Monika C.
14.02.07,08:23
Ahojte poradáci chcela by som Vás poprosiť o radu : vo firme sú v majetku štyri autá podľa Vás ako je najlepšie účtovať spotrebu PHM :
1. urobiť vyúčtovanie na konci mesiaca alebo zaradovať bločky podľa dátumu a účtovať na 501 a 343 a čo ked je nadspotreba ktorá nie je uznaná ako daňový výdavok
2 alebo dávať PHM do 112 a na konci mesiaca do nákladov. Chcela by som to robiť jednoduchšie nakoľko mám veľa dokladov.
Díki za pomoc.
martinius
14.02.07,07:53
Ja by som postupovala cez 501.
Martinella
14.02.07,08:00
Ahojte poradáci chcela by som Vás poprosiť o radu : vo firme sú v majetku štyri autá podľa Vás ako je najlepšie účtovať spotrebu PHM :
1. urobiť vyúčtovanie na konci mesiaca alebo zaradovať bločky podľa dátumu a účtovať na 501 a 343 a čo ked je nadspotreba ktorá nie je uznaná ako daňový výdavok
2 alebo dávať PHM do 112 a na konci mesiaca do nákladov. Chcela by som to robiť jednoduchšie nakoľko mám veľa dokladov.
Díki za pomoc.
Záleží ako účtujete zásoby. Ak spôsobom A tak aj spotrebu treba účtovať cez ú112. Ak priamo do spotreby, tak na 501 a nadspotrebu preúčtovávať na zvláštny anal.účet k ú.501 - daňovo neuznateľné výdavky.
Monika C.
14.02.07,09:01
Dakujem všetkým zásoby robím spôsobom B čiže použijem triedu 5. Ďakujem za odpovede pomohli ste mi.
bui
19.01.08,23:19
Ja si myslim ze ak na uctovanie zasob pouzivam sposob A, tak nakup PHM mozem uctovat rovno na ucet 501, ak si to uvediem v internej smernici....

Alebo sa mylim?
liba2
20.01.08,00:21
bui
20.01.08,19:53
Teda uctovanie cez ucet materialu nie je podla Vas spravne? Ale preco nemozeme brat nadrz ako sklad? Miesto kde je ulozeny bezin, a potom mesacne uctovat podla vyuctovania spotrebovany benzin do nakladov? Ved aj napr. taky skutocny material na sklade uctujem do nakladov raz mesacne, pri spusteni uzavierky skladu aj ked v skutocnosti na sklade uz nemusi byt..detto tovar. Vydajky sa mi zauctuju do nakladov az pri mesacnej uzavierke.
A co sa tyka toho uctu 335. V uctovnictve ho mam analyticky cleneny podla osob, aby som vedela pohladavka voci ktoremu zamestnancovi to je.
Mame vsak jedine auto a to pouzivaju vsetci..... nasi 2 zamestnanci, alebo niektory z 5 konatelov, ktori zamestnancami nie su. Teda ani ucte 335 nie je uplne vystizny. Kazdy kto nakupi PHM mi odovzda blok o nakupe, zapise jazdu do jedinej knihy jazd, a jeden z konatelov sa podujal na urobenie vyuctovania.
liba2
21.01.08,03:10
Teda uctovanie cez ucet materialu nie je podla Vas spravne? Ale preco nemozeme brat nadrz ako sklad? Miesto kde je ulozeny bezin, a potom mesacne uctovat podla vyuctovania spotrebovany benzin do nakladov? Ved aj napr. taky skutocny material na sklade uctujem do nakladov raz mesacne, pri spusteni uzavierky skladu aj ked v skutocnosti na sklade uz nemusi byt..detto tovar. Vydajky sa mi zauctuju do nakladov az pri mesacnej uzavierke.
A co sa tyka toho uctu 335. V uctovnictve ho mam analyticky cleneny podla osob, aby som vedela pohladavka voci ktoremu zamestnancovi to je.
Mame vsak jedine auto a to pouzivaju vsetci..... nasi 2 zamestnanci, alebo niektory z 5 konatelov, ktori zamestnancami nie su. Teda ani ucte 335 nie je uplne vystizny. Kazdy kto nakupi PHM mi odovzda blok o nakupe, zapise jazdu do jedinej knihy jazd, a jeden z konatelov sa podujal na urobenie vyuctovania.To čo je uvedené v tomto príspevku nebolo v pôvodnom zadaní.
Môžete účtovať tak, aby ste vykazovali verný obraz o firme; urobte si na to internú smernicu a potom podľa toho postupujte.
Ja mám takú prax pri používaní 1 vozidla viacerými zamestnancami, že na 335 mám analytiku nie na meno zamestnanca ale na vozidlo.
bui
21.01.08,12:34
Takze sa vratim k tomu povodnemu. Je v sulade s postupmi uctovania ak niekto pouziva sposob A uctovania zasob, ze si v internej smernici stanovi ze PHM bude uctovat rovno do spotreby?

