Perzulka
13.02.07,08:25
Chcela by som poprosit o radu,aku by mala pravnu vahu vystavena faktura pred sudom.Mala som dvoch zivnostnikov na cierno na prerabku bytoveho jadra.Vyplatila som ich cash ked dokoncili pracu v polovici decembra.Nakolko jeden z nich je ex-priatelov svagor vystavil mu fakturu,ze zaplatil on celu prerabku v mojom byte a chce to odo mna vymahat sudnou cestou.Da sa vystavit faktura nasledne po 2 mesiacoch bez zmluvy,objednavky v praxi?
Popripade poradte ako by ste postupovali v tejto situacii.Dakujem
betka
13.02.07,07:35
Preco ste si hned nevypytali prijmovy pokladnicny doklad, ked ste im dali peniaze?
To, ze ste chceli uskutocnit prace na "cierno", t.j. bez dokladu to sa nerobi. Mali ste si vypytat ihned FA, a za vyplatenie ako som uviedla PPD.
Tahanie sec sudy, ooooj. Asi nebudete mat svedkov, ked tahaju ti traja za jeden povraz.
Perzulka
13.02.07,07:55
no lenze ked clovek zije s niekym tak necaka takyto podraz.A nechapem ako moze vystavit fakturu nema odo mna ziadnu objednavku a ani zmluvu.To si mozem dat i ja hocikomu inemu potom vystavit fakturu ze mi to urobil.Nie je nejaky casovy limit dokedy po vykonani prac sa musi vystavit faktura?
sway
13.02.07,08:01
Ja by som to nevidela tak čierne, ako preboha chcú dokázať, že u Vás niečo robili????
Perzulka
13.02.07,08:04
moj byvaly ma urcite fotky dokonceneho bytu.
sway
13.02.07,08:08
moj byvaly ma urcite fotky dokonceneho bytu.
to nič nedokazuje, je na tých fotkách ako pracuje? A faktúru mali povinnosť vystaviť do 15 dní od ukončenia prác, len ťa plašia súdom, ja by som zvolila opačnú taktiku, postrašila by som ich že ja ich nahlásim na DU za príjem načierno a dobre by ich preklepli... nedaj sa, bohužiaľ ľudia sú kadejakí....;)
evina
13.02.07,08:09
moj byvaly ma urcite fotky dokonceneho bytu.

Možno by sme mohli začať odtiaľ, na základe čoho mu vystavil fatúru na prerábku Vášho bytu /ak teda je Váš a on vlastne u Vás býval-a bol tam vôbec prihlásený?/? Kto dokáže, že tá prerábka bola vykonaná vtedy kedy oni tvrdia a práve nimi a u Vás v byte?...Ak začnete tvrdiť, že to robia len so snahou "legalizovať" si príjmy...je to stále tvrdenie proti tvrdeniu, ale neviem o akú sumu ide, no určite by som obetovala financie za dobrého právnika...
evina
13.02.07,08:11
to nič nedokazuje, je na tých fotkách ako pracuje? A faktúru mali povinnosť vystaviť do 15 dní od ukončenia prác, len ťa plašia súdom, ja by som zvolila opačnú taktiku, postrašila by som ich že ja ich nahlásim na DU za príjem načierno a dobre by ich preklepli... nedaj sa, bohužiaľ ľudia sú kadejakí....;)
...15 dní platí len pre DPH-áčkarov..
Perzulka
13.02.07,08:18
Dakujem sway...dokoncili a vyplatila som prace este v polovici decembra takze to je viac ako 15dni.Ja som len chcela byt korektna a nechcela som robit nikomu zle,no vidim ze za dobrotu na zebrotu...ak neprestanu s vyhrazkami tak ich postrasim ja.

evina...na zaklade nicoho lebo nikdy som im nedala a ani nepodpisala ziadnu zmluvu a ani objednavku...ale vidim ze na slovensku sa da asi vsetko ked sa chce.Fotky ako tam pracovali neexistuju a dokazat to v podstate nemaju ako lenze to by bolo slovo 3 proti mne.On tam nebol prihlaseny nikdy.
Perzulka
13.02.07,08:19
Neviem ci je platca DPH ...
kalkulka
13.02.07,08:22
A živnosť má na takéto práce? Ak nie tak celkom, postrašila by som, že to nahlásim na živnostenský, ako neoprávnené podnikanie. To s tým daňovým by som mu určite povedala.
sway
13.02.07,08:28
...15 dní platí len pre DPH-áčkarov..

