SERVIS
13.02.07,07:46
Ešte v roku 2004 som vyhrala zájazd. Podala som si daň. priznanie a daň som aj zaplatila /vyše 6000.-Sk/. Včera som sa dočítala, že som si mohla s manželom túto výhru a daň podeliť, /keďže sme manželia/. Čo Vy na to, som v pokušení podať opravné DP. Ak by to tak bolo, ako sa máme podeliť na polovicu, alebo mu môžem priznať čo najväčšiu časť výhry? Ďakujem.
betka
13.02.07,07:10
Treba sa riadit zakonom, ktory bol platny v roku 2004.
Treba si presne pozriet, ako bol specifikovany predmet vyhry, ci ste ju vyhrali na Vasu osobu, presna identifkacia, to by som asi nerozdelovala.
skaspa
13.02.07,07:34
Ešte v roku 2004 som vyhrala zájazd. Podala som si daň. priznanie a daň som aj zaplatila /vyše 6000.-Sk/. Včera som sa dočítala, že som si mohla s manželom túto výhru a daň podeliť, /keďže sme manželia/. Čo Vy na to, som v pokušení podať opravné DP. Ak by to tak bolo, ako sa máme podeliť na polovicu, alebo mu môžem priznať čo najväčšiu časť výhry? Ďakujem.
Moja úvaha:
podľa § 143 občianskeho zákonníka: V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.3)
Nakoľko výhra nepatrí do výnimky vecí získaných dedičstvom alebo darom a ak sa zájazdu zúčastnil aj manžel, nemožno túto výhru potom považovať ani za vec, ktorá slúžila výhradne tvojej osobnej potrebe, tak potom ju možno považovať za bezpodielové spoluvlastníctvo.
Podľa § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov: Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Nakoľko výhra je príjmov podľa § 8 a plynula vám do bezpodielového spoluvlastníctva môžte postupovať podľa uvedeného §.
A ak budete za rok 2004 teraz podávať nejaké priznanie, bude to dodatočné a nie opravné.
SERVIS
13.02.07,07:36
Potešila si ma Skaspa, ďakujem. Bol to zájazd pre dve osoby, takže si ho užil aj manžel.