Mne sa uctovanie cez ucet 335 moc nepaci, ale nic v zlom;), klobuk dolu pred Vasimi vedomostami z uctovnictva, ....:)...Vase prispevky mam rada

Ja sa momentalne rozhodujem mezi uctami 112 a 501, ktory pouzit...kedze sme auto obstarali len nedavno....a neviem si vybrat.
Tweety
21.01.08,12:44
Takze sa vratim k tomu povodnemu. Je v sulade s postupmi uctovania ak niekto pouziva sposob A uctovania zasob, ze si v internej smernici stanovi ze PHM bude uctovat rovno do spotreby?

Mne sa uctovanie cez ucet 335 moc nepaci, ale nic v zlom;), klobuk dolu pred Vasimi vedomostami z uctovnictva, ....:)...Vase prispevky mam rada

Ja sa momentalne rozhodujem mezi uctami 112 a 501, ktory pouzit...kedze sme auto obstarali len nedavno....a neviem si vybrat.
Ak PHM nekupujete na sklad, ale tankujete priamo do MV,nákup účtuješ spotrebu priamo cez 501.
Pru
08.02.08,19:20
Z pokladne tiež dávam 501/211, ale keď platia z účtu kartou aké by tam malo byť účtovanie, ď.
Petra29
08.02.08,20:13
501,343/261 cez ID - bloček z reg.pokl.
261/221 bank.výpis
Pru
11.02.08,08:32
čítala som tu nejaké príspevky ohľadom účtovania phm kartou, takže nie 379 ako som sa dočítala ale mám dať cez peniaze na ceste?
Petra29
11.02.08,19:42
Môj názor je, že cez 261, môže sa vytvoriť analytika - platby kartou. 379 ako záväzok voči komu, banke?, to z môjho pohľadu, nie je správne účtovanie.
Pru
25.02.08,06:15
A ešte taká blbá otázka, tie bločky pripnem k ID alebo k bank.výpisu? dík
JUDDIT
25.02.08,06:37
stále treba rozlišovať jazdu v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v tech.preukaze? čo keď mám v preukaze len jednu spotrebu 9,00 l/100 km?
JUDDIT
25.02.08,10:38
nechce sa nikto vyjadriť??????
Petra29
25.02.08,18:53
A ešte taká blbá otázka, tie bločky pripnem k ID alebo k bank.výpisu? dík
Ja ich pripínam k internému dokladu
Petra29
25.02.08,18:54
stále treba rozlišovať jazdu v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v tech.preukaze? čo keď mám v preukaze len jednu spotrebu 9,00 l/100 km?
Keď je uvedená 1 spotreba, berieš do úvahy len túto jednu.
liba2
25.02.08,19:04
stále treba rozlišovať jazdu v meste a mimo mesta podľa spotreby uvedenej v tech.preukaze? čo keď mám v preukaze len jednu spotrebu 9,00 l/100 km?
Ak vypočítame skutočnú spotrebu PHL za jazdy v meste a zvlášť za jazdy mimo mesta, nebudeme mať tieto dva údaje s čím porovnať, lebo v TP je len jeden údaj pre spotrebu PHL - priemerný. Z toho logicky vyplýva, že skutočnú spotrebu PHL budeme rátať za obidva režimy jazdy spolu - teda priemernú.
Paula
25.02.08,19:25
Môj názor je, že cez 261, môže sa vytvoriť analytika - platby kartou. 379 ako záväzok voči komu, banke?, to z môjho pohľadu, nie je správne účtovanie.



Zaujímavá debata, x-krát za 4 roky preberaná :). Záväzok voči banke to nie je , pohyb medzi mojou pokladňou a mojou bankou to nie je (bežná 261-ka). Je to záväzok voči dodávateľovi (napr. prevádzkovateľovi čerpacej stanice), ktorý sa "vyrieši" prostredníctvom mojej platobnej karty a dvoch bánk. Sú to peniaze na ceste ale nie na ceste medzi mojou pokladňou a mojou bankou, nie na ceste medzi mojim bankovými účtami. .....na ceste niekde sú, ale k môjmu dodávateľovi, voči ktorému mám a splácam záväzok, podlžnosť za nákup. A tento problémik zaúčtovania budeme riešiť azda aj o mesiac, o rok a budeme 50:50. :)
Petra29
25.02.08,19:29
Zaujímavá debata, x-krát za 4 roky preberaná :). Záväzok voči banke to nie je , pohyb medzi mojou pokladňou a mojou bankou to nie je (bežná 261-ka). Je to záväzok voči dodávateľovi (napr. prevádzkovateľovi čerpacej stanice), ktorý sa "vyrieši" prostredníctvom mojej platobnej karty a dvoch bánk. Sú to peniaze na ceste ale nie na ceste medzi mojou pokladňou a mojou bankou, nie na ceste medzi mojim bankovými účtami. .....na ceste niekde sú, ale k môjmu dodávateľovi, voči ktorému mám a splácam záväzok, podlžnosť za nákup. A tento problémik zaúčtovania budeme riešiť azda aj o mesiac, o rok a budeme 50:50. :)
Krásne rozobrané..
A v účtovníctve je toľko takýchto "krásne rozobrateľných" vecí..:)
adi11
25.02.08,19:59
Fa za PHM som roky v RO učtovala na ceniny 263 voči dodávatelovi 321
úhradu za odber PHM na 321 / 234 ...
na konci mesiaca vodič dal spotrebu ID 410 / 263
a rozdiel na účte 263 bol zost. v nádrži

