam 81000,-. urobim si DP-A a uplatnim si na seba nezdan.ciastku 90.816,- to je jasne. a otazka - MOZE SI AJ MANZEL SZCO NA MNA UPLATNIT NEZDAN.CIASTKU V SUME 90816-81000,-???CIZE 9816,-??? DAKUJEM ZA ODPOVED.


Áno môže ;)
jaahodna
14.02.07,12:26
Velmi dakujem za rychle odpovede. pekny den
liduska
15.02.07,08:04
Moja najčerstvejšia skúsenosť: Ak si chcel manžel uplatniť nezd. čiastku na manželku ktorá je SZČO a mala príjem len 60 000 sk, tak potreboval priniesť na mzdové oddelenie do práce daňové priznanie manželky potvrdené daň. úradom že to bolo na DU už odovzdané a potvrdenie zo soc.poisťovne, že nepoberala nem.dávky.Toto od neho vyžadovala pracovníčka mzdovej účtárne.
katkaj
15.02.07,08:08
Moja najčerstvejšia skúsenosť: Ak si chcel manžel uplatniť nezd. čiastku na manželku ktorá je SZČO a mala príjem len 60 000 sk, tak potreboval priniesť na mzdové oddelenie do práce daňové priznanie manželky potvrdené daň. úradom že to bolo na DU už odovzdané a potvrdenie zo soc.poisťovne, že nepoberala nem.dávky.Toto od neho vyžadovala pracovníčka mzdovej účtárne.


:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: chudák zamestnanec
Monika Kováčová
15.02.07,08:09
na materskej ? alebo na rodičovskom príspevku? je to veľký rozdiel.
liduska
15.02.07,08:38
na materskej ? alebo na rodičovskom príspevku? je to veľký rozdiel.
Myslíš či manželka bola na materskej alebo na rod.???? Ani jedno ani druhé chceli potvrdenie že nebrala dávky počas práceneschopnosti.Čiže že nebola PN.
tedd
16.02.07,09:35
Co v to pripade, ak je manzelka szco , jej prijem 80000 sk ,manzel tiez szco ,moze si manzel uplatnit nz na aj na seba aj na manzelku ? Na seba 90816 ana manzelku 10816 ?
katkaj
16.02.07,09:36
Co v to pripade, ak je manzelka szco , jej prijem 80000 sk ,manzel tiez szco ,moze si manzel uplatnit nz na aj na seba aj na manzelku ? Na seba 90816 ana manzelku 10816 ?


Áno môže si uplatniť ten rozdiel
tedd
16.02.07,09:38
Dakujem pekne za odpoved.:)
Fany
19.02.07,11:32
Môže sa odpočítať na manželku aj zaplatená životná poistka?
Odpočet poistného do SP a ZP... od príjmu manželky platí už v ročnom zúčtovaní za r.2006? Teda robíme ho už teraz?
Tweety
19.02.07,11:33
Môže sa odpočítať na manželku aj zaplatená životná poistka?
Nie, nemôže. Ak je daňovníkom manžel, môže si na manželku uplatniť NČ a nič viac.
evina
19.02.07,11:33
Môže sa odpočítať na manželku aj zaplatená životná poistka?

NIe nemôže, tú si môže odpočítať iba samotná manželka....
Fany
19.02.07,11:35
Odpočet poistného do SP a ZP... od príjmu manželky platí už v ročnom zúčtovaní za r.2006? Teda robíme ho už teraz?
evina
19.02.07,11:36
Odpočet poistného do SP a ZP... od príjmu manželky platí už v ročnom zúčtovaní za r.2006? Teda robíme ho už teraz?

Priznám sa, že nerozumiem otázke... prečo a pre aké účely
Fany
19.02.07,11:39
No od 1.1.2007 ako odpočítavam v RZ príjem manželky, znižujem tento príjem o zaplatené poistné do SZ a ZP. Platí to od 1.1.07, robíme to už v RZ za r.2006 , alebo až za rok 2007?
katkaj
19.02.07,11:40
No od 1.1.2007 ako odpočítavam v RZ príjem manželky, znižujem tento príjem o zaplatené poistné do SZ a ZP. Platí to od 1.1.07, robíme to už v RZ za r.2006 , alebo až za rok 2007?


Tento postup bude až pri RZD za rok 2007