brikina
13.02.07,09:19
prosím o radu:

mam príjem podľa §5 - 200 000 Sk, a tiež podľa §8 odst.1 - príležitostné prímy vo výške 20 000,- (príležitosný príjem je zo sprostredkovateľskej činnosti predaja kuchynských pomôcok, preto som to nedala do §6).
Dobre hovorím ak hovorím, že tieto príjmy podľa §8 sú oslobodené od dane z príjmu lebo je to menej ako 5násobok životného minima a preto tento príjem ani nemusím udávať do daňového priznania?
Ako by ste postupovali vy?
betka
13.02.07,09:08
Ano. Oslobodene, nedavate do DP. Postupovala by som tak isto.
brikina
13.02.07,09:31
Ano. Oslobodene, nedavate do DP. Postupovala by som tak isto.

A myslíte, ze je to prijem podla §8? Ja si mylsim, ze toto sprostretkovanie do §6 nepatri a preto som to dala do tej osmicky
betka
13.02.07,09:47
Hovorite, ze ide o prilezitostny prijem, a ten je par. 8 odst.1 pis.a.
grušina
13.02.07,11:36
Súhlasím s Betkou.
Ak je to príležitostný príjem, par.8 odst.1 pis.a - a je menší ako 23 650 Sk, nemusí sa dávať do DP.
Ak by bol vyšší ako 23 650 Sk, do DP sa dáva len suma nad rámec povolenej hranice. Ale radšej si to over u nejakého skúsenejšieho poraďáka.
brikina
13.02.07,12:12
Hovorite, ze ide o prilezitostny prijem, a ten je par. 8 odst.1 pis.a.

Ano, ale to som ja identifikovala ako prilezitostny prijem, lebo ako som pisala, ide o pracu sprostredkovania kuchynských pomocok, pricom robi rozne prezentacie tychto výrobkov. A ked som pozerala ten §6 tak tam sa mi to nehodilo. Preto som to dala do §8.
Leontin
13.02.07,14:43
Ano, ale to som ja identifikovala ako prilezitostny prijem, lebo ako som pisala, ide o pracu sprostredkovania kuchynských pomocok, pricom robi rozne prezentacie tychto výrobkov. A ked som pozerala ten §6 tak tam sa mi to nehodilo. Preto som to dala do §8.

No ja napriklad prilezitostne predam jablka z mojej zahrady. Ale to je tak 1-2krat do roka. Ale ak robis na nieco prezentaciu, tak asi ocakavas predaj(prijem) a to uz nie je moc prilezitostne, to je skor planovane. I ked je to len par krat do roka. Nechcem strasit, ale skor by ti malo ist do toho §6.
Alebo sa spytam inak. Tento rok uz nebudes predavat ani jeden hrniec, ci znova to bude nahodna prilezitost spojena s prezentaciou??? ;)
Monika Kováčová
13.02.07,14:49
Ano, ale to som ja identifikovala ako prilezitostny prijem, lebo ako som pisala, ide o pracu sprostredkovania kuchynských pomocok, pricom robi rozne prezentacie tychto výrobkov. A ked som pozerala ten §6 tak tam sa mi to nehodilo. Preto som to dala do §8.


Správne si to zaradila, je to príležitostný príjem. Nemáš dôvod sa obávať.
Aj Avon Lady, Oriflame a pod. (bez živnostenského oprávnenia).
Dnes som jedno také DP odovzdala. Do 23650,- vôbec §8 r. 1 nevyplňuješ.

Konzultovala som to s oddelením pre styk s verejnosťou v súvislosti či môže zamestnávateľ vykonať takému zamestnancovi, ktorý má príjem menej ako 23650 podľa par. 8, ročné zúčtovanie dane. Pod krátkej konzultácii zhodnotili, že lepšie je podať DP typ B, a uviesť v §8 príjem nula než urobiť RZD u zamestnávateľa. To je ale mimo témy.

Po okáloch pod týmto príspevkom doplňujem:
Samozrejme aj príjem podľa §5 - zo zamestnania. To je samoška... :D
Johanka
13.02.07,15:01
Konzultovala som to s oddelením pre styk s verejnosťou v súvislosti či môže zamestnávateľ vykonať takému zamestnancovi, ktorý má príjem menej ako 23650 podľa par. 8, ročné zúčtovanie dane. Pod krátkej konzultácii zhodnotili, že lepšie je podať DP typ B, a uviesť v §8 príjem nula než urobiť RZD u zamestnávateľa. To je ale mimo témy.
:eek: nič viac ...
mariannak
21.02.07,19:44
Správne si to zaradila, je to príležitostný príjem. Nemáš dôvod sa obávať.
Aj Avon Lady, Oriflame a pod. (bez živnostenského oprávnenia).
Dnes som jedno také DP odovzdala. Do 23650,- vôbec §8 r. 1 nevyplňuješ.

Konzultovala som to s oddelením pre styk s verejnosťou v súvislosti či môže zamestnávateľ vykonať takému zamestnancovi, ktorý má príjem menej ako 23650 podľa par. 8, ročné zúčtovanie dane. Pod krátkej konzultácii zhodnotili, že lepšie je podať DP typ B, a uviesť v §8 príjem nula než urobiť RZD u zamestnávateľa. To je ale mimo témy.

Po okáloch pod týmto príspevkom doplňujem:
Samozrejme aj príjem podľa §5 - zo zamestnania. To je samoška... :D

Ja som dnes volala na DÚ PO, kde mi povedali, že to nie je príjem podľa § 8 ods. 1 ale podľa § 6 ods. 2 písm. b) (tj. z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním). Tento príjem nie je príležitostný, keďže to predáva opakovane. Keby to predala 1-2 krát do roka, vtedy môžeme hovoriť o príležitostnom príjme. Tiež sa mi to nepáči, lebo v prípade § 6 vychádza daňová povinnosť a podľa § 8 do 23.650,-Sk oslobodenie. Tak som podala dopyt na DR. Potom by musela aj každá avon a oriflame-lady podávať daňové priznanie, nie?
Johanka
21.02.07,19:48
Je úplne prirodzené, že DRSR, MF a iní tieto príjmy budú tlačiť do §6 ....
mariannak
21.02.07,20:03
Mne sa tiež páči § 8 a nie § 6, aj keď mi tam nevychádza vysoká daň... a čo to mám risknúť dať do § 8? (lepšie povedané urobím DP A alebo B ak sú tam príjmy zo podľa § 5 a tie diskutabilné príjmy z predaja kuchynských potrieb)
mariannak
01.03.07,20:02
Čo Vy na to ?
jennyka
08.03.07,19:30
[quote=ermon;389011]Správne si to zaradila, je to príležitostný príjem. Nemáš dôvod sa obávať.
Aj Avon Lady, Oriflame a pod. (bez živnostenského oprávnenia).
Dnes som jedno také DP odovzdala. Do 23650,- vôbec §8 r. 1 nevyplňuješ.

Konzultovala som to s oddelením pre styk s verejnosťou v súvislosti či môže zamestnávateľ vykonať takému zamestnancovi, ktorý má príjem menej ako 23650 podľa par. 8, ročné zúčtovanie dane. Pod krátkej konzultácii zhodnotili, že lepšie je podať DP typ B, a uviesť v §8 príjem nula než urobiť RZD u zamestnávateľa. To je ale mimo témy.

Tiež mám na stole príjem podľa § 5 + 1 príležitostný príjem vo výške 15000,-, pretože dotyčný pán nepožiadal zamestnávateľa o RZD v termíne. Prečítala som si príspevky k tejto téme, len ešte zatiaľ neviem, či takémuto zamestnancovi mám vypracovať DP typu A alebo B, keďže ten jeden prílež.príjem je len 15000,-, vzťahuje sa naň §9 odst.h o oslobodení a nemusí sa ani v DP uvádzať?
Monika Kováčová
08.03.07,20:22
To jennyka: Ja som robila typ B, presne podľa konzultácie so "stykom" s verejnosťou. T.j. do § 8 som neuviedla nič, do § 5 som uviedla príjmy zo zamestnania.
Chybu určite neurobíš...
Monika Kováčová
08.03.07,20:24
Mne sa tiež páči § 8 a nie § 6, aj keď mi tam nevychádza vysoká daň... a čo to mám risknúť dať do § 8? (lepšie povedané urobím DP A alebo B ak sú tam príjmy zo podľa § 5 a tie diskutabilné príjmy z predaja kuchynských potrieb)

Nejde o to čo sa ti páči. Ide o to čo je správne. Ja som napriek všetkým reakciám o tlačení do § 6 presvedčená, že je to §8 a trúfam si povedať, že som presvedčená správne.
mariannak
08.03.07,21:19
Nejde o to čo sa ti páči. Ide o to čo je správne. Ja som napriek všetkým reakciám o tlačení do § 6 presvedčená, že je to §8 a trúfam si povedať, že som presvedčená správne.

