Laura30
14.02.07,07:21
Prosím o radu . Keď podám daňové priznanie DPH, ktoré sa platí každý štvrť rok a vznikne mi daňová povinnosť kde ju zaúčtujem?
A keď mi vznikne nadmerný odpočet ten dám kam?
mysimis
14.02.07,06:23
Prosím o radu . Keď podám daňové priznanie DPH, ktoré sa platí každý štvrť rok a vznikne mi daňová povinnosť kde ju zaúčtujem?ako výdavok na bú - členenie výdavok neovplyvňujúci základ dane
A keď mi vznikne nadmerný odpočet ten dám kam? ako príjem na bú - príjem neovplyvňujúci základ dane

odpoveď máš vyznačenú v texte.
Laura30
14.02.07,06:27
[
1.dám to do platba DPH alebo platba dane z príjmu
Marína
14.02.07,06:28
Daňová povinnosť - výdaj z BU(POKL), členenie - VNZD DPH
Nadmerný odpočet - Príjem na BU, členenie - PNZD DPH
Manual
14.02.07,06:33
Daňová povinnosť - výdaj z BU(POKL), členenie - VNZD DPH
Nadmerný odpočet - Príjem na BU, členenie - PNZD DPH

...ešte doplním, treba nahrať túto povinnosť do KZ a uhradiť záväzok
Laura30
14.02.07,06:38
...ešte doplním, treba nahrať túto povinnosť do KZ a uhradiť záväzok

ale do knihy daň na výstupe ju nedám a na budúci štvrť rok ju nepočítam?
Zoltán Kovács
14.02.07,06:45
ale do knihy daň na výstupe ju nedám a na budúci štvrť rok ju nepočítam?


Nie nepočítaš.Nevzniká daňová povinnosť,ani možnosť odpočtu. To je vysporiadanie tvojej pohladávky alebo záväzku voči DÚ.
Laura30
14.02.07,06:45
Už som pochopila je to vlasne rozdiel dane na vstupe a výstupe. Mne vznikla povinnosť odviesť daň do ŠP.V PD - JÚ zaúčtujem tak ako ste to napísali a túto sumu už na vstup v ďalšom štvrťroku nerátam. Mám ju ako výdavok NZD a hotovo.
Laura30
14.02.07,06:46
Ďakujem ste super.
chudaska
23.02.07,10:46
Rozumiem tomu?
ked mám nadmerny odpocet,tak si do knihy pohladavok zadám sumu nadm. odpočtu a ked dalsí mesiac mám povinnost platit DPH, odpočítam si to z nadmerného odpočtu a ako to potom v ALFE preúčtujem, lebo vlastne sa mi potom poníži pohladávka voci DÚ.
Lebo ked chcem ukoncit rok,tak za december som mala nadmerny odpocet 2711 Sk, ale v januári si z tejto sumy odpočítam moju povinnosť platiť DPH v sume 860 Sk. Poradíte mi? Som akosi z toho mimo.
VOPRED ĎAKUJEM
renča1
23.02.07,10:54
Rozumiem tomu?
ked mám nadmerny odpocet,tak si do knihy pohladavok zadám sumu nadm. odpočtu a ked dalsí mesiac mám povinnost platit DPH, odpočítam si to z nadmerného odpočtu a ako to potom v ALFE preúčtujem, lebo vlastne sa mi potom poníži pohladávka voci DÚ.
Lebo ked chcem ukoncit rok,tak za december som mala nadmerny odpocet 2711 Sk, ale v januári si z tejto sumy odpočítam moju povinnosť platiť DPH v sume 860 Sk. Poradíte mi? Som akosi z toho mimo.
VOPRED ĎAKUJEM

Rozumieš. V alfe cez ID naúčtuješ tzv.zápočet pohľadávky (nadm.odpočet) so závazkom (daňov.povinnosťou) ku dňu splatnosti závazku, čiže k 25.2.2007.
chudaska
23.02.07,11:04
Takže vlastne ten nadmerny odpočet za december mám v januári, a v decembri mám zaúčtovanú povinnosť voči DU za november 2006.
A ešte pre kontrolu, pri registrácii som si uplatnila DPH zo zásob a urobila som to cez ID a dala som to ako výdavok neovpl. ZD a tiež DPH z odpisovaného majetku a tiež ako výdavok neovpl. ZD, s tým že som si upravila aj zostatkovú cenu odpisovaného majetku.
Ešte raz ďakujem a všetkým prajem pekný zvyšok dňa!!
renča1
23.02.07,11:52
Takže vlastne ten nadmerny odpočet za december mám v januári, a v decembri mám zaúčtovanú povinnosť voči DU za november 2006.

Nie nadmer.odpočet za december čiže tvoja pohľadávka voči DÚ musíš evidovať k 31.12. v knihe pohľadávok. Daňová povinnosť za november musí byť evidovaná k 30.11. v knihe závazkov. Daňovú povinnosť si odpočítaš od nadm.odpočtu teda nie do 25.2.2007 ale do 25.1.2007. Uviedla som zlý dátum, pretože som z tvojej otázky pochopila, že sa jedná o december (povinnosť) a január (odpočet).


odpoveď fialovou farbou.