Bednár Montáže s.r.o.
13.02.07,08:50
Ak obidvaja rodičia pracujeme a máme dve deti môžeme si dať kvôli daňovému bonusu jedno dieťa na otca a druhé dieťa na matku alebo musí mať obidve deti jeden rodič ?
katkaj
13.02.07,07:53
Ak obidvaja rodičia pracujeme a máme dve deti môžeme si dať kvôli daňovému bonusu jedno dieťa na otca a druhé dieťa na matku alebo musí mať obidve deti jeden rodič ?

Kludne si jedno dieťa môže uplatňovať otec a jedno matka ;)
matafe
13.02.07,08:03
Ak obidvaja rodičia pracujeme a máme dve deti môžeme si dať kvôli daňovému bonusu jedno dieťa na otca a druhé dieťa na matku alebo musí mať obidve deti jeden rodič ?

Podľa mňa si DB uplatňuje buď matka na obe deti, alebo otec na obe deti. Detí sa "nedelia", avšak môže sa deliť obdobie počas roka, teda časť roka si DB bude uplatňovať matka, časť roka otec, ale vždy na obe deti.
Vychádzala som z §33 ods.4 zákona o dani z príjmov.
Johanka
13.02.07,08:07
(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti 57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

Oni sa dohodnú inak ...;)
Prvá veta citovaného ustanovenia znamená, že si nemôžu uplatniť nárok obaja na to isté dieťa(deti).
Tweety
13.02.07,08:09
Podľa mňa si DB uplatňuje buď matka na obe deti, alebo otec na obe deti. Detí sa "nedelia", avšak môže sa deliť obdobie počas roka, teda časť roka si DB bude uplatňovať matka, časť roka otec, ale vždy na obe deti.
Vychádzala som z §33 ods.4 zákona o dani z príjmov.
Súhlasím a doplním §33 odst.4 Zákon o dani z príjmu.
Johanka
13.02.07,08:12
Súhlasím a doplním §33 odst.4 Zákon o dani z príjmu.
Neviem, čo si doplnila, ale zákon sa naozaj volá "Zákon o dani z príjmov", pretože nehovorí iba o jednom príjme , ale o viacerých druhoch príjmov ;) .
Tweety
13.02.07,09:13
Neviem, čo si doplnila, ale zákon sa naozaj volá "Zákon o dani z príjmov", pretože nehovorí iba o jednom príjme , ale o viacerých druhoch príjmov ;) .
Doplnila som Zákon o dani z príjmov, tam bol odkaz, to, že sú tam aj iné príjmy je samozrejmé, ale, ak napíšeme ten zákon správne, tak nenalinkuje nás nikam, ale ak uvedieme tak, ako som to uviedla, je veľmi zaujímavé, že sa nalinkujeme priamo na Zákon o dani z príjmov. Preto som uviedla tak, ako som uviedla.;)
Johanka
13.02.07,11:55
To je preto, že donedávna bol v poraďáckych zákonoch nesprávny názov zákona a možno ešte nie je opravená cesta k nemu :) .
Bednár Montáže s.r.o.
27.02.07,08:38
Prosím Vás môžem si uplatňovať daňový bonus na deti ak s nimi bývam v spoločnej domácnosti, ale mám iné trvalé bydlisko ?
Johanka
27.02.07,08:39
Môžeš ;) ( pri splnení ďalších podmienok).
Tweety
27.02.07,08:40
Prosím Vás môžem si uplatňovať daňový bonus na deti ak s nimi bývam v spoločnej domácnosti, ale mám iné trvalé bydlisko ?
Trvalé bydlisko nie je podstatné, podstatná je spoločná domácnosť, a či tie deti sú vyživované daňovníkom. Takže, ak sú splnené podmienky § 33 - nárok na DB- príjem, tak áno.