monika-s
13.02.07,20:38
Dobrý deň, účtujem v JÚ, chystám sa prijať zamestnanca a potrebovala by som radu, či správne chápem nasledovné:

§ musím tvoriť sociálny fond vo výške 0,6% zo sumy z ktorej sa počíta priemer pre pracovno-právne účely
§ za celý rok budem mať tvorbu soc fondu napr. v celkovej výške 500,- Sk. Priebežne (mesačne) vediem tvorbu sociálneho fondu v knihe SF ako príjem. Na konci roka zúčtujem sumu 500,- Sk do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.

§ mesačne kupujem stravné lístky (kúpu účtujem ako ceniny). Viem, že do nákladov dám min. 55% z hodnoty lístka a max. 48,95 Sk. Zamestnancovi chcem na stravenky prispievať aj zo SF. Tento príspevok účtujem ako výdavok v knihe SF. Na konci roka zúčtujem výdavky zo SF v celkovej výške napr. 450,- Sk. Túto sumu zahrniem do výdavkov neovplyvňujúcich ZD.

§ na stravné lístky si nejakou sumou bude prispievať aj zamestnanec – čo s tým? – podľa mňa je to pre mňa príjem neovplyvňujúci základ dane.

§ Na sociálnom fonde zostane ku koncu roka 50,- Sk (príjem – výdaj). Keď budem chcieť SF “vynulovať”, môžem tieto peniaze vyplatiť zamestnancovi a tomu sa to zdaní cez výplatnú pásku.

Ďakujem za všetky odpovede.