OK, a pre neplatiteľov nemáme lehotu ??? - § ;) ak máte poruke, ak nie pohľadám , bo mi to nedá a nezdá sa mi že nie je....
evina
13.02.07,08:28
Dakujem sway...dokoncili a vyplatila som prace este v polovici decembra takze to je viac ako 15dni.Ja som len chcela byt korektna a nechcela som robit nikomu zle,no vidim ze za dobrotu na zebrotu...ak neprestanu s vyhrazkami tak ich postrasim ja.

evina...na zaklade nicoho lebo nikdy som im nedala a ani nepodpisala ziadnu zmluvu a ani objednavku...ale vidim ze na slovensku sa da asi vsetko ked sa chce.Fotky ako tam pracovali neexistuju a dokazat to v podstate nemaju ako lenze to by bolo slovo 3 proti mne.On tam nebol prihlaseny nikdy.

Ak tam nebol prihlásený nikdy, podľa môjho názoru si môže dať faktúru aj fotku zarámovať. Nikdy nebol oprávnený dávať objednávku na prerábku v cudzom byte a živnostník ju akceptovaťl, resp. živnostník vystavovať faktúru na niekoho kto nie je vôastníkom bytu, ak ten nedal k tomu súhlas...
Ty sa môžeš nakoniec milo usmiať a povedať, že ho vôbec ani nepoznáš...:)
To som Ti len tak hovorovo popísala na zdvihnutie nálady troška, ale nie je to také ľahké ani na Slovensku, aby tie peniaze po Tebe vymáhal.
Myslím si, že čím sa menej s ním budeš na túto tému baviť tým lepšie v tejto situácii spravíš...Ak by doško k lámaniu chleba právnik určite pomôže :):)
Perzulka
13.02.07,08:37
Nie je platcom DPH v tom pripade je to ako?
evina
13.02.07,08:39
Nie je platcom DPH v tom pripade je to ako?

Vôbec nemala byť na neho vystavená faktúra, nie je vlastníkom bytu. Ak by to tak malo byť musela by si Ty dať k tomu súhlas...
Perzulka
13.02.07,09:11
nenasla som v zakone limit pre neplatcov DPH takze asi neexistuje...ale dakujem vam uplne vsetkym ze ste mi takto poradili!
sway
02.03.07,04:56
nenasla som v zakone limit pre neplatcov DPH takze asi neexistuje...ale dakujem vam uplne vsetkym ze ste mi takto poradili!

dnes sem hodili krásnu vec:
http://www.porada.sk/t45359-faktury-vzor-faktury-vysvetlenie.html#post406521
teda aj ak nie je jasne stanovené do koľko dní treba faktúru vystaviť - je jasné že bez otáľania....;)

citát z textu:
"Podľa zákona o účtovníctve:

* §10 ods. 2 hovorí, že účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa§ 8 ods. 5"
Adkah
28.03.07,13:17
Ahojte poradaci. Prosim Vas neviete mi niekto poradit, ci je ok ked stavbar podnikajuci v SR ale vykonava cinnost v CR (na stavbe) vystavi fakturu v CZK? Nemal by vystavit fa v SKK?
liba2
28.03.07,13:22
Ahojte poradaci. Prosim Vas neviete mi niekto poradit, ci je ok ked stavbar podnikajuci v SR ale vykonava cinnost v CR (na stavbe) vystavi fakturu v CZK? Nemal by vystavit fa v SKK?
môže použiť takú menu na akej sa dohodne s odberateľom, teda v tomto prípade aj eur by mohol....
Adkah
28.03.07,13:32
môže použiť takú menu na akej sa dohodne s odberateľom, teda v tomto prípade aj eur by mohol....

Dakujem liba2, potrebovala som si to overit :) ci je to ok.