meduška
13.02.07,10:02
Poprosím utvrdiť, prípadne opraviť v odpisovaní technického zhodnotenia leasingu. Obstaráme stroj formou fin. leasingu napr. v januári 2006, doba leasingu 36 mesiacov, v júli 2006 spravím technické zhodnotenie s povolením leasingovky, toto tech. zhodnotenie zaradím zvlášť ako iný majetok /hodnota nad 30.000,- Sk/ a odpisujem tak isto aj účtovne aj daňovo 36 mesiacov, čiže ešte 6 mesiacov po ukončení odpisovania pôvodného stroja. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.
betka
13.02.07,09:12
TZ ako iny majetok zaradite do pouzivania v juli 2006. A odpisujete v rovnakej odpisovej skupine, ako by ste odpisovali stroj. Nevieme o aky stroj ide, ci 1.OS, alebo 2.OS.
1.OS odpisujem 4 roky , 2.OS 6 rokov, nie 36 mesiacov. Pozrite Vas strok v zaradeni HM do OS.
betka
13.02.07,09:18
TZ prenajateho HM uhradene najomcom moze odpisovat najomca na zaklade pisomnej zmluvy s vlastnikom, ak vlastnik nezvysil VC HM o tieto vydavky. Pri TZ postupuje najomca sposobom ustanovenym pre HMOTNY MAJETOK.
meduška
13.02.07,09:36
U odpisovania majetku obst. formou finanč. leasingu postupujem podľa § 26 odst 8 a tam je napísané že sa takýto majetok odpíše počas doby trvania prenájmu do výšky 100 %.
kačenka
13.02.07,09:47
ak bolo TZ leasingu tak toto TZ sa odpisuje podľa toho v ktorej odpisovej skupine by bol tento stroj zaradený ako HM. Ak 1. - 4 roky
Ak 2. - 6 rokov
betka
13.02.07,10:05
U odpisovania majetku obst. formou finanč. leasingu postupujem podľa § 26 odst 8 a tam je napísané že sa takýto majetok odpíše počas doby trvania prenájmu do výšky 100 %.

Nie. Vy nepostupujete odst. 8 pri TZ, pri Vasom TZ postupujete podla podla par. 26 odst.1. Je to iny majetok. Vy tento iny majetok nemate ako lizing.
136Kika
26.03.08,17:46
čo v prípade, že technické zhodnotenie zaplatil nájomca teda leasingová spoločnosť a toto preniesla do výšky splátok?
auto OC 700 000,- v roku 2006
technické zhodnotenie v novembri 2007 o 40.000,-
leasingová splátka sa navýšila o toto zhodnotenie. Čo s tým?
Slavena
20.05.08,10:54
TZ ako iny majetok zaradite do pouzivania v juli 2006. A odpisujete v rovnakej odpisovej skupine, ako by ste odpisovali stroj. Nevieme o aky stroj ide, ci 1.OS, alebo 2.OS.
1.OS odpisujem 4 roky , 2.OS 6 rokov, nie 36 mesiacov. Pozrite Vas strok v zaradeni HM do OS.

Poraďte mi prosím čo mám robiť, svoj problém zverejňujem už v druhej téme a dúfam, že sa mi niekto ozve.
Firma /PO/ vzala vo februári na leasing MV kat. M1 a v tom istom mesiaci ho aj zaradila do používania. V mesiaci apríl si firma dala na toto vozidlo namontovať ťažné zariadenie,
zámok na kapotu, zásterky, kryt zadných svetiel, predný rám a kúpila aj sadu kobercov. Všetko je zdokladované vystavenou faktúrou od toho istého dodávateľa. Je to dosť veľká suma /80.000,- Sk/ a firma ju musela zaplatiť v lehote 14 dní, čo aj urobila.
Išlo by teda o technické zhodnotenie, ktoré by som zaevidovala ako iný majetok ALE do akej odpisovej skupiny ho zaradím? Neviem si rady.