daskka
13.02.07,11:13
Ahojte poradaci, som na materskej od augusta 2005. za rok 2005 som si robila DP...ale teraz som v koncoch. Mam ho robiť aj za rok 2006? Či sa držať tohto, čo som našla v starých poradách: daňové priznanie si musí podať len daňovník, ktorý mal zdaniteľný príjem vyšší ako je polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Materské ani nemocenské nie sú zdaniteľnými príjmami.
A ak to je teda pravda, to znamená, že daňový bonu si nemôžem uplatniť ja, ale môj manžel, že?
Ďakujem vopred za odpovede
katkaj
13.02.07,10:17
Ahojte poradaci, som na materskej od augusta 2005. za rok 2005 som si robila DP...ale teraz som v koncoch. Mam ho robiť aj za rok 2006? Či sa držať tohto, čo som našla v starých poradách: daňové priznanie si musí podať len daňovník, ktorý mal zdaniteľný príjem vyšší ako je polovica nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Materské ani nemocenské nie sú zdaniteľnými príjmami.
A ak to je teda pravda, to znamená, že daňový bonu si nemôžem uplatniť ja, ale môj manžel, že?
Ďakujem vopred za odpovede

Pokiaľ si nemala žiadne príjmy len materskú tak nemusíš robiť DP.
Daňový bonus si uplatní manžel ak mal príjem vyšší ako 6 násobok min. mzdy
VTerezka
13.02.07,10:22
Ja mám také informácie, že musíš rozlišovať dva pojmy. Materské a rodičovský príspevok. Materské sa poberá 6 mesiacov a do príjmov sa počíta, rodičovský príspevok je dávka zo sociálky a ten sa do príjmov nepočíta. A ak si mala za rok materské ešte do 48.405,- Sk tak DP podávať nemusíš. Manžel, ak pracuje, si Ťa douplatní vo svojej odpočítateľnej položke, čím by sa mu mali vrátiť dane, ak nejaké zaplatil. Ale to je už ďalšia obsiahlejšia téma, ak chceš. A ak manžel pracuje, nech si uplatní dan.bonus on. Stačí tak ?
katkaj
13.02.07,10:26
Ja mám také informácie, že musíš rozlišovať dva pojmy. Materské a rodičovský príspevok. Materské sa poberá 6 mesiacov a do príjmov sa počíta, rodičovský príspevok je dávka zo sociálky a ten sa do príjmov nepočíta. A ak si mala za rok materské ešte do 48.405,- Sk tak DP podávať nemusíš. Manžel, ak pracuje, si Ťa douplatní vo svojej odpočítateľnej položke, čím by sa mu mali vrátiť dane, ak nejaké zaplatil. Ale to je už ďalšia obsiahlejšia téma, ak chceš. A ak manžel pracuje, nech si uplatní dan.bonus on. Stačí tak ?

Terezka a odkedy je materská zdaniteľným príjmom ? :eek: Asi si si to pomýlila s príjmom ktorý sa zarátava na odpočet na manželku
daskka
13.02.07,10:47
jaj, prepacte, som na rodicovskej dovolenke...:) to je ten "prijem" co poberam od statu, tych 4440sk. takze super. poviem teda manzelovy nech si uplatni danovy bonus na nasho maleho...ale dalsia otazocka...musim mu dat nejake podklady ci prehlasenie alebo potvredenie od uradu, ze som na rodicovskej dovolenke?
katkaj
13.02.07,10:50
jaj, prepacte, som na rodicovskej dovolenke...:) to je ten "prijem" co poberam od statu, tych 4440sk. takze super. poviem teda manzelovy nech si uplatni danovy bonus na nasho maleho...ale dalsia otazocka...musim mu dat nejake podklady ci prehlasenie alebo potvredenie od uradu, ze som na rodicovskej dovolenke?

Rodičovský príspevok nie je príjmom manželky na odpočet. Manžel podpíše v žiadosti o RZD že príjem manželky je 0 ;) a môže si uplatniť na teba celý odpočet
daskka
13.02.07,10:59
Rodičovský príspevok nie je príjmom manželky na odpočet. Manžel podpíše v žiadosti o RZD že príjem manželky je 0 ;) a môže si uplatniť na teba celý odpočet
;) kujem velmi pekne...
emily
13.02.07,19:12
Mám taký pripad: manžel SZČO s príjmom 170 000,- a paušálnymi výdavkami, manželka 5 mes.na RD 21 514,-Sk, 7mesiacov na rod.prísp. + príjem 3 500,-Sk za sprostredkovanie.Uvažujem dúfam dobre?
Manžel si uplatní na manželku 90 816 - 21 514 -3500=65 802,- nezdaniteľnú čiastku na manželku a daň.bonus na deti.
Manželka, keďže má príjem z RD a RP ten je nezdaniteľný a príjem 3500,- zo sprostredkovania, ktorý je menší ako 5nás.živ.minima daňové priznanie nepodáva.
Lanaj
13.02.07,19:15
Mám taký pripad: manžel SZČO s príjmom 170 000,- a paušálnymi výdavkami, manželka 5 mes.na RD 21 514,-Sk, 7mesiacov na rod.prísp. + príjem 3 500,-Sk za sprostredkovanie.Uvažujem dúfam dobre?
Manžel si uplatní na manželku 90 816 - 21 514 -3500=65 802,- nezdaniteľnú čiastku na manželku a daň.bonus na deti.
Manželka, keďže má príjem z RD a RP ten je nezdaniteľný a príjem 3500,- zo sprostredkovania, ktorý je menší ako 5nás.živ.minima daňové priznanie nepodáva.

Áno, uvažuješ dobre.
Andyke
13.02.07,20:41
Netreba podávať žiadne daň.priznanie za Teba (rodič.príspevok je štátna
soc.dávka). Manžel nech uplatní daňový bonus + nezdanit. čiastku za Teba
- až mal dobrý príjem trošku si prilepšíte keď dostane naspäť preplatok
emily
14.02.07,05:57
Netreba podávať žiadne daň.priznanie za Teba (rodič.príspevok je štátna
soc.dávka). Manžel nech uplatní daňový bonus + nezdanit. čiastku za Teba
- až mal dobrý príjem trošku si prilepšíte keď dostane naspäť preplatok
Nejde o mňa, už som kus stará na materskú :D:D:D
Ale mne to preto vrtá v hlave, lebo tá pani bola v roku 2006 zaregistrovaná na DU ako sprostredkovatel.
emily
14.02.07,06:17
Tak mám vyjadrenie z DU. Daňové priznanie musí podať, lebo bola zaregistrovaná a správkyni by to stále vyhadzovalo ako nepodané DP a potom by ju vyzvali na podanie.
Kubatková Dana
14.02.07,06:57
Podobný prípad bol u mňa. V roku 2005 som bola na materskej,zaregistrovaná na DÚ ako sprostredkovateľ, príjem som mala 23000. Mne na daňovom povedali, že podávať daňové priznanie nemusím, stačí napísať prehlásenie, že som nemala príjem, ktorý si vyžaduje podať daňové priznanie. a tak som to aj urobila, odovzdala a vraj je to OK.
emily
14.02.07,07:43
Podobný prípad bol u mňa. V roku 2005 som bola na materskej,zaregistrovaná na DÚ ako sprostredkovateľ, príjem som mala 23000. Mne na daňovom povedali, že podávať daňové priznanie nemusím, stačí napísať prehlásenie, že som nemala príjem, ktorý si vyžaduje podať daňové priznanie. a tak som to aj urobila, odovzdala a vraj je to OK.
Tomu sa hovorí niečo medzi nebom a zemou......
zuzuki
15.02.07,13:10
Dobry den prajem vsetkym na porade, chcela by som vas poprosit o radu. Musim pripravit sestre danove priznanie, aj ked o tom viem sakra malo ale stale viac ako ona :)
Ma jediny prijem zo zavislej cinnosti v CR, prijem v SR nema, ma trvaly pobyt v SR. Za rok 2005 sme podavali danove priznanie vcelku v pohode. Situacia sa pre moje chapanie skomplikovala v roku 2006, ked 20.10.2006 nastupila na matersku a 23.11.2006 sa jej narodilo dieta. Je slobodna matka. Snazila som sa nastudovat si zakon, a ak som spravne pochopila, tak materska je oslobodena od dane. Takze zakladom dane by mal byt jej prijem do 20.10.2006? A ma narok na danovy bonus na dieta ked si ho neuplatnuje manzel ked ziadneho nema, alebo danovy bonus si ma uplatnit v CR??? Fakt nerozumiem.... :(
bea26
15.02.07,17:50
Ahojte.
Ak rozumiem dobre, keď celý rok poberám rodičovský príspevok čo v mojom prípade predstavuje 51600 Sk, manžel si môže na mňa ako na manželku uplatniť 90816 ,-Sk? Celú nezdaniteľnú čiastku?Aj v prípade ak si sám podáva daňové priznanie?
Ďakujem.
peton
17.02.07,07:46
Bea26
Rodičovský príspevok sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava - je to štátna sociálna dávka. Ak si nemala iné vlastné príjmy, manžel si môže uplatniť na Teba celú výšku nezdaniteľnej čiastky t.j. 90816,- Sk.

Len tak na okraj. Myslím, že netresnem hlúposť, ale predpokladám, že do vlastného príjmu sa zaratávajú aj úroky na účtoch (osobných, účty stavebného sporenia atď.), aj keď sú zrážkovou daňou vysporiadané. Čiže ak by mala manželka výnosy (úroky) z vložených peňazí na účtoch napr. vo výške tresnem 10.000,- Sk, musí manžel znížiť odpočitateľnú položku na manželku o túto sumu, keďže je to jej vlastný príjem. T.z. že si odpočíta 80816,- Sk. A v tomto prípade doporučujem manželke podať DP (aj keď nemusí), aby sa jej vrátila zaplatená daň z úrokov (uplatní si § 43 ods. 7).
A ako som dostal odpoveď na otázku, ak si manželka toto vrátenie uplatní, čiže podá DP má nárok na celú výšku nezdaniteľnej čiastky t.j. 90816,- Sk.
Verím, že pomohlo. :-)))
mironella
06.03.07,17:56
Chcem sa opýtať, môj prípad je podobný ako emily : som mamička na RD + za rok 2006 príjem zo sprostredkovania 2 piliera: 3500, + 7986 z práce na dohodu. Musím podať daňové priznanie? teraz už naozaj neviem.
Ďakujem za odpoveď
mironella
06.03.07,17:57
ešte doplním, za rok 2005 som si podala daňové priznanie sama
Andyke
08.03.07,15:03
Citát :

Chcem sa opýtať, môj prípad je podobný ako emily : som mamička na RD + za rok 2006 príjem zo sprostredkovania 2 piliera: 3500, + 7986 z práce na dohodu. Musím podať daňové priznanie? teraz už naozaj neviem.
Ďakujem za odpoveď


Nemusíš podat daňové priznanie z rok 2006. Rodičovský príspevok je
oslobený od dane (nie je príjmom z pohľadu zákona o dane z príjmov,nakoľko sa jedná o sociálnu dávku)
Z práce na dohodu príjem 7986 Ti zdanili ? Ak si tam mala nejakú daň
tak tú môžeš dostať ak podáš daňové priznanie (ak sa ti oplatí tých pár
korún) . Inak nemáš povinnosť zo zákona
bruno
09.03.07,06:35
Caute poradaci!

Pre ujasnenie, sa chcem este spytat. SZCO v priebehu roka 2006 bola 6 mesiacov na MD , potom na RP pricom pocas RP pracovala a mala prijmy okolo 74 000 SKK. Ked budem robit DP:

MD - nerata sa do prijmu
RP - nerata sa do prijmu

Odpocitatelnu polozku na danovnika mozem uplatni celu, alebo mam ponizit o sumu vyplatenej MD?

Dobre som to pochopila?

Dakujem
alušik
09.03.07,06:40
Caute poradaci!

Pre ujasnenie, sa chcem este spytat. SZCO v priebehu roka 2006 bola 6 mesiacov na MD , potom na RP pricom pocas RP pracovala a mala prijmy okolo 74 000 SKK. Ked budem robit DP:

MD - nerata sa do prijmu
RP - nerata sa do prijmu

Odpocitatelnu polozku na danovnika mozem uplatni celu, alebo mam ponizit o sumu vyplatenej MD?

Dobre som to pochopila?

Dakujem

Áno, vyplatená suma materského a rodičovského príspevku sa nezdaňujú, a preto ho ani neuvádzaš v daňovom priznaní.
Odpočítateľnú položku na daňovníka môžeš uplatniť celú vo výške 90.816 Sk, nijako sa nekráti ani nealikvotizuje.
Mýliš si tam dokopy totiž 2 veci a to je uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka s uplatnením nezdaniteľnej časti na manžela/manželku.;)
katkaj
09.03.07,06:42
Caute poradaci!

Pre ujasnenie, sa chcem este spytat. SZCO v priebehu roka 2006 bola 6 mesiacov na MD , potom na RP pricom pocas RP pracovala a mala prijmy okolo 74 000 SKK. Ked budem robit DP:

MD - nerata sa do prijmu
RP - nerata sa do prijmu

Odpocitatelnu polozku na danovnika mozem uplatni celu, alebo mam ponizit o sumu vyplatenej MD?

Dobre som to pochopila?

Dakujem

Materská ani rodičovský príspevok nie sú zdaniteľné príjmy takže nevstupujú do DP.
Odpočet sa nekráti takže sa uplatní celá odpočítateľná položka 90.816. Len keby si manžel uplatňoval na manželku odpočet tak si uplatní 90.816 - jej príjem ;)
bruno
09.03.07,06:53
Dakujem vam velmi pekne. Pomohli ste mi. Neviem co by som robila bez porady.

Katka
kosticka
09.03.07,08:17
ahojte,
tiez som na MD, na socialke Vam vdacne daju potvrdenie o poberani rodicovskeho prispevku za cely rok 2006. (ak to niekto potrebuje alebo si to chce pekne zalozit do sanonu).
monnie
28.01.08,20:29
ahojte
cim viac to tu studujem, tym som zmatenejsia, tak si chcem overit ci som to spravne pochopila

na MD som nastupila v oktobri 2006
do maja 2007 som dostavala matersku (spolu cca 50000 SK), odvtedy rodicovsky. Pri prechode z MD na RD mi zamestnavatel preplatil nevycerpanu dovolenku (cca 20000 Sk a dostala som prispevok zo socialneho fondu na dieta 10000 SK), okrem toho som dostala Flexipassy v hodnote cca 7000 Sk. Navyse na zamestnaneckom som dostala na urokoch cca 40000 SK. takze ked si zratam uroky + MD, tak ani nema zmasel aby si na manzel "odpisoval" a ja mam taky prijem ze musim podat DP "B" ? ja tem teda vysku MD uvadzat nemusim, ale ako vydokladujem tie uroky? staci ked to poopisujem z vypisov z uctu (mam aj v USD aj v EUR, tak to je 3 x12 vypisov) a akym kurzom sa to prerata na SK? potvrdenie o preplatenej dovolenke mi zrejme da zamestnavatel, ratam ale do prijmu aj ten prispevok ´do SF a FLexipasy?

dakujem za vasepripadne odpovede
axara
03.03.08,20:31
Ahojte, viem, že mate teraz toho veľa, ale neviem, ako by som sa spoľahlivejšie dostala k informaciam. Chcem si iba overiť, či som spravne pochopila. Som na materskej od oktobra min. roka. Do jula som bola SZČO. Prijem mam vyšši ako 150tis. Z toho vyplyva, že manžel si na mňa ziadnu odpočitateľnu položku uplatniť nemôže a ja si ju môžem uplatniť v svojom daňovom v plnej výške? Nemusím ju krátiť o materský príspevok? A materský tiež nedávam ako príjem do daňového priznania, je tak. Ďakujem veľmi pekne!
KvetkaK
03.03.08,20:35
Ahojte, viem, že mate teraz toho veľa, ale neviem, ako by som sa spoľahlivejšie dostala k informaciam. Chcem si iba overiť, či som spravne pochopila. Som na materskej od oktobra min. roka. Do jula som bola SZČO. Prijem mam vyšši ako 150tis. Z toho vyplyva, že manžel si na mňa ziadnu odpočitateľnu položku uplatniť nemôže a ja si ju môžem uplatniť v svojom daňovom v plnej výške? Nemusím ju krátiť o materský príspevok? A materský tiež nedávam ako príjem do daňového priznania, je tak. Ďakujem veľmi pekne!
Áno môžeš si uplatniť na seba celú nezdaniteľnú časť.
viktora
14.03.08,19:27
ahojte, ako je to prosím vás v mojom prípade-
-od zač.roka do 18.jan.som bola pn
-od 19.jan.som bola zamestnaná na dobu určitú-zar.som cca 3500
-medzitym som 23.jan.nastupila na md-mala som max.matersku-cca 14 000 mesačne-ako slobod.mamička som mala mat.37 tyždnov, potom nastupila rodičovská dov.-no a počas rodičovskej dovolenky som bola niekoľkokrát na očr s dieťaťom-platila som si dnp-
-dostavala som prídavky na dieťa
Mám si podávať danové priznanie či nie? dakujem vám vopred