Ja som volala na DR v Prešove a aj na DR v Banskej Bystrici, a obe DR mi potvrdili to isté, že ide o príjmy podľa § 6, ale keďže nemá ŽL, tak to musí zdaniť podľa § 8 ako ostatný príjem a nie ako § 8 ods. 1 písm. a), keďže neide o príležitostný príjem ale o opakovanú činnosť.
Jozef Mihál
08.03.07,21:21
To je geniálne vyjadrenie.
mariannak
08.03.07,21:26
To je geniálne vyjadrenie.
To je akože súhlas s mojim názorom? Rada by som vedela na to Váš názor!!!!!
Jozef Mihál
08.03.07,21:30
To je geniálne vyjadrenie tých DÚ. Môj názor viď vyššie.
mariannak
08.03.07,21:33
To je geniálne vyjadrenie tých DÚ. Môj názor viď vyššie.

Kde vyššie?
Jozef Mihál
08.03.07,21:37
Príspevok Leontin.
mariannak
08.03.07,21:42
Ďakujem.....
Jozef Mihál
09.03.07,08:03
Ešte sa vrátim k tomu geniálnemu vyjadreniu (včera večer som bol na Porade z mobilu, a kto niekedy v živote písal dlhšie SMS-ky, vie že z tej malej klávesničky sa toho moc popísať nedá):


Ja som volala na DR v Prešove a aj na DR v Banskej Bystrici, a obe DR mi potvrdili to isté, že ide o príjmy podľa § 6, ale keďže nemá ŽL, tak to musí zdaniť podľa § 8 ako ostatný príjem a nie ako § 8 ods. 1 písm. a), keďže neide o príležitostný príjem ale o opakovanú činnosť.

Takže príjmy podľa § 6 sa musia zdaniť podľa § 8.

OK. Odteraz budem všetky svoje príjmy, či už podľa § 5 alebo § 6 alebo § 7 zdaňovať ako § 8, keď to na DÚ tak pekne vysvetlili.

Doteraz nás "učili", že nie je podstatná zmluva a pod., ale charakter činnosti - viď posudzovanie činnosti na základe príkaznej zmluvy - kde DÚ forsíruje výklad, podľa ktorého nejde o ostatný príjem podľa § 8 ale o príjem zo závislej činnosti podľa § 5 - a to aj keď nie je "ŽL" - v prípade závislej činnosti aj keď to nie je príjem na základe pracovnej zmluvy.
*agatha*
09.03.07,08:22
ahojte, rada by som sa opýtala nasledovné: môj ujo je už na starobnom dôchodku. chcel by sa privyrobiť tak, že by firme vymaľoval kanceláriu. firma mu za to vyplatí 23000,- ako príležitostný príjem. dôchodca nemusí podať DP? priratáva sa k príležitostnému príjmu i jeho dôchodok? ďakujem.
nika.sum
29.05.09,19:37
Ahoj. Nechcem otvarat novu temu. Dnes ma oslovil znamy s tymto: zena nakupila nejaky tovar a predavala ho bez zivnostenskeho opravnenia. Vystavovala prijmovy pokl.doklad. Ako to dodatocne zlegalizovat? Prosim poradte.
KEJKA
30.05.09,04:40
vybaviť ŽL............?
píšeš v minulom čase. Už nepredáva?
nika.sum
30.05.09,07:38
Ahoj, stalo sa to v priebehu tohto roka, bolo mi vysvetlene, ze nakupila a popredala. Teraz v tychto dnoch asi nie a do buducna dufam, ze az na ZL. Islo len o to co sa uz stalo bez ZL. Neviem ako je to s predajom Avon alebo Oriflame, ci maju medzi predajcom a nimi nejaku zmluvu, pisalo sa tu ze ak by ich prijem bol do urcitej hranice (neviem kolko je to na tento rok) , zdanovali si to podla § 8. (mali to popri zamestnani tak ako v tomto pripade). Uz mi bolo vysvetlene ze toto nie je mozno dat do § 8, len neviem aky je rozdiel medzi tymto pripadom a predajom Avon a Oriflame.
marjankaj
30.05.09,10:41
Ahoj. Nechcem otvarat novu temu. Dnes ma oslovil znamy s tymto: zena nakupila nejaky tovar a predavala ho bez zivnostenskeho opravnenia. Vystavovala prijmovy pokl.doklad. Ako to dodatocne zlegalizovat? Prosim poradte.

1. vybaviť si ŽL
2. kúpiť reistračnú pokladňu
3. zaregistrovať na DÚ
4. dodatočne vystaviť doklad z registračnej pokladne.