cerviacik
13.02.07,08:40
Má niekto chuť pustiť sa do analyzy a vysvetľovania vzťahu, rozdielov, vyhod nevyhod, hrozieb a rizik medzi zodpovednosťou za vady podľa §425 a zárukou za akosť podľa §429 Obch. zak.?
adv
13.02.07,08:30
ja mam chut. len bohuzial nemam cas na poskytnutie detailneho rozboru. a bohuzial este, ze cas su v dnesnom svete peniaze... inac, ono uprava zodpovednosti za vady v Obchodnom zakonniku ma rozne specifika, ktorymi sa najma predavajuci moze uspesne branit.... a sudy to akceptuju.
ezexyel
13.02.07,08:38
ak ti to staci len strucne, tak:

vady - predávajúci je povinný dodať tovar v množstve, akosti a vyhotovení, ktoré určuje zmluva, a musí ho zabaliť alebo vybaviť na prepravu spôsobom určeným v zmluve - akonahle nieco z toho nesedi, je to vada tovaru, pricom porusenie tejto povinnosti musi nastat v den dodania, resp. v den, ked "prechádza nebezpečenstvo škody na tovare na kupujúceho" - ak podla zmluvy je to rozdielny den. cize vada je neakceptovatelna odchylka v množstve, akosti alebo vyhotovení, ktoru ma tovar v den odovzdanie, alebo v den prechodu nebezpecenstva na kupujuceho.


zaruka - Zárukou za akosť tovaru preberá predávajúci písomne záväzok, že dodaný tovar bude po určitú dobu spôsobilý na použitie na dohodnutý, inak na obvyklý účel alebo že si zachová dohodnuté, inak obvyklé vlastnosti. to znamena, ze dodany tovar musi aj nieco vydrzat urcitu /dohodnutu/ dobu.... cize nestaci, ze v den odovzdania nema ziadne vady, ale predavajuci sa zavazuje, ze urcitu dobu bude tovar mozne pouzivat a ze sa ti ten tovar - napr. stroj po dvoch mesiacoch nerozsype. :))


jeden z podstatnych rozdielov je, ze napr. kupil by si si stroj na vyrobu zmrzliny, pricom v zmluve by ti predavajuci konkretne uviedol, z coho bude ten stroj vyrobeny, ake materialy a technologie sa tam pouziju.. cize stroj by bol vyrobeny presne podla toho, co sa dohodlo v zmluve, ale po pol roku by sa ti pokazil.... vada by to nebola, lebo predavajuci by plnil to, co sa dohodlo.. ale ak by poskytol zaruku za akost, mohol by si to reklamovat, kedze stroj by neplnil ucel a nevyrabal zmrzlinu


hm..napisal som to divne, ale snad to pochopis :)
ezexyel
13.02.07,08:40
ja mam chut. len bohuzial nemam cas na poskytnutie detailneho rozboru. a bohuzial este, ze cas su v dnesnom svete peniaze... inac, ono uprava zodpovednosti za vady v Obchodnom zakonniku ma rozne specifika, ktorymi sa najma predavajuci moze uspesne branit.... a sudy to akceptuju.


ehm...to bola konkretna rada?? 8-)
cerviacik
13.02.07,08:54
ok. ďakujem za vysvetlenie, zamer ktorý tu sledujem je zistenie možnosti kupujúceho pri reklamácii vád v prípade, ak predávajúci neposkytne záruku za akosť...teda dajú sa reklamovať iba vady tovaru ktoré existujú v čase prechodu nebezpečenstva tovaru na kupujúceho a dôkazné bremeno je na kupujúcom.....
ezexyel
13.02.07,09:04
ok. ďakujem za vysvetlenie, zamer ktorý tu sledujem je zistenie možnosti kupujúceho pri reklamácii vád v prípade, ak predávajúci neposkytne záruku za akosť...teda dajú sa reklamovať iba vady tovaru ktoré existujú v čase prechodu nebezpečenstva tovaru na kupujúceho a dôkazné bremeno je na kupujúcom.....


v podstate ano