Krajčovičová
12.01.05,09:58
Účtujem v ABRE GOLD a chcela by som poradiť či na novozaloženej karte
uvidím aj účtovné odpisy. Zaradila som počítač a na karte mám len daňové odpisy
t.j. 1/4 z ceny. Ako mám opraviť novú kartu, aby som tam mala aj účtovné odpisy. Ak máte nejaké skúsenosti poraďte mi prosím.
Vopred ďakujem
M.K.
Aktis
13.01.05,08:46
Najprv je nutné nadefinovať účtové odpisy v agende Majetok - Definicie - Definicie účtovných odpisov
Tu si pridáte (F2) nový účtový odpis, pridelíte mu názov a percentuálne sadzby odpisovania počas jednotlivých rokov.
Následne pri zadávaní karty IM je možné vybrať vlastné účtovné odpisy (v okne, kde si vyberáte aj daňové odpisy - Zadanie údajov evidencie DM zhruba v strede)
Krajčovičová
13.01.05,11:33
Prosím, môžete mi napísať konkrétny prípad. ako mám zadať účtovné odpisy podľa perc. sadzieb . ZP nadobudnuté v roku 2004 napr. február. Doteraz do 31.12.2003 som účtovala účtovné odpisy rovné daňovým.

- prehodnocovali ste aj karty ktoré neboli ukončené k 31.12.2003
Zatiaľ veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
M.Krajčovičová
Aktis
18.01.05,09:41
Nehovoríme o prípade, keď účtovné odpisy sú rovnaké ako daňové (nastavenie pri zadávaní karty IM "Účtovné odpisy zhodné s daňovými") ale o prípade, keď je majetok odpisovaný účtovne ináč - napríklad, keď sa opotrebuje hneď v prvom roku po zaradení do odpisovania.
V takomto prípade môžme teoreticky chcieť zaúčtovať odpisy do 4 rokov vo výške
- prvý rok 80%
- druhý rok 10%
- tretí rok 5%
- štvrtý rok 5% /a zostáva už len obhájiť si to pred kontrolou :-)/

Takže v Majetok - Definicie - Definicie účtovných o.
zadáte :
F2 - Odpis účtovný zrýchlený
Následne v sadzbách zadáte : rok 1 - 80%, rok 2 - 10%, rok 3 - 5%, rok 4 - 5%

V tejto chvíli po uloženi (OK) je možné účtovný odpis použiť v IM
Beatrice
14.03.09,19:22
Prevzala som učtovníctvo, chcem nahrat už odpísaný majetok jednej pekárne, čiže nulový zostatok na kartách, a neviem či sa to dá v programe Omega.

Ďakujem