ajuska
14.02.07,09:46
Potrebujem znova radu. Mozem dat do nakladov s narokom na DPH kvetinace 1 ks v hodnote asi 700,- bez DPH a kvety 1 ks v hodnote asi 2.000 bez DPH. A kedze je to v takych hodnotach, mam to nahrat ako reziu alebo ako drobny majetok? A mozem dat do drobneho majetku nejaku ozdobu na skraslenie priestorov firmy v hodnote 3750,- bez DPH a narokovat si DPH? Dakujem za rady ;)
duficek
14.02.07,09:16
za danovy vydaj by som to povazoval vtedy, keby ti tam chodili zakaznici a kvety by boli "sucastou" interieru, sprijemnovali by atmosferu....ak by to nejaky kancel, kde nikto nechodi, dal by som bez rozmyslania na osobnu spotrebu....

co myslis tym nejaku ozdobu? diskohviezdu na plafon, alebo krystalovy luster?
ak si presvedcena, ze ten vydaj ti pomoze zabezpecit a udrzat prijmy, tak je to danovy vydaj s narokom na odpocet DPH...
ajuska
14.02.07,09:25
takze ta "ozdoba" ktoru som nevedela z bloku vycitat a teraz dosiel majitel a vysvetlil mi tie skratky je umely strom v kvetinaci :D
ajuska
14.02.07,09:27
A teda mam to dat ako drobny majetok alebo skor reziu? Tie kvety su kupovane do nasej maloobchodnej vzorkovne (teda tam, kam chodia klienti na nakup tovaru). Dakujem
duficek
14.02.07,09:45
drobny majetok je majetok do hodnoty 30 000 sk s predpokladanou dobou vyuzitia viac ako 1 rok.

cie tie kvety splnaju tuto podmienku je na tebe. ak ich das ako vydaj za drobny majetok, urob si na to aj kartu drobneho majetku.

ak si budes vediet aj o par rokov spomenut pri danovej kontrole, ze ta "ozdoba" je ten stromcek, tak kludne...
ak by bolo na blocku napisane, ze sa jedna o umely strom, OK, ale tu nevylustitelnu ozdobu by som dal ako nedanovy vydaj, len pre neskorsi pokoj.
Zoltán Kovács
14.02.07,10:12
za danovy vydaj by som to povazoval vtedy, keby ti tam chodili zakaznici a kvety by boli "sucastou" interieru, sprijemnovali by atmosferu....ak by to nejaky kancel, kde nikto nechodi, dal by som bez rozmyslania na osobnu spotrebu....

co myslis tym nejaku ozdobu? diskohviezdu na plafon, alebo krystalovy luster?
ak si presvedcena, ze ten vydaj ti pomoze zabezpecit a udrzat prijmy, tak je to danovy vydaj s narokom na odpocet DPH...

A ľudia zamestnaní vo firme, ktorí robia v tej kancelárii nemajú nárok na spríjemnenie prostredia? Veď napr. filodendron pohlcuje vyžarovanie z monitorov.
duficek
14.02.07,10:27
A ľudia zamestnaní vo firme, ktorí robia v tej kancelárii nemajú nárok na spríjemnenie prostredia? Veď napr. filodendron pohlcuje vyžarovanie z monitorov.
v teme je spomenuty iba zivnostnik, nie aj zamestnanci. nemam gulu na vestenie :)
Zoltán Kovács
14.02.07,10:29
v teme je spomenuty iba zivnostnik, nie aj zamestnanci. nemam gulu na vestenie :)


A keď tam sedí ten živnostník a pracuje tam? On tiež je len človek, ktorý potrebuje prijateľné prostredie na prácu.
ajuska
14.02.07,10:48
tak aby som to upresnila, je to zivnostnik, ktory ma zamestnancov ;)
duficek
14.02.07,10:55
A keď tam sedí ten živnostník a pracuje tam? On tiež je len človek, ktorý potrebuje prijateľné prostredie na prácu.
takyto argument donedavna neplatil napriklad ani pri stravnom, zamestnanci dostavali papat, SZCO nie (od 1.1.2006 uz ano). ved SZCO bol aj pred rokom clovek, co nejedol?

ja si myslim, ze v pripade samotneho zivnostnika v kancli, su kvety vydaj na osobnu spotrebu. kvety "pre" zamestnanca alebo zakaznikov uz ako osobnu spotrebu neuvazujem.

to potom mozme bez problemov uvazovat vitaminy a gely z inej temy tiez za danovy vydaj, vsak je to ochrana-prevencia zdravia SZCO, gel robi pracu prijemnejsiu.....urcite aj kazdy uctovnik SZCO si rad kupi masazny gel, pripadne zaplati masera, ved chrbatik boli po celom dni za PC. co takto tyc a stripterka tancujuca okolo nej, aj to sprijemni pracovne prostredie :)
dracica
14.02.07,10:59
neuznajú ti to jednoznačne....nedaňový výdaj
Zoltán Kovács
14.02.07,11:02
neuznajú ti to jednoznačne....nedaňový výdaj

Mne uznali, a ešte aj pochválili, že mám pekné kvetinky, a to ani zamestnanca nemám.
dracica
14.02.07,11:03
Mne uznali, a ešte aj pochválili, že mám pekné kvetinky, a to ani zamestnanca nemám.

neviem čo más v predmete činnosti a načo tie kvetinky boli použité ...každý prípad sa musí posúdiť individuálne:o
Zoltán Kovács
14.02.07,11:06
neviem čo más v predmete činnosti a načo tie kvetinky boli použité ...každý prípad sa musí posúdiť individuálne:o

Podľa profilu som účtovník - živnostník
Zita5
14.02.07,11:06
A teda mam to dat ako drobny majetok alebo skor reziu? Tie kvety su kupovane do nasej maloobchodnej vzorkovne (teda tam, kam chodia klienti na nakup tovaru). Dakujem

Na základe citovaného príspevku , je to preukazateľný výdavok a obhájiteľný .DPH by som uplatnila . Umelé kvety aj s kvetináčom zaevidovať do Krátkodobého majetku .
dracica
14.02.07,11:07
Podľa profilu som účtovník - živnostník

ale každá živnosť má predsa predmet podnikania na živnostenskom liste alebo sa mýlim ????
Zoltán Kovács
14.02.07,11:08
ale každá živnosť má predsa predmet podnikania na živnostenskom liste alebo sa mýlim ????

VeĎ písem, že som účtovník - živnostník.:D
Maya1
14.02.07,11:09
Dobrý deň, ja len tak na spestrenie: Raz na jednom školení nám daňový poradca (so zmyslom pre humor) ohľadom tých kvietkov povedal, že nech sa ideme pozrieť na daňový úrad a : keď to majú oni, môžme to mať aj my. Dobre sme sa na tom pobavili, ale je to pravda.
dracica
14.02.07,11:14
VeĎ písem, že som účtovník - živnostník.:D

no ale učtovník a živnostník môže znamenať aj že si zamestnaný ako účtovník a popritom máš aj živnosť na niečo iné hahaaaaa no ja mám strašnú predstavivosť skombinujem si všetko podľa seba..

no a načo by už len účtovník potreboval kvetinky ??? to by som ti veru neuznala
dracica
14.02.07,11:15
Dobrý deň, ja len tak na spestrenie: Raz na jednom školení nám daňový poradca (so zmyslom pre humor) ohľadom tých kvietkov povedal, že nech sa ideme pozrieť na daňový úrad a : keď to majú oni, môžme to mať aj my. Dobre sme sa na tom pobavili, ale je to pravda.

no daňovému úradu to nikto nevyhodí v tom je rozdiel :---
Zoltán Kovács
14.02.07,11:17
no ale učtovník a živnostník môže znamenať aj že si zamestnaný ako účtovník a popritom máš aj živnosť na niečo iné hahaaaaa no ja mám strašnú predstavivosť skombinujem si všetko podľa seba..

no a načo by už len účtovník potreboval kvetinky ??? to by som ti veru neuznala

Tak v živnostenskom liste mám nasledovné: vedenie účtovníctva. V živote som nebol zamestnaný (pardón klamem - raz ale to iba 1 mesiac), robím to už 12 rokov.

Aby mal dýchateľný vzduch v kancelárii, nakoľko PC vysušuje a zohrieva vduch.
dracica
14.02.07,11:21
Tak v živnostenskom liste mám nasledovné: vedenie účtovníctva. V živote som nebol zamestnaný (pardón klamem - raz ale to iba 1 mesiac), robím to už 12 rokov.

Aby mal dýchateľný vzduch v kancelárii, nakoľko PC vysušuje a zohrieva vduch.

napr. ani oblečenie neuznávaju ako dan. výdavok poisťovák si kúpi oblek aby reprezentoval nemôže prisť na stretnutie v teplákoch ... použil ho na dosahovanie príjmov...s kvetinkou je to podľa mňa to isté jedine ak by tam pracoval nejaký alergik to bola aj otázka na jednom školení to by možno uznali
duficek
14.02.07,11:22
tak to pouvazujem o prerobeni kancliku na solnu jaskynu :)
to budem pracovat aj 8 dni v tyzdni v takom vymakanom prostredi, aj na dovolenku tam budem chodit.
a nech mi nikