Ivdi
13.02.07,12:01
SZČO dostala v r.2006 dotáciu na začatie podnikania v sume 54 tis. Sk. V tom istom roku čerpala z dotácie sumu asi 24 tis. Sk /odpis stroja/. Rozdiel nedočerpanej dotácie sa ma zaučtovať do knihy závazkov a do Výkazu o majetku a závazkoch? Ďakujem
Zita5
13.02.07,11:11
Do knihy záväzkov sa mala zaúčtovať výška celej dotácie a účtovaním výdavkov/čerpania / záväzok znižovať .Zostatok nevyčerpanej dotácie Ti zostane k 31.12.2006 v záväzkoch a tým sa Ti premietne aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch .

Jedná sa o dotáciu poskytnutú vopred .
Muška
13.02.07,11:15
Len podporím odpoveď Zitky §§

Ivdi , Teba sa týka postup podľa bodu 1)

Postupy účtovania v JU
§ 10b
Účtovanie dotácií
(1) Poskytnutá dotácia, príspevok a podpora14d) (ďalej len „dotácia“) sa účtuje v knihe záväzkov, ak sa neúčtuje podľa odseku 2. V deň splnenia podmienok ustanovených pre poskytnutie dotácie sa účtuje zánik záväzku.

(2) Ak podmienkou poskytnutia priznanej dotácie je preukázanie obstarania majetku, v deň obstarania majetku sa účtuje v knihe pohľadávok nárok na poskytnutie dotácie. V deň prijatia dotácie sa účtuje zánik pohľadávky
Ivdi
13.02.07,11:20
Zitka, Muška ďakujem :)
Ivdi
13.02.07,11:24
Ešte si niečo overím. Nákup DHM bol 04.10. Takže zaúčtujem vznik pohľadávky. 20. 10 bola prijatá dotácia, uhradím pohľadávku a zaúčtujem závazok.Závazok znížim o urobený odpis a rozdiel premietnem do výkazu. Správne?
Zita5
13.02.07,11:38
Ešte si niečo overím. Nákup DHM bol 04.10. Takže zaúčtujem vznik pohľadávky. 20. 10 bola prijatá dotácia, uhradím pohľadávku a zaúčtujem závazok.Závazok znížim o urobený odpis a rozdiel premietnem do výkazu. Správne?

Akú dotáciu ste dostali ?

Ak to bola dotácia na obstaranie majetku , pri ktorej najprv treba preukázať nadobudnutie majetku a následne sú príjemcovi dotácie poukázanie peniaze /tu účtuješ o pohľadávke /

Alebo Dotácia na iné účely - pri ktorej sa príjemcovi dotácie poskytnú prostriedky vopred s tým , že musí preukázať ich použitie /tu učtuješ do záväzkov /
Ivdi
13.02.07,11:45
Podľa podnikateľského plánu bola použitá na nákup kozmetického prístroja. Prístroj bol najprv zakúpený až potom prišli peniaze z UP.Tak účtovať o pohľadávke nie o závazku? A čo s tou nedočerpanou čiastkou? Nejak tomu nerozumiem.
Ivdi
13.02.07,12:00
Kozmetický prístroj bol v sume okolo 15O tis. Sk. Na túto sumu urobím pohľadávku. Ale dotácia bola len 54 tis. Sk. Pri prijatí dotácie urobím úhradu pohľadávky v sume 54 tis. Sk a rozdiel douhradím kedy pri uzávierkových UO alebo hneď pri nákupe prístroja. Musí sa to účtovať cez pohľadávky, ja som zaevidovala došlú faktúru za prístroj v závazkoch a vyrovnala pri zaplatení. Nestačí to?
turbo
13.02.07,12:36
Ja som tiež dostal dotáciu od ÚP na začatie podnikania a túto využívam podľa podnikateľského zámeru. Ja si myslím, že ty by si mala účtovať o záväzku. To že si kúpila prístroj pred tým, ako ti prišli peniaze, si myslím nerozhoduje. O pohľadávku by išlo asi v prípade, ak by poskytnutie dotácie bolo podmienené až kúpou prístroja. Teda ak sa postupovalo podľa podnikateľského plánu, akom v mojom prípade, asi by si mala účtovať o záväzkoch. Je však potrebné upresniť podmienky poskytnutia dotácie. Ja som s týmto mal tiež problém, ale Zitka mi tiež poradila. A myslím, že aj tvoj prípad je ako môj a teda je o účtovaní záväzku.
Ivdi
13.02.07,15:00
Ďakujem Turbo za názor. Poskytnutie dotácie nebolo podmienené kúpou prístroja. SZČO sa držal podnikateľského plánu. Takže účtovať do závazkov predpis dotácie a postupne robiť čerpanie podľa odpisového plánu. A zostatok vykázať vo Výkaze o majetku.
Zita5
13.02.07,16:42
Kozmetický prístroj bol v sume okolo 15O tis. Sk. Na túto sumu urobím pohľadávku. Ale dotácia bola len 54 tis. Sk. Pri prijatí dotácie urobím úhradu pohľadávky v sume 54 tis. Sk a rozdiel douhradím kedy pri uzávierkových UO alebo hneď pri nákupe prístroja. Musí sa to účtovať cez pohľadávky, ja som zaevidovala došlú faktúru za prístroj v závazkoch a vyrovnala pri zaplatení. Nestačí to?

Ivdi na základe toho čo si doplnila v príspevku , ktorý je v citácii , svoj jeden z príspevkov "pohľadávka" som vymazala, nakoľko po doplnení nových informácii neplatila pre Tvoj prípad .
Ivdi
13.02.07,18:06
Zitka ďakujem zase za radu.
garter
13.02.07,19:57
Kozmetický prístroj bol v sume okolo 15O tis. Sk. Na túto sumu urobím pohľadávku. Ale dotácia bola len 54 tis. Sk. Pri prijatí dotácie urobím úhradu pohľadávky v sume 54 tis. Sk a rozdiel douhradím kedy pri uzávierkových UO alebo hneď pri nákupe prístroja. Musí sa to účtovať cez pohľadávky, ja som zaevidovala došlú faktúru za prístroj v závazkoch a vyrovnala pri zaplatení. Nestačí to?


Ja som tiež dostal dotáciu od ÚP na začatie podnikania a túto využívam podľa podnikateľského zámeru. Ja si myslím, že ty by si mala účtovať o záväzku. To že si kúpila prístroj pred tým, ako ti prišli peniaze, si myslím nerozhoduje. O pohľadávku by išlo asi v prípade, ak by poskytnutie dotácie bolo podmienené až kúpou prístroja. Teda ak sa postupovalo podľa podnikateľského plánu, akom v mojom prípade, asi by si mala účtovať o záväzkoch. Je však potrebné upresniť podmienky poskytnutia dotácie. Ja som s týmto mal tiež problém, ale Zitka mi tiež poradila. A myslím, že aj tvoj prípad je ako môj a teda je o účtovaní záväzku.

Ja len doplním, pre istotu si pozrite ešte raz podmienky na čerpanie dotácie v dohode s úradom práce - nákup prístroja pred poskytnutím, či je vôbec čerpaním dotácie?
ikovacikova
14.02.07,05:24
SZČO dostala v r.2006 dotáciu na začatie podnikania v sume 54 tis. Sk. V tom istom roku čerpala z dotácie sumu asi 24 tis. Sk /odpis stroja/. Rozdiel nedočerpanej dotácie sa ma zaučtovať do knihy závazkov a do Výkazu o majetku a závazkoch? Ďakujem


Ešte niečo. Tú čerpanú dotáciu treba nejakým spôsobom evidovať osobitne? Alebo ako sa to preukáže, čo bolo čerpané z dotácie?
Iveta
turbo
14.02.07,06:07
Zdravím!
Dotácia sa vedie ako záväzok a postupne ako sa z nej niečo čerpalo - nákup mat. a pod. sa urobí čiastočná resp. úplna úhrada záväzku - malo by to byť podľa podnikateľského plánu. Takže v zäväzku sú evidované postupné úhrady - postupné čerpanie.
Ešte by som rád poznamenal pre Ivdi, že ja som mal podmienené, že za poskytnutú dotáciu na začatie podnikania nesmiem obstarať majetok nad 30000,- Sk. Aj PC zostava musela byť do 30000,- Sk. Myslím že to bolo preto, aby majetok kúpený z dotácie nemusel byť odpisovaný. Ale neviem Ivdi aké podmienky si mala stanovené ty. Takže asi tak. Prajem pekný deň všetkým!
Ivdi
14.02.07,08:36
SZČO mal v podnikateľskom pláne napísané, že dotáciu využije na zakúpenie kozmetického prístroja aj v akej hodnote. Tak asi to bolo v poriadku, keď nemali pripomienky.
Tatiana
10.03.07,17:19
Prosím účtovala som správne?
Príjem dotácie z úradu práce 54 837,- - príjem neovp.lzáklad dane
Nákupy podľa podnikateľ.zámeru - za 30 404,- -výdavky neovpl.základ dane.
Cez uzávierkové operácie sumu 30 404,- zaúčtujem ako príjem ovplyvň.základ dane a taktiež o tú istú sumu ponížim záväzok? Je to tak správne?
fileva
11.03.07,08:56
Prosím účtovala som správne?
Príjem dotácie z úradu práce 54 837,- - príjem neovp.lzáklad dane
Nákupy podľa podnikateľ.zámeru - za 30 404,- -výdavky neovpl.základ dane.
Cez uzávierkové operácie sumu 30 404,- zaúčtujem ako príjem ovplyvň.základ dane a taktiež o tú istú sumu ponížim záväzok? Je to tak správne?

Čo bol nákup podľa podnikateľského plánu?
Zita5
11.03.07,09:04
Prosím účtovala som správne?
Príjem dotácie z úradu práce 54 837,- - príjem neovp.lzáklad dane
Nákupy podľa podnikateľ.zámeru - za 30 404,- -výdavky neovpl.základ dane.
Cez uzávierkové operácie sumu 30 404,- zaúčtujem ako príjem ovplyvň.základ dane a taktiež o tú istú sumu ponížim záväzok? Je to tak správne?

Tatiana , mne tu chýba v Tvojej otázke riešenie účtovania výdavkov OVZ za čerpanie dotácie .

V Tvojom príklade riešiš len príjem a záväzok .....zabudla si na VOZD buď celú čiastku , alebo čiastku odpisu v období čerpania dotácie .Nie je mi jasné o čo sa jedná , preto sa nedá ani odpovedať .
ola
11.03.07,09:54
Myslím, že tu si nájde odpoveď každý, ktorý sa borí s účtovaním dotácii z UPSVaR. Prikladám v prílohe :)
Tatiana
12.03.07,07:46
Tatiana , mne tu chýba v Tvojej otázke riešenie účtovania výdavkov OVZ za čerpanie dotácie .

V Tvojom príklade riešiš len príjem a záväzok .....zabudla si na VOZD buď celú čiastku , alebo čiastku odpisu v období čerpania dotácie .Nie je mi jasné o čo sa jedná , preto sa nedá ani odpovedať .
Výdavky z čerpania dotácie podľa podnikateľského plánu boli: nákup registračnej pokladnici, fénov, nábytok.
V príspevku č. 17, kde som zadala otázku, som to zaúčtovala správne?
Muška
12.03.07,08:14
Prosím účtovala som správne?
Príjem dotácie z úradu práce 54 837,- - príjem neovp.lzáklad dane
Nákupy podľa podnikateľ.zámeru - za 30 404,- -výdavky neovpl. ovplyvňujúce základ dane.
Cez uzávierkové operácie sumu 30 404,- zaúčtujem ako príjem ovplyvň.základ dane a taktiež o tú istú sumu ponížim záväzok? Je to tak správne?
Tatianka,
Zitka má pravdu , zaúčtuješ to , tak ako som Ti opravila
Tatiana
12.03.07,08:21
Tatianka,
Zitka má pravdu , zaúčtuješ to , tak ako som Ti opravila
Ďakujem, ďakujem.... za to, že Vás mám....
Muška
12.03.07,08:23
o tú istú sumu ponížim záväzok?
Ponížiš len v knihe záväzkov, toto neúčtuješ cez PD.

Proste čerpanie dotácie nebude mať žiadny vplyv na základ dane.
Tatiana
12.03.07,08:27
Ponížiš len v knihe záväzkov, toto neúčtuješ cez PD.

Proste čerpanie dotácie nebude mať žiadny vplyv na základ dane.
OK. Už mi je to jasné. Dík