keri
13.02.07,07:10
Ahojte,
mam hned viacero otazok:
1. do ktorej kolonky sa zauctuje v penaznom denniku "vratenie preplatku z dani prijmov u zamestanca za rok 2005 - preplatok mu bol vyplateny cez pokladnu vo februari 2006"?
2. do ktorej kolonky sa zauctuje v penaznom denniku "preplatok SZCO na dani z prijmov za rok 2005"?
3. SZCO si plati okrem minimalnych odvodov do Soc. poistovne aj prispevok do DPP. Je to vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?
Dakujem! Pekny den!
vikinka
13.02.07,06:17
Ahojte,
mam hned viacero otazok:
1. do ktorej kolonky sa zauctuje v penaznom denniku "vratenie preplatku z dani prijmov u zamestanca za rok 2005 - preplatok mu bol vyplateny cez pokladnu vo februari 2006"?mínusom v kolónke mzdy
2. do ktorej kolonky sa zauctuje v penaznom denniku "preplatok SZCO na dani z prijmov za rok 2005"?ako príj.neovpl.zákl.dane
3. SZCO si plati okrem minimalnych odvodov do Soc. poistovne aj prispevok do DPP. Je to vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?Nie je to VNZD ,na konci roka v DP si može uplatniť v nezdanitel.častiach.
Dakujem! Pekny den!
Zníženie zákl.dane § 11 ZDP
keri
13.02.07,11:17
Dakujem. Je potrebne potvrdenie do DPP o odvadzani prispevkov za rok 2006? Alebo stacia bankove vypisy? Minuly rok totiz taketo potvrdenie trebalo vyziadat, ak som to chcel mat ako nezdanitelnu ciastku max. do 12000,-- - sice to bolo zivotne poistenie.
keri
14.02.07,07:48
Vikinka,teraz nad tym rozmyslam: ten vrateny preplatok zamestnancovi cez pokladnu si preco dala s minusom do kolonky "mzdy"? Nie nahodou s plusom? Robim to prvykrat, mozno sa mylim, ale preco by som mala znizovat svoje vydavky na mzdy? Druhemu zamestnancovi tiez vysiel preplatok na dani,ale ten dalej je zamestnany, tak som mu ten preplatok jednoducho priratala k cistej mzde a o to som mu vyplatila vyssiu mzdu este vo februari 2006. (napr. cista mzda 1000,-- + preplatok na dani 50,--, vyplata 1050,-- zauctovana v pen.denniku do kolonky hotovost/vydaj a VOZD/mzdy.
Poradis mi este?Dakujem.
keri
15.02.07,05:36
Neporadi mi uz nikto???:mee:
alušik
15.02.07,05:53
Dakujem. Je potrebne potvrdenie do DPP o odvadzani prispevkov za rok 2006? Alebo stacia bankove vypisy? Minuly rok totiz taketo potvrdenie trebalo vyziadat, ak som to chcel mat ako nezdanitelnu ciastku max. do 12000,-- - sice to bolo zivotne poistenie.

Poisťovne už rozposielajú tieto potvrdenia - nielen k životným poistkám, ale aj doplnkovému dôchodkovému poisteniu. V denníku to zaúčtuješ do VNZD a v daňovom priznaní odpočítaš na základe potvrdenia od poisťovne. Mohol by totiž nastať prípad, že si odoslal úhradu DDP poisťovni koncom decembra, ale poisťovni nabehla táto úhrada až v januári. Potom by Ti nesedelo potvrdenie vydané poisťovňou s Tvojimi úhradami v denníku.:)
renča1
15.02.07,05:55
Vikinka,teraz nad tym rozmyslam: ten vrateny preplatok zamestnancovi cez pokladnu si preco dala s minusom do kolonky "mzdy"? Nie nahodou s plusom? Robim to prvykrat, mozno sa mylim, ale preco by som mala znizovat svoje vydavky na mzdy? Druhemu zamestnancovi tiez vysiel preplatok na dani,ale ten dalej je zamestnany, tak som mu ten preplatok jednoducho priratala k cistej mzde a o to som mu vyplatila vyssiu mzdu este vo februari 2006. (napr. cista mzda 1000,-- + preplatok na dani 50,--, vyplata 1050,-- zauctovana v pen.denniku do kolonky hotovost/vydaj a VOZD/mzdy.
Poradis mi este?Dakujem.

Neviem či dobre chápem.
Zamestnávateľ vrátil preplatok cez pokladňu zamestnancovi? alebo zamestnávateľ dostal vrátený preplatok z DÚ?
alušik
15.02.07,06:10
Vikinka,teraz nad tym rozmyslam: ten vrateny preplatok zamestnancovi cez pokladnu si preco dala s minusom do kolonky "mzdy"? Nie nahodou s plusom? Robim to prvykrat, mozno sa mylim, ale preco by som mala znizovat svoje vydavky na mzdy? Druhemu zamestnancovi tiez vysiel preplatok na dani,ale ten dalej je zamestnany, tak som mu ten preplatok jednoducho priratala k cistej mzde a o to som mu vyplatila vyssiu mzdu este vo februari 2006. (napr. cista mzda 1000,-- + preplatok na dani 50,--, vyplata 1050,-- zauctovana v pen.denniku do kolonky hotovost/vydaj a VOZD/mzdy.
Poradis mi este?Dakujem.
Viki to asi pochopila tak, že sa Ti vrátil preplatok z ročných zúčtovaní z DÚ. Ten by bol účtovaný mínusom. Ak to bolo vyplatené zamestnancovi, tak to ide normálne plusom, lebo máš pravdu - je to vlastne súčasť vyplatenej čistej mzdy zamestnanca.:) ;)
Zita5
15.02.07,06:11
Už som aj ja pomýlená , ale ........