a myslím, že aj po novom sa môže takto účtovať, len s novými účtami, alebo sa mýlim ?
liba2
25.02.08,20:08
Fa za PHM som roky v RO učtovala na ceniny 263 voči dodávatelovi 321
úhradu za odber PHM na 321 / 234 ...
na konci mesiaca vodič dal spotrebu ID 410 / 263
a rozdiel na účte 263 bol zost. v nádrži

a myslím, že aj po novom sa môže takto účtovať, len s novými účtami, alebo sa mýlim ?Tieto čísla účtov určite nie sú z Postupov pre podnikateľské subjeky. Ale to nie je podstatné. Mňa prekvapuje názor, že PHL je cenina :eek:, naozaj ?
Zostatok PHL v nádrži musí uviesť vodič vo vyúčtovaní spotreby a tento údaj je pre mňa ako účtovníka záväzný (samozrejme, ak je správne zisťovaný).
adi11
25.02.08,20:19
Tieto čísla účtov určite nie sú z Postupov pre podnikateľské subjeky. Ale to nie je podstatné. Mňa prekvapuje názor, že PHL je cenina :eek:, naozaj ?
Zostatok PHL v nádrži musí uviesť vodič vo vyúčtovaní spotreby a tento údaj je pre mňa ako účtovníka záväzný (samozrejme, ak je správne zisťovaný).
Takto to bolo voľakedy v účtovných súvsťažnostiach, a nikdy sme sa nezamýšľali či to je cenina alebo nie, tak to bolo v predpisoch, ale hlavne, že vždy mi benzín sedel s vodičom
dvojča
25.02.08,20:27
Nákup PHM na 501 a 343, nákup kartou cez 335 ako pohľadávka voči zamestnancovi, toto som sa dočítala na porade už viackrát a má to aj logiku, predsa tú kartu má nejaký zamestnanec a ty potrebuješ nákup vyúčtovať. Ak to robím zle, tak ma opravte,ale myslím si, že by to takto malo byť,
Petra29
25.02.08,20:32
Nákup PHM na 501 a 343, nákup kartou cez 335 ako pohľadávka voči zamestnancovi, toto som sa dočítala na porade už viackrát a má to aj logiku, predsa tú kartu má nejaký zamestnanec a ty potrebuješ nákup vyúčtovať. Ak to robím zle, tak ma opravte,ale myslím si, že by to takto malo byť,
Ako píše Paula v príspevku 21, názorov je xy, musíš si zvoliť pre teba ten "správny"
Zoltán Kovács
25.02.08,20:44
Fa za PHM som roky v RO učtovala na ceniny 263 voči dodávatelovi 321
úhradu za odber PHM na 321 / 234 ...
na konci mesiaca vodič dal spotrebu ID 410 / 263
a rozdiel na účte 263 bol zost. v nádrži

a myslím, že aj po novom sa môže takto účtovať, len s novými účtami, alebo sa mýlim ?

To sú účty z účtovej osnovy pre ropočtovky ak sa nemýlim.
liba2
25.02.08,21:09
Takto to bolo voľakedy v účtovných súvsťažnostiach, a nikdy sme sa nezamýšľali či to je cenina alebo nie, tak to bolo v predpisoch, ale hlavne, že vždy mi benzín sedel s vodičomAďka, priateľsky ti odporúčam zmeniť postoj k účtovníctvu v tom zmysle, že v danom čase účtovania platia určité predpisy a nimi sa musíme riadiť, nemôžme sa pri tom odvolávať na niečo, čo platilo "voľakedy".
A teraz k ceninám: "Na účte 213-ceniny s účtuje stav a pohyb cenín pred ich vydaním do užívania, napr. pošt.známky, stravné l., kolky, telef. karty a ostatné karty, ak majú hodnotu, z ktorej sa bude môcť čerpať po ich vydaní do užívania. Ceniny zverené zamestnancom alebo spoločníkom na použitie na vopred stanovené účely, sa účtujú ako pohľadávky voči zamestnancom alebo spoločníkom".
Ďale sa tam uvádza: Za ceniny sa nepovažujú karty na odber pohonných hmôt; tiež stravné lístky používané vo vlastnom stravovacom zariadení.
Paula
25.02.08,21:46
nikdy sme sa nezamýšľali či to je cenina alebo nie, tak to bolo v predpisoch, ale hlavne, že vždy mi benzín sedel s vodičom



mimotemyHlavne, že vodiči veselo poposúvali pohonné hmoty (a niekde asi tak činia naďalej) do svojich autiakov a nikoho to nebolelo (a nebolí). A sedí to :rolleyes: