petacuckova
13.02.07,07:16
Dobrý deň. Mám na vás prosbu. Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania. Okrem príjmu od našej spoločnosti mi doniesol potvrdenie od ďalšieho zamestnávateľa. Na potvrdení je zadaná mzda, kde bola daň zrazená preddavkovo a tiež príjem s daňou zrážkovou...
Pri dohadzovaní príjmov pri vykonávaní RZD mám dohodiť ako ďalší príjem len príjem so zrazenou daňou preddavkovo a príjem so zrážkovou si nemám ani všímať ani ho nikam netypujem ? Ďakujem.
fialka m
13.02.07,06:20
ano, dohadzujes len prijem zdanovani preddavkovou danou. Prijem zdaneni zrazkovou danou sa povazuje za vysporiadani. Uplatnit si moze zrazkovu dan len v danovom priznani.
vikinka
13.02.07,06:21
Dobrý deň. Mám na vás prosbu. Mám zamestnanca, ktorý ma požiadal o vykonanie ročného zúčtovania. Okrem príjmu od našej spoločnosti mi doniesol potvrdenie od ďalšieho zamestnávateľa. Na potvrdení je zadaná mzda, kde bola daň zrazená preddavkovo a tiež príjem s daňou zrážkovou...
Pri dohadzovaní príjmov pri vykonávaní RZD mám dohodiť ako ďalší príjem len príjem so zrazenou daňou preddavkovo a príjem so zrážkovou si nemám ani všímať ani ho nikam netypujem ? Ďakujem.Áno,do roč.zúčt.dáš príjmy zrazené preddavkovo aj daň preddavkovú.
Ak si chce vysporiadať aj zrážkovú daň musí si podať DP.
miriza
13.02.07,06:21
V daňovom priznaní typu A ktoré si urobí sám či sa mýlim?
katkaj
13.02.07,07:15
V daňovom priznaní typu A ktoré si urobí sám či sa mýlim?

Pokial mal príjem len zo závislej činnosti tak zrážkovú daň si dodaňuje v tlačive typ A ;)
nikulik
13.02.07,07:20
To znamená, že ked mam zamestnanca, ktorý je na skrateny pracovný pomer, a má kazdý mesiac zrážkovu dan, nerobim mu ročné zúčtovanie? Musí si ho spraviť sam, kvoli tej zrážkovej dane?
matafe
13.02.07,07:26
To znamená, že ked mam zamestnanca, ktorý je na skrateny pracovný pomer, a má kazdý mesiac zrážkovu dan, nerobim mu ročné zúčtovanie? Musí si ho spraviť sam, kvoli tej zrážkovej dane?

Ak má zdaniteľný príjem najviac 45408(myslia sa tým príjmy zdaňované preddavkovo), potom nemusí podávať DP, ale v tomto prípade sa mu to oplatí.
"Dodanenie" príjmov zdaňovaných zrážkou je možné iba podaním DP, cez RZ sa to nedá.
miriza
13.02.07,07:39
Môj zamestnanec mal príjem len zo závislej činnosť a nejakých 532,- Sk zrážkovej dane, takže si musí urobiť ročné zúčtovanie sám na daňovom tlačive A či ako to vlastne je?
katkaj
13.02.07,07:42
Môj zamestnanec mal príjem len zo závislej činnosť a nejakých 532,- Sk zrážkovej dane, takže si musí urobiť ročné zúčtovanie sám na daňovom tlačive A či ako to vlastne je?

Pokiaľ si chce dodaniť tú zrážkovú daň tak musí urobiť DP. Ak však nechce tak môžeš urobiť RZD pričom tam nezahrnieš tú zrážkovú daň
nikulik
13.02.07,09:34
Ale naša pracovníčka má príjem 1 800,-/1 mesiac, a kazdy mesiac zrážková dan okolo 300,- Sk. Takže nerobim RZD, ale vystavim potvrdenie a poviem jej, že ked chce ma urobiť DP?
fialka m
13.02.07,09:44
Ale naša pracovníčka má príjem 1 800,-/1 mesiac, a kazdy mesiac zrážková dan okolo 300,- Sk. Takže nerobim RZD, ale vystavim potvrdenie a poviem jej, že ked chce ma urobiť DP?

áno presne tak, musí si podať daňové priznanie, teda ak chce, aby jej vrátili daň
VTerezka
13.02.07,09:56
Podľa mňa je to takto : Zamestnankyňa má príjem 1800,- mesačne, čo je 12x 1800,- = 21600,- brutto. To si porovnáš so sumou 1/2 nezdaniteľnej čiastky základu dane / 90816 : 2 = 45.408,-/ a ak má tá zamestnankyňa príjem menší, tak RZ ani DP nepodáva. Ale na druhej strane jej bola stŕhaná daň zrážková. Tú môže považovať týmto za vysporiadanú a nechať to tak. Alebo si môže podať DP a daň sa jej vráti. Tu však skúmaš, či nie je náhodou zamestnankyňa - dôchodkyňa, to by totiž nemala nárok na odpočítateľnú položku a samozrejme vrátenie dane. Prosím názor ostatných... či postupujem dobre, alebo som "nikulika" poplietla ešte viac,chi. Díky.
jana32
14.02.07,05:53
Ako by ste postupovali v prípade, že zamestnanec pracoval v roku iba jeden mesiac a mal príjem iba 179,- Sk. Zamestnávateľ mu zaslal potvrdenie o príjme ( nové tlačivo ), kde týchto 179,- je vyznačených v riadku 01 teda ako príjem zdanený preddavkovou daňou, hoci vlastne po uplatnení nezdaniteľnej čiastky neplatil žiadnu daň. Žiadny iný príjem nemal. Je povinný si podať ročné zúčtovanie dane?
evina
14.02.07,05:54
Ako by ste postupovali v prípade, že zamestnanec pracoval v roku iba jeden mesiac a mal príjem iba 179,- Sk. Zamestnávateľ mu zaslal potvrdenie o príjme ( nové tlačivo ), kde týchto 179,- je vyznačených v riadku 01 teda ako príjem zdanený preddavkovou daňou, hoci vlastne po uplatnení nezdaniteľnej čiastky neplatil žiadnu daň. Žiadny iný príjem nemal. Je povinný si podať ročné zúčtovanie dane?

Nie .
jana32
14.02.07,06:03
Evina a prečo nie? Síce žiadna dáň nebola zrazená, ale príjem zo závislej činnosti tu bol. Ja som bola na tom, že treba urobiť rzd.
katkaj
14.02.07,06:17
Evina a prečo nie? Síce žiadna dáň nebola zrazená, ale príjem zo závislej činnosti tu bol. Ja som bola na tom, že treba urobiť rzd.


Z úhrnu príjmov do 45408 sa daň nevyrubuje a nie je povinnosť ju platiť. Tým pádom pokiaľ nemal iný príjem nemá ani povinnosť vykonať RZD
jana32
14.02.07,06:19
Pamäť mi vypadáva a to koniec marca je ešte ďaleko.No čo už.
Antonia Jendrišáková
14.02.07,14:08
A keď si dôchodca s príjmom nižším ako 45 408 urobí DP a požiada o vrátenie dane podľa §46 ? Typ A (z DoVP) r.32 napr.21000Sk, r.33 0Sk, r.34 21000Sk, r.36 21000Sk, r........? r.62 4142Sk, r.65-4142Sk ? Vďaka
katkaj
14.02.07,14:17
A keď si dôchodca s príjmom nižším ako 45 408 urobí DP a požiada o vrátenie dane podľa §46 ? Typ A (z DoVP) r.32 napr.21000Sk, r.33 0Sk, r.34 21000Sk, r.36 21000Sk, r........? r.62 4142Sk, r.65-4142Sk ? Vďaka

r.32=21 000
r.33=0
r.34=21000
r.36=21000
r.44=21000
r.45= 19 % daň
r.54=0
r.56=0
r.62=preddavková daň z potvrdenia
r.63=zrážková daň z potvrdenia
r.65=4142
dopravca
15.02.07,07:44
Ak zamestnanec nepožiada zamestnávateľa o RZD musí si podať DP sám aj keď celý rok pracoval u jedného zamestnávateľa ? a nemal iné príjmy ? Ďakujem
ata111
15.02.07,07:55
Ak zamestnanec nepožiada zamestnávateľa o RZD musí si podať DP sám aj keď celý rok pracoval u jedného zamestnávateľa ? a nemal iné príjmy ? Ďakujem
áno, buď RZ alebo DP. Vysporiadáva sa "preddavková daň".:o
Denisa Holla
15.02.07,08:37
Dobrý deň,
som v tomto zaciatocník tak potrebujem prosím poradiť.K RZD potrebujem doložiť potvrdenia len origiál, alebo môžu byť aj duplikáty.Po ukončení RZD všetky povrdenia ostavaju u mna?Aky doklad doložím zamestnacom o tom, že som RZD urobila? Su na to nejake špecialne potvrdenia?Preplatky alebo nedoplatky z RZD mozem vysporiadat cez výplatnú pasku?Možem to urobit aj v aprilovej vyplate?
Co s 2%-nou daňou?Ak mám od 1 zamestnakyne podpisane vyhlasenie na poukazanie 2%-nej dane?
Dakujem vsetkým ktorí mi akymkolvek sposobom pomožu.
kalinajova
16.02.07,09:35
Pokiaľ si chce dodaniť tú zrážkovú daň tak musí urobiť DP. Ak však nechce tak môžeš urobiť RZD pričom tam nezahrnieš tú zrážkovú daň
Chcem si to overiť. Ak zamestnanec mal okrem príjmu zo záv. činnosti aj príjem na dohodu, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou, nemôžem mu urobiť RZD ale musí si podať DP? Ďakujem.
katkaj
16.02.07,09:37
Chcem si to overiť. Ak zamestnanec mal okrem príjmu zo záv. činnosti aj príjem na dohodu, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou, nemôžem mu urobiť RZD ale musí si podať DP? Ďakujem.

Ak si nechce dodaniť tú zrážkovú daň tak môžeš vykonať RZD. Ak chce dodanovať tak potom DP
jankasm
16.02.07,09:39
Chcem si to overiť. Ak zamestnanec mal okrem príjmu zo záv. činnosti aj príjem na dohodu, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou, nemôžem mu urobiť RZD ale musí si podať DP? Ďakujem.

Môžeš mu urobiť RZD v tom prípade, že si nechce oddaniť príjem zdanený zrážkovou daňou.
Takže alebo mu môžeš urobiť RZD s tým, že mu potvrdenie o príjme na tú dohodu, ktoré ti doniesol vrátiš a nebudeš ho brať do úvahy.
Alebo mu vystavíš potvrdenie o príjme a bude si musieť urobiť DP.
Do RZD sa jednoducho nikdy nesmie započítať zrážková daň. ;)
petacuckova
19.02.07,09:45
Mám jednu otázku. A ako je to u dôchodcu, ktorý má príjem z dohôd u nás44.808,- čo je menej ako 1/2 OP ( celý príjem s preddavkovou daňou ), čiže by mala byť daňová povinnosť nulová a na potvrdení od iného zamestnávateľa, kde tiež pracoval na dohodu mal príjem 30 000,- zrazený zrážkovou daňou. Na základe tohto, ak si urobí daňové priznanie nebudem brať do úvahy príjem so zrážkovou daňou mu celú daň zo sumy 44.808 vrátia?
Či mám rátať, že ten príjem je spolu 74.808 a daňová povinnosť už nulová nie je ? Ďakujem.
jankasm
19.02.07,09:54
Mám jednu otázku. A ako je to u dôchodcu, ktorý má príjem z dohôd u nás44.808,- čo je menej ako 1/2 OP ( celý príjem s preddavkovou daňou ), čiže by mala byť daňová povinnosť nulová a na potvrdení od iného zamestnávateľa, kde tiež pracoval na dohodu mal príjem 30 000,- zrazený zrážkovou daňou. Na základe tohto, ak si urobí daňové priznanie nebudem brať do úvahy príjem so zrážkovou daňou mu celú daň zo sumy 44.808 vrátia?
Či mám rátať, že ten príjem je spolu 74.808 a daňová povinnosť už nulová nie je ? Ďakujem.

Ak budeš počítať príjem spolu 74.808 tak sa mu nevráti nič.
Ak však budeš počítať len príjem zdanený preddavkovou daňou, čo je 44.808,- tak sa mu z toho vráti komplet všetka zaplatená daň. Takže ja by som zvolila druhú možnosť. ;)
Anja111
19.02.07,09:55
Mám jednu otázku. A ako je to u dôchodcu, ktorý má príjem z dohôd u nás44.808,- čo je menej ako 1/2 OP ( celý príjem s preddavkovou daňou ), čiže by mala byť daňová povinnosť nulová a na potvrdení od iného zamestnávateľa, kde tiež pracoval na dohodu mal príjem 30 000,- zrazený zrážkovou daňou. Na základe tohto, ak si urobí daňové priznanie nebudem brať do úvahy príjem so zrážkovou daňou mu celú daň zo sumy 44.808 vrátia?
Či mám rátať, že ten príjem je spolu 74.808 a daňová povinnosť už nulová nie je ? Ďakujem.
Ak si dôchodca urobí DP len na príjem s preddavkovou daňou (44808), tak mu DU vráti zaplatenú daň z tohto príjmu. Príjem zdanený zrážkovou daňou bude považovať za vysporiadaný a v DP ho neuvedie.
jana stecova
19.02.07,10:53
Aj dôchodkyňa má nárok na vrátenie zráž.dane, ak splňa podmienky.
jankasm
19.02.07,10:55
Aj dôchodkyňa má nárok na vrátenie zráž.dane, ak splňa podmienky.

To bola otázka? :---
Ak áno, tak samozrejme, že aj dôchodkyňa má nárok na vrátenie zrážkovej dane ak spĺňa podmienky, čiže jej príjem je do 45408,-.
alex1
19.02.07,11:53
keď posudzujem výšku dôchodku na účely určenia výšky nezdaniteľnej sumy na daňovníka, beriem do úvahy aj vdovecký dôchodok, ktorý daňovník poberal spolu s predčasným dôchodkom alebo len čistú výšku toho dôchodku
Jozef Mihál
19.02.07,12:24
Len predč.dôchodok