1/pri úhrade dane z príjmov zo závislej činnosti sme túto daň účtovali - pokladňa alebo banka výdaj a oproti zápis do VOZD - MZDY .
2/ DÚ vrátil preplatok na účet zamestnávateľa ............účtujeme príjem banka a mínusom kolonka mzdy VOZD

3/ vyplatenie preplatku zamestnancovi cez pokladňu ..... pokladňa výdaj oproti zápis o VNZD-iný / to vyplatenie nám už nevstupuje do VOZD/


Opravte ma prosím ak sa mýlim .
Zita5
15.02.07,07:55
Posúvam .....................
keri
15.02.07,08:03
Dakujem, ze ste sa mi ozvali.
Ano, ten preplatok na dani vznikol zamestnancovi pri rocnom zuctovani a kedze uz som mu to nemohla pridat k cistej mzde (uz s nim nemame dohodu), tak som mu to vyplatila cez pokladnu. Ale preco by ten vydaj mal ist ako VNZD?
Zita5
15.02.07,08:14
Dakujem, ze ste sa mi ozvali.
Ano, ten preplatok na dani vznikol zamestnancovi pri rocnom zuctovani a kedze uz som mu to nemohla pridat k cistej mzde (uz s nim nemame dohodu), tak som mu to vyplatila cez pokladnu. Ale preco by ten vydaj mal ist ako VNZD?

Moja úvaha , je v príspevku číslo 9 . Preto som to posunula , že aký názor majú poraďaci .

Na jednej strane ak bola vyplatená mzda danému zamestnancovi , bola odvedená daň. Tá bola zaúčtovaná vo VOZD - mzdy . Vráteným preplatkom a jeho mínusovým účtovaním sme v kolonke mzdy VOZD vyrovnali vlastne správnu výšku dane z príjmu , ktorá mala ísť do VOZD .
Tým , že si vyplatila preplatok zamestnancovi v hotovosti cez pokladňu , si podľa mňa už nemôžeš navyšovať -mzdy VOZD .

Bola by som rada , ak by to niekto potvrdil alebo vyvrátil .Ak môj príspevok nebude dobrý , vymažem ho aby som nemýlila .

A že jednoduché účtovníctvo .;)
keri
15.02.07,08:39
Zita, uz som uplna zmatana. :eek:
Tvoja uvaha je O.K., no co v tom pripade (co som aj vyssie spominala), ak ten preplatok na dani bol priratany k cistej mzde a tak bol vyplateny z pokladne (u dalsieho zamestnanca). Este dodam, ze danovy urad som nepoziadala o vratenie tychto preplatkov, nakolko islo o fakt nizke sumy (do 50,-- Sk).
A este nieco: keby som uctovala vrateny preplatok od Danoveho uradu na ucet zamestnavatela tj. banka prijem/VOZD s minusom, v programe (Alfa) sa to neda tak urobit. Pri uctovani prijmu v banke ma pusti len do "prijmovych koloniek" mozem to akurat dat ako "iny zdanitelny prijem".
Zita5
15.02.07,10:12
Zita, uz som uplna zmatana. :eek:
Tvoja uvaha je O.K., no co v tom pripade (co som aj vyssie spominala), ak ten preplatok na dani bol priratany k cistej mzde a tak bol vyplateny z pokladne (u dalsieho zamestnanca). Este dodam, ze danovy urad som nepoziadala o vratenie tychto preplatkov, nakolko islo o fakt nizke sumy (do 50,-- Sk).

Neriešim tu teraz , že daň nemáš vysporiadanú s DU, či už žiadosť o vrátenie preplatku , alebo žiadosť o preúčtovanie . To teraz nechám bokom . Je to zamotané .

Vyplatenie mzdy zamestnancovi , ktorý má vo svojej mzde zahrnutý aj preplatok na dani , by som účtovala tak ako som uviedla v príspevku č.9 odst.3 s tým , že prislúchajúcu mzdu v ALFE by som účtovala osobitne pokladňa výdaj - VOZD-mzdy a výšku preplatku na druhom riadku peňažného denníka pokladňa výdaj - VNZD .

Mínusovým znamienkom by som účtovala až potom , ako by som sa vysporiadala s Daňovým úradom .Nezabudnúť na Knihu pohľadávok , lebo daňový úrad Vám má vrátiť preplatok .


A este nieco: keby som uctovala vrateny preplatok od Danoveho uradu na ucet zamestnavatela tj. banka prijem/VOZD s minusom, v programe (Alfa) sa to neda tak urobit. Pri uctovani prijmu v banke ma pusti len do "prijmovych koloniek" mozem to akurat dat ako "iny zdanitelny prijem".

Je pravdou , že ALFA Ťa nepustí , ale riešenie vidím tak , že príjem vráteného preplatku z DU účtujem ako PNZD a následne interným dokladom znamienkom mínus ....mzdy VOZD



...............................................
keri
15.02.07,12:26
Vdaka! Urobila som to podla teba, ked to preratam, vyjde mi dobre konecne cislo. Samozrejme, chyba mi tam ta ziadost o kompenzaciu.Pekny den!