sonab
13.02.07,16:30
Dobry den,

prosim o informaciu, ci je zamestnankyna povinna pred nastupom do prace po ukonceni rodicovskej dovolenky povinna napisat nejaku ziadost adresovanu zamestnavatelovi, resp. nejake oznamenie o nastupe?

- kedy presne je nastup po rodicovskej dovolenke - v den dovrsenia troch rokov dietata, alebo den po...

- je pravda, ze ak zena nastupi po rodicovskej dovolenke v termine takom, ze pobyt na rod. dovolenke v roku nastupu nepresiahol 100 dni, ma narok na dovolenku za cely rok?

Vopred dakujem za odpoved
D123
13.02.07,23:37
Som sa nad tebou zlutovala :-D (ked ti tak dlho nikto neodpoveda-ale treba aj trocha vyhladavat), pozri tuto linku ohladom dovolenky a v prispevku najdes dalsiu:

http://www.porada.sk/t43302-materska-a-dov.html

k nastupu - par 166 ods.2 ZP:Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Ale tiez uz to tu niekde bolo - myslim ze nieco v zmysle, ze moze ostat aj dlhsie doma, ale (asi formou nepl. volna?), nedostava RD-prispevok ale poistne za nu plati stat.

Podla mna teda za normalnych okolnosti nemusi nahlasit, ale tak ci tak byva v praxi zvykom sa podredu dohodnut, lebo zo svojho okolia naozaj nepoznam pripad, ze by matke po navrate z RD dali jej povodnu poziciu aku mala pred MD (ak ju vobec chceli spat).
sonab
14.02.07,17:57
Dakujem za zmilovanie sa:)
petacuckova
04.03.09,06:50
Dobrý deň. Zamestnankyňa na RD, ktorej syn dovŕši tri roky v marci 2010 sa vracia späť do práce od 9.3.2009 na kratší úväzok - t.j. 30 hod do týždňa. Aké má povinnosti ona a aké ja ako ZĽ ?
O dieťa sa jej bude starať mama, má isť na ÚPSVAR nahlásiť nástup do práce ale rodičovský príspevok je nevezmú, že?
A ja ako ZĽ nahlásim v ZP skončenie RD a tiež do SP skončenie RD a nástup do práce ?
Ďakujem za odpoveď.
brčko
04.03.09,10:09
Dobrý deň. Zamestnankyňa na RD, ktorej syn dovŕši tri roky v marci 2010 sa vracia späť do práce od 9.3.2009 na kratší úväzok - t.j. 30 hod do týždňa. Aké má povinnosti ona a aké ja ako ZĽ ?
O dieťa sa jej bude starať mama, má isť na ÚPSVAR nahlásiť nástup do práce ale rodičovský príspevok je nevezmú, že? áno, PP treba nahlásiť aj to, kto sa o dieťa stará. Vzhladom na to, že ona RP začala poberať ešte pred 1.1.09, tak bude mať nárok na RP aj popri PP.
Tiež si musí dať odhlášku na SP do 8dní od zač.PP, ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (samozrejme to platí v prípade, ak si vôbec podala prihlášku po narodení dieťaťa alebo neskôr), nakolko bude už zamestnaná a súbežne byť dôch.poistená ako zamestnanec a aj štátom sa nedá.
A ja ako ZĽ nahlásim v ZP skončenie RD a tiež do SP skončenie RD a skončenie prerušenia poistenia nástup do práce ?
Ďakujem za odpoveď.
.
brčko
04.03.09,10:14
Dobry den,

prosim o informaciu, ci je zamestnankyna povinna pred nastupom do prace po ukonceni rodicovskej dovolenky povinna napisat nejaku ziadost adresovanu zamestnavatelovi, resp. nejake oznamenie o nastupe?
no ona musí hlavne požiadať o rodič.dovolenku a teda aj upresniť dokedy ju chce čerpať. Dobré je pritom doručiť aj rodný list dieťaťa, kde preukazuju mzdárke, dokedy má vôbec na RD nárok, aby vedeli naplánovať jej príchod. Samozrejme je všetko lepšie na papieri, nie ústne a nie na poslednú chvílu.

- kedy presne je nastup po rodicovskej dovolenke - v den dovrsenia troch rokov dietata, alebo den po... den po

- je pravda, ze ak zena nastupi po rodicovskej dovolenke v termine takom, ze pobyt na rod. dovolenke v roku nastupu nepresiahol 100 dni upresním: ak RD trvala v kalend roku bez sobôt a nediel maximálne 99dní (nie 100), ma narok na dovolenku za cely rok? ak zvyšné dni daného kalend. roku odpracuje, tak áno

Vopred dakujem za odpoved
.