cicusa
13.02.07,11:40
Ahojte všetci,
chcem Vás poprosiť o radu. Z minulých rokov sú na účtoch 022,023 zariadenia a automobil ktorý je už odpísaný ale stále tam visí, lebo na aute sa ešte jazdí
a reg. pokladňa sa necháva do zálohy keď sa nová pokazí. Chcem sa opýtať
môže byť na týchto účtoch takýto zostatok aj keď nie je realny a nemôhla by som to nejako preučtovať napr. do drobného inv. majetku a viedla ho v evidencii na tom to účte. Ďakujem veľmi pekne za každý príspevok.
Zoltán Kovács
13.02.07,10:47
Ahojte všetci,
chcem Vás poprosiť o radu. Z minulých rokov sú na účtoch 022,023 zariadenia a automobil ktorý je už odpísaný ale stále tam visí, lebo na aute sa ešte jazdí
a reg. pokladňa sa necháva do zálohy keď sa nová pokazí. Chcem sa opýtať
môže byť na týchto účtoch takýto zostatok aj keď nie je realny a nemôhla by som to nejako preučtovať napr. do drobného inv. majetku a viedla ho v evidencii na tom to účte. Ďakujem veľmi pekne za každý príspevok.

Tie účty budú mať zostatky dovtedy kým predmetný majetok nevyradíte z majetku firmy. Takže tie zostatky sú realné, nakoľko na účtoch 082 a 083 tiež máš zaúčtované odpisy. A keď majetok máš už doodpisovaný potom účty 022 a 023 by mali mať rovnaké zostatky ako 082 a 083. Samozrejme s opačným znamienkom.
ALLL
13.02.07,10:47
ved ten majetok evidujes na tych uctoch....pokial ho stale mate, nie je dovod preuctovavat...
cicusa
13.02.07,11:07
Majetok je stále vo firme, aj opravky súhlasia, ide mi len o to, že sa skladá z veľkého množstva malých sum napr. 5x reg. pokladna z roku xxx po 19.000 atď. tento majetok sa nepoužíva ale drží sa /čo ak sa niečo pokazí - bude náhrada/
tak som chcela nejaký "zlepšovák" aby v tom bol lepší prehľad. Na druhej strane si ale myslím, že sa zníži majetok firmy a to tiež nie je asi najmúdrejšie, preto sa pýtam skúsenejších. Dík za odpovede
martinius
13.02.07,12:15
Všetko je možné,urobíš si nejaký analytický účet na DHIM a preúčtuješ,len si tiež myslím,že je to robota navyše.
Zoltán Kovács
13.02.07,12:18
Všetko je možné,urobíš si nejaký analytický účet na DHIM a preúčtuješ,len si tiež myslím,že je to robota navyše.

Nemyslím si, že všetko je možné. Ak majetok bol zaradený ako DHM a aj odpisovaný, potom po odpisovaní ho preradiť do drobného DHM je v rozpore s postupmi účtovanie. Nikde som ešte nevidel, že odpisané auto po odpisaní (nie vyradení) by sa preúčtovalo na účet drobného hmotného majetku.
martinius
13.02.07,12:53
Nemyslím si, že všetko je možné. Ak majetok bol zaradený ako DHM a aj odpisovaný, potom po odpisovaní ho preradiť do drobného DHM je v rozpore s postupmi účtovanie. Nikde som ešte nevidel, že odpisané auto po odpisaní (nie vyradení) by sa preúčtovalo na účet drobného hmotného majetku.
Okej,súhlasím s tým,že do DHIM to nepreklasifikuje...tú otázku som rýchlo zbehla,ale môže si urobiť nejaký analytický pomocný účet na majetku,napr 023 100 a na ten si môže takýto majetok dať nie?To predsa nie je v rozpore s postupmi.Len prehadzovať majetok s účtovnou hodnotou nula...zbytočná robota.
cicusa
14.02.07,08:25
Ďakujem, preúčtujem to na analytiku.
mudroš
19.02.07,16:06
Okej,súhlasím s tým,že do DHIM to nepreklasifikuje...tú otázku som rýchlo zbehla,ale môže si urobiť nejaký analytický pomocný účet na majetku,napr 023 100 a na ten si môže takýto majetok dať nie?To predsa nie je v rozpore s postupmi.Len prehadzovať majetok s účtovnou hodnotou nula...zbytočná robota.
S tou analytikou súhlasím. Ale prečo 023 ???
Viem, že si môžem doplniť súvahové účty nad rámec Rámcovej účtovej osnovy.
Ale potom ich v súvahe budem vykazovať v r. 019 a nie v r. 016, kde vykazujem samostatné hnuteľné veci účtované na účte 022.
Ak to bude významná suma, tak by som mal v poznámkach vysvetliť, aký to mám "Ostatný dlhodobý hmotný majetok".
Načo si komplikovať život, keď stačí analytika k účtu 022.
martinius
20.02.07,11:55
Mudroško,napísala som napríklad:-) Analytiku už nechávam na príslušnú účtovnú jednotku:-)