dsskn1
13.02.07,11:21
Dobrý deň, prosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý je poberateľom výsluhového dôchodku. Jeho dôchodok je ročne 123 125 Sk, pri výpočte preddavkov si neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. Teraz požiadal o vykonanie roč. zúčtovania. Ako mám postupovať?
VTerezka
13.02.07,10:23
Ročné zúčtovanie (ak nemal žiadne iné príjmy, okrem závislej činnosti) sa mu urobí, nárok na odpočítateľnú položku nemá. Ak už pre nič iné, tak preto, že jeho výsluhový dôchodok je vyšší ako tá odpočítateľná položka 90.816,- Sk.
Dana K.
13.02.07,10:45
Ja sa chcem opýtať, aké potvrdenie k žiadosti o ročné zúčtovanie preddavkov je takýto výsluhový dôchodca povinný doložiť. U nás pracoval od septembra 2006 a predtým celý rok nikde.
Pampie
13.02.07,11:20
Pokiaľ viem, tak by mal predložiť nejaké rozhodnutie o priznaní výsluhového dôchodku a pokiaľ nikde nepracoval, tak buď potvrdenie z úradu práce, a ak tam nebol zaevidovaný tak čestné prehlásenie.
Zoltán Kovács
13.02.07,11:25
Pokiaľ viem, tak by mal predložiť nejaké rozhodnutie o priznaní výsluhového dôchodku a pokiaľ nikde nepracoval, tak buď potvrdenie z úradu práce, a ak tam nebol zaevidovaný tak čestné prehlásenie.

Na tlačive Žiadosti o vykonanie RZ sú kolónky, kde sa uvádza aj výška dôchodku a druh dôchodku.
Pampie
13.02.07,11:33
To je pravda, ale keď to doloží rozhodnutím o dôchodku, tak žiadosť bude komplet. Veď aj keď chce odpočet na manželku alebo na poistenie tak to musí nejako doložiť.
Dana K.
13.02.07,11:37
Ja myslím, že výsluhoví dôchodcovia sa na úrade práce neevidujú.

Takže stačí ak vypíše tie kolónky na žiadosti, alebo radšej nech donesie aj kópiu nejakého výmeru?
Pampie
13.02.07,11:42
Nech vypíše kolónky a nech ho aj donesie a môžeš kľudne spávať.
Dana K.
13.02.07,11:45
Nech vypíše kolónky a nech ho aj donesie a môžeš kľudne spávať.

Tiež myslím, že radšej jeden papier naviac, ako to potom o pár rokov zháňať :D
barillová
13.02.07,12:39
nemá nárok na nezdaniteľné minimum
Dana K.
15.02.07,06:38
A mám ešte jednu podotázku. Nárok na nezdaniteľnú časť na seba nemá, to mi je jasné. Ale môže si uplatniť túto nezdaniteľnú časť na manželku, ak tá nemala vlastné príjmy? Samozrejme doloží jej príjem.
Vďaka ;)
Oľa
17.02.07,16:14
Áno môže si uplatniť na manželku.
Marína
17.02.07,17:58
A mám ešte jednu podotázku. Nárok na nezdaniteľnú časť na seba nemá, to mi je jasné. Ale môže si uplatniť túto nezdaniteľnú časť na manželku, ak tá nemala vlastné príjmy? Samozrejme doloží jej príjem.
Vďaka ;)
Zamestnanec nedokladuje výšku príjmu manželky, svojim podpisom (v žiadosti o vykonanie výpočtu dane......) ručí, že údaje sú správne vyplnené. Ako doklad predloží kópiu sobášneho listu.
Ostatné už zodpovedala Oľa.
Ivusik_Pampusik
10.07.12,11:07
DOBRÝ DEŇ, MÁ VÝSLUHOVÝ DOCHODCA NÁROK NA ODPOČÍTANIE NEZDANITEĽNEJ ČIASTKY??? ĎAKUJEM
veronikasad
10.07.12,11:08
DOBRÝ DEŇ, MÁ VÝSLUHOVÝ DOCHODCA NÁROK NA ODPOČÍTANIE NEZDANITEĽNEJ ČIASTKY??? ĎAKUJEM
Odkedy je poberatelom a v akej výške ?
Ivusik_Pampusik
12.07.12,11:41
od 1.5.2009 výška približne 9 000
ewita888
12.07.12,11:48
nemá nárok na nčzd..
veronikasad
12.07.12,12:04
od 1.5.2009 výška približne 9 000
9000 je ročná výška v EUR, alebo mesačná v SK ?
Ivusik_Pampusik
12.07.12,12:58
ročne
veronikasad
12.07.12,13:08
ročne
nemáš nárok na mesačnú NČZD, ani žiadny rozdiel pri ročnom zúčtovaní dane, alebo DP. Výška tvojho VD je vyššia ako ročná NČZD.
Ivusik_Pampusik
12.07.12,13:09
ďakujem za odpoveď =)
korduľa
25.02.13,10:21
chcela by som sa spytat, mozem urobit rocne zuctovanie zamestnancovi, ktory skoncil PP k 31.12.2012 a cely rok bol vysluhovy dochodca, tym padom si neuplatnoval NZC, nemal by byt problem vsak?
učtovníčka
15.03.13,23:30
Ja som práve dostala podklady k daňovému priznaniu pre výsluhového dôchodcu, ktorý pracoval dva mesiace vo veľkej automobilovej
firme a používali mu odpočítateľnú položku, potom sa zaregistroval na úrade práce a v 9.mesiaci sa stal konateľom s.r.o. s pravidelným
príjmom kde sa mu odpočítateľná položka nepoužívala. Čaká vrátenie preddavkov "lebo mu to povedali" Mne však vychádza dodanenie
a budem vypadať ako blbec, lebo prekročil hranicu na nepodávanie. Ak mu to vyrátam tak namiesto zaplatenia dostanem vynadané.
ecompka
16.03.13,05:20
No ja som tiež robila výsluhovému dôchodcovi a odpočitateľnú položku neuplatňujem. Tiež si myslel, že mu dan vrátia a výsledok nula.
učtovníčka
17.03.13,19:57
Nakoniec vysvitlo,že on nikdy nikde neuvádzal že je výsluhový dôchodca a podľa výzoru sa ani nečudujem že sa ho to nikde nepýtali.
Neviem čo s tým teraz, ale mal by minimálne 4 roky jedy bol zamestnaný dodaniť. To by si hodil mašľu ako mi povedal. Nebolo kedysi možné používať odpočítateľnú položku keď to tak dlho nikto neskúmal? Minulý rok bol dokonca v evidencii úradu práce pár mesiacov.
Mám šťastie na takýchto exotov a práve keď neviem čo skôr.
veronikasad
17.03.13,20:00
Ja som práve dostala podklady k daňovému priznaniu pre výsluhového dôchodcu, ktorý pracoval dva mesiace vo veľkej automobilovej
firme a používali mu odpočítateľnú položku, potom sa zaregistroval na úrade práce a v 9.mesiaci sa stal konateľom s.r.o. s pravidelným
príjmom kde sa mu odpočítateľná položka nepoužívala. Čaká vrátenie preddavkov "lebo mu to povedali" Mne však vychádza dodanenie
a budem vypadať ako blbec, lebo prekročil hranicu na nepodávanie. Ak mu to vyrátam tak namiesto zaplatenia dostanem vynadané.
Nebol jeho celkový ročný príjem do 1/2 ročnej NČZD ?
avalik
17.03.13,20:12
Nakoniec vysvitlo,že on nikdy nikde neuvádzal že je výsluhový dôchodca a podľa výzoru sa ani nečudujem že sa ho to nikde nepýtali.
Neviem čo s tým teraz, ale mal by minimálne 4 roky jedy bol zamestnaný dodaniť. To by si hodil mašľu ako mi povedal. Nebolo kedysi možné používať odpočítateľnú položku keď to tak dlho nikto neskúmal? Minulý rok bol dokonca v evidencii úradu práce pár mesiacov.
Mám šťastie na takýchto exotov a práve keď neviem čo skôr.

ak podpisal vyhlasenie ... a uplatnoval si NCZD je to na jeho zodpovednosti - ty nie si povinna skumat pravdivost vyhlasenia
mondes
13.04.13,12:43
Ahojte, prosím Vás, je povinnosť uvádzať v DP na str. 2, že ide o výsluhového dôchodcu a výšku jeho dôchodku za predch. rok? Totižto robila som jednému výsl. dôchodcovi DP a pozabudla som na to, že je VD a neuviedla som to na str. 2. Ale rozmýšľam, že ak jeho dôchodok bol vyšší ako 3644,74 Eur, tak to tam snáď nemusím uvádzať, aj tak mu nevyjde žiadna NČZD. Alebo??? Vďaka.
avalik
13.04.13,12:57
Ahojte, prosím Vás, je povinnosť uvádzať v DP na str. 2, že ide o výsluhového dôchodcu a výšku jeho dôchodku za predch. rok? Totižto robila som jednému výsl. dôchodcovi DP a pozabudla som na to, že je VD a neuviedla som to na str. 2. Ale rozmýšľam, že ak jeho dôchodok bol vyšší ako 3644,74 Eur, tak to tam snáď nemusím uvádzať, aj tak mu nevyjde žiadna NČZD. Alebo??? Vďaka.

pozri do poucenia
mondes
13.04.13,13:04
Hmm, pozrela som a je tam toto:

III. ODDIEL - ÚDAJE NA UPLATNENIE ZNÍŽENIA ZÁKLADU DANE (§ 11 zákona)
Riadky 29 a 30 vypĺňa podľa predtlače daňovník, ktorý je na začiatku (1. januára) zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa podáva
priznanie (dodatočné priznanie) poberateľom dôchodku (ov) uvedených v § 11 ods. 6 zákona, alebo daňovník, ktorému bol tento
dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku (k 1. januáru) zdaňovacieho obdobia, za ktoré podáva priznanie (dodatočné priznanie).


....a mne z toho vychádza, že riadky 29 a 30 vypĺňa vtedy, ak si chce znížiť ZD. Ale ak má výsl. dôchodok vyšší ako ZD, tak to tam snáď nemusí udávať, či?
veronikasad
13.04.13,13:12
Ahojte, prosím Vás, je povinnosť uvádzať v DP na str. 2, že ide o výsluhového dôchodcu a výšku jeho dôchodku za predch. rok? Totižto robila som jednému výsl. dôchodcovi DP a pozabudla som na to, že je VD a neuviedla som to na str. 2. Ale rozmýšľam, že ak jeho dôchodok bol vyšší ako 3644,74 Eur, tak to tam snáď nemusím uvádzať, aj tak mu nevyjde žiadna NČZD. Alebo??? Vďaka.
že je VD zaškrtnúť treba. Uplatnila si mu NČZD ?
avalik
13.04.13,13:18
bol poberatelom VD na zaciatku ZO alebo mu bol spätne priznany? ak ano, zaskrtnut r. 29
k r. 30 si pozri vysvetlivku 6) na DP

v edane to vyhadzuje chybu ak nezaskrtnes r. 29 a nasledne neuvedies sumu VD na r. 30 - system ma nastavene uplatnovat automaticky NC

predpokladam, ze spravkyna vyzve dotycneho na opravu DP
mondes
13.04.13,13:26
Jeho manželka celý rok 2012 bola na RD on mal živnosť, z ktorej mal príjem cca. 4000 Eur a bol zamestnaný aj v Rakúsku, ale tam som mu urobila vyňatie príjmov (príjem z AT mal len cca. 1500 Eur). Takže zo 4000 Eur som vyrátala 40% výdavky a výsledok bol nižší ako NČZD, ktorú si uplatnil na manželku. Ale áno, akosi automaticky som aj do riadku NČZD na daňovníka uviedla sumu 3644,74 Eur, aj keď to vôbec nebolo potrebné. Ale teraz ma napadlo, že vlastne on bol VD. Musím robiť kvôli tomu DDP?:mee: Asi by som mala, ale čo sa stane ak to nechám tak?
mondes
13.04.13,13:28
bol poberatelom VD na zaciatku ZO alebo mu bol spätne priznany? ak ano, zaskrtnut r. 29
k r. 30 si pozri vysvetlivku 6) na DP

v edane to vyhadzuje chybu ak nezaskrtnes r. 29 a nasledne neuvedies sumu VD na r. 30 - system ma nastavene uplatnovat automaticky NC

predpokladam, ze spravkyna vyzve dotycneho na opravu DP

Takže ak zaškrtnem riadok 29, tak mám automaticky vyplniť aj riadok 30?
avalik
13.04.13,13:33
Jeho manželka celý rok 2012 bola na RD on mal živnosť, z ktorej mal príjem cca. 4000 Eur a bol zamestnaný aj v Rakúsku, ale tam som mu urobila vyňatie príjmov (príjem z AT mal len cca. 1500 Eur). Takže zo 4000 Eur som vyrátala 40% výdavky a výsledok bol nižší ako NČZD, ktorú si uplatnil na manželku. Ale áno, akosi automaticky som aj do riadku NČZD na daňovníka uviedla sumu 3644,74 Eur, aj keď to vôbec nebolo potrebné. Ale teraz ma napadlo, že vlastne on bol VD. Musím robiť kvôli tomu DDP?:mee: Asi by som mala, ale čo sa stane ak to nechám tak?

ked bol poberatelom VD, nema narok na NCZD §11/6 ak si mu nespravne vypocitala dan, treba podat DDP
avalik
13.04.13,13:35
Takže ak zaškrtnem riadok 29, tak mám automaticky vyplniť aj riadok 30?

mondes, citala si vysvetlivku 6) ???

nechapem co spekulujes ... je to tam jasne napisane
mondes
13.04.13,13:37
ked bol poberatelom VD, nema narok na NCZD §11/6 ak si mu nespravne vypocitala dan, treba podat DDP

Ale ako som písala vyššie, aj keby som v riadku NČZD na daňovníka neuviedla žiadnu sumu, aj tak by neplatil z toho príjmu žiadnu daň.
veronikasad
13.04.13,13:38
Jeho manželka celý rok 2012 bola na RD on mal živnosť, z ktorej mal príjem cca. 4000 Eur a bol zamestnaný aj v Rakúsku, ale tam som mu urobila vyňatie príjmov (príjem z AT mal len cca. 1500 Eur). Takže zo 4000 Eur som vyrátala 40% výdavky a výsledok bol nižší ako NČZD, ktorú si uplatnil na manželku. Ale áno, akosi automaticky som aj do riadku NČZD na daňovníka uviedla sumu 3644,74 Eur, aj keď to vôbec nebolo potrebné. Ale teraz ma napadlo, že vlastne on bol VD. Musím robiť kvôli tomu DDP?:mee: Asi by som mala, ale čo sa stane ak to nechám tak?
DP nemáš vyplnené správne, treba podať dodatočné DP. Na str. 2 zaškrtneš pol. 29, ak nechce zverejňovať skutočnú sumu VD, uveď tam sumu vyššiu ako NČZD. Pri výpočte ZD nemá nárok na uplatnenie NČZD.
avalik
13.04.13,13:44
aj ked podla tlaciva sa ma uviest "uhrnna suma dochodku"