rommy
13.02.07,07:53
Ahoj poraďáci, chcem sa len uistiť, keď účtujeme pokuty alebo penále z omeškania, tieto sú oslobodené od DPH?
STRELEC
13.02.07,06:54
A máš niekde na výmere DPH? Je to mimo DPH.


PS:Doplňujem - myslel som len na pokuty DÚ a pod. Človek sa vždy tak trochu bojí :):):)
Monika Kováčová
13.02.07,06:54
áno sú. Pozri napr. upomienka Orange 40,- Sk.
rommy
13.02.07,06:57
Ďakujem za rýchlu odpoveď:D
ucetni_fantozzi
13.02.07,07:04
nebola toto otazka k pripadu, ked vy ako dodavatel uctujete niekomu inemu zmluvnu pokutu, ci urok z omeskania z dovodu porusenia zmluvy, resp. neskorej uhrady???

odpovede ako z rychlika...

zmluvna pokuta, resp. urok z omeskania NIE JE PREDMETOM DANE, kedze v tomto pripade nejde o dodanie tovaru, ani sluzby. to znamena, NIE SU OSLOBODENE od DPH ale vobec nie su jej PREDMETOM.
rommy
13.02.07,07:13
Nie sme dodávateľ ale odberateľ, chceme účtovať úroky za neskoré dodanie stavby. Viem že od DPH oslobodené nie sú lebo som to v zákone nikde nenašla, ale nie sú predmetom dane takže tie úroky budem účtovať bez DPH je tak nie?
Milan Benka
13.02.07,07:14
nebola toto otazka k pripadu, ked vy ako dodavatel uctujete niekomu inemu zmluvnu pokutu, ci urok z omeskania z dovodu porusenia zmluvy, resp. neskorej uhrady???

odpovede ako z rychlika...

zmluvna pokuta, resp. urok z omeskania NIE JE PREDMETOM DANE, kedze v tomto pripade nejde o dodanie tovaru, ani sluzby. to znamena, NIE SU OSLOBODENE od DPH ale vobec nie su jej PREDMETOM.


Tu je to správne uvedené: nie sú predmetom dane. Teda v tomto prípade nehovoríme ani o oslobodení.
Tweety
13.02.07,07:15
Nie sme dodávateľ ale odberateľ, chceme účtovať úroky za neskoré dodanie stavby. Viem že od DPH oslobodené nie sú lebo som to v zákone nikde nenašla, ale nie sú predmetom dane takže tie úroky budem účtovať bez DPH je tak nie?
Áno, bez dph, podľa §2 Zákona o dph, nie sú predmetom dane.
Monika Kováčová
13.02.07,07:44
Správne terminus technicus musí byť dodržaný.
ivo_b
28.01.09,11:20
Mam otazku trochu suvisiacu s touto temou:
Obstaravam DHM a mam dohodnute zmluvne penale, ak mi ho dodavatel nedoda nacas.
Ked mu za taketo neskore dodanie vyfakturujem penale, uctuje sa to ako moj vynos, nie ako znizenie obstaravacej ceny?
Faktura je teda 321/644 a nie 321/042?
Tweety
28.01.09,11:25
Mam otazku trochu suvisiacu s touto temou:
Obstaravam DHM a mam dohodnute zmluvne penale, ak mi ho dodavatel nedoda nacas.
Ked mu za taketo neskore dodanie vyfakturujem penale, uctuje sa to ako moj naklad, nie ako znizenie obstaravacej ceny?
Ani náklad, ani zníženie OC, ale výnos.
ivo_b
29.01.09,06:44
Ani náklad, ani zníženie OC, ale výnos.
dakujem pekne za odpoved, aj ja som si to vsimol, ze som tam dal naklad namiesto vynos :-) neviem preco to nzeobrazuje, ze som si to neskor opravil :-(
Nika
30.01.09,08:29
Ja mám takýto dotaz: Máme s odberateľom uzatvorenú zmluvu o poskytovaní služieb na dobu určitú. Odberateľ chce od zmluvy odstúpiť pred uplynutím tejto doby. Požadujeme od neho zmluvné vyrovnanie. Je zmluvné vyrovnanie predmetom DPH?
Milan Benka
30.01.09,09:33
Ja mám takýto dotaz: Máme s odberateľom uzatvorenú zmluvu o poskytovaní služieb na dobu určitú. Odberateľ chce od zmluvy odstúpiť pred uplynutím tejto doby. Požadujeme od neho zmluvné vyrovnanie. Je zmluvné vyrovnanie predmetom DPH?

Zmluvné vyrovnanie nebude predmetom dane. Bude mať charakter zmluvnej pokuty za porušenie ( predčasné ukončenie ) zmluvy. Tento prípad by ste mali mať ošetrený v zmluve o poskytovaní služieb, príp. vyhotoviť dodatok k nej.
Nika
30.01.09,12:19
Zmluvné vyrovnanie nebude predmetom dane. Bude mať charakter zmluvnej pokuty za porušenie ( predčasné ukončenie ) zmluvy. Tento prípad by ste mali mať ošetrený v zmluve o poskytovaní služieb, príp. vyhotoviť dodatok k nej.
Ďakujem
Iwett
21.07.09,17:14
Dobrý večer, mám fa z ČR za nedodržanie podmienok prepravy. Je to ako penále a nepodlieha samozdaneniu? Potvrdí mi to niekto? Ďakujem.
Tweety
21.07.09,17:17
Dobrý večer, mám fa z ČR za nedodržanie podmienok prepravy. Je to ako penále a nepodlieha samozdaneniu? Potvrdí mi to niekto? Ďakujem.
Áno.
Iwett
21.07.09,17:20
Áno.
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoved
Zuzka2510
12.04.11,08:29
Dobrý deň. Ja mám trochu inú otázku ale súvisí s pokutou, chcem sa spýtať, zdravotná poisťovňa ma vyzvala ako platiteľa poistného, že máme predložiť mesačný výkaz poistného z 02/2003 a ja som ho v tom čase neposielala, pretože sme so zamestnancami ukončili prac. pomer k 01.02.2003 čiže aj výkaz bol nulový. Teraz keď ho vystavím s dnešným dátumom má niekto skúsenosť či dáva zdravotná poisťovňa penále za takéto prípady? Som z toho celá nešťastná a neviem čo mám robiť. Ďakujem pekne