ajacik
13.02.07,08:51
Dobrý deň slovenská firma chce poslať svojho zamestnanca do Mexika. Nechce ho tam ale vysielať, preto by ho rada posielala iba na služobné cesty. Nevie mi niekto poradiť, ako dlho môže trvať takáto služobná cesta, aby sa odvody a pod. nemuseli platiť v Mexiku?
Nenašla som žiadne usmernenie - možno som hľadala zle.

A druhá moja dilema.......... ako dlho môže spoločník - konateľ (nie zamestnanec) byť v zahraniční a pracovať pre firmu. Tiež preto, aby sa na neho nevzťahovala nejaká "mexická povinnosť".

Viem, že sa vyjadrujem dosť laicky, ale pre mna je to najzrozumitelnejšie, aby som sa nedoplietla.

veľmip pekne vám dakujem
ajacik
13.02.07,10:48
posúvam.......

dakujem
Chobot
13.02.07,10:53
Dobrý deň slovenská firma chce poslať svojho zamestnanca do Mexika. Nechce ho tam ale vysielať, preto by ho rada posielala iba na služobné cesty. Nevie mi niekto poradiť, ako dlho môže trvať takáto služobná cesta, aby sa odvody a pod. nemuseli platiť v Mexiku?
Nenašla som žiadne usmernenie - možno som hľadala zle.

A druhá moja dilema.......... ako dlho môže spoločník - konateľ (nie zamestnanec) byť v zahraniční a pracovať pre firmu. Tiež preto, aby sa na neho nevzťahovala nejaká "mexická povinnosť".

Viem, že sa vyjadrujem dosť laicky, ale pre mna je to najzrozumitelnejšie, aby som sa nedoplietla.

veľmip pekne vám dakujem

Pokiaľ viem, tak zákon o cest. náhradách neobmedzuje dĺžku služobnej cesty, podľa neho môže trvať SC aj 2 roky (len neviem, ako by to bolo s náhradami, trebalo by ju sem tam prerušiť).

A pokiaľ je v pracovnom pomere so slovenskou firmou, tak mu plat pôjde na Slovensku a aj odvodové a daňové povinnosti bude mať na SK. Jediné, čo môže byť problém, sú víza. Tie sa určite vydávajú len na dobu určitú.
ajacik
13.02.07,11:13
veľmi pekne ti dakujem za odpoved.

takže z tvojej odpovede jasne vyplýva, že pokiaľ bude zamestnancom slovenskej firmy, bude danové a odvodové zaťaženie na slovensku.

Služobná cesta bude určite prerušovaná.
S vízami problém nie je. To majú viriešené.

ešte raz ti veľmi pekne dakujem :)
tonkat
13.02.07,11:27
veľmi pekne ti dakujem za odpoved.

takže z tvojej odpovede jasne vyplýva, že pokiaľ bude zamestnancom slovenskej firmy, bude danové a odvodové zaťaženie na slovensku.

Služobná cesta bude určite prerušovaná.
S vízami problém nie je. To majú viriešené.

ešte raz ti veľmi pekne dakujem :)
A tá dlžka pobytu nad 183 dní (alebo tak nejako) sa na Mexicko nevzťahuje? Potom by mal platiť dane tam, ak by ten pobyt presiahol. Ja mám s tým tiež problém, lebo mne zase z Talianska posielajú nejaký doklad CUD o tom, že asi za zamestnancov zaplatili tam nejakú daň, ale celkom tomu nerozumiem, lebo príjem majú z pracovnej zmluvy zo slovenskej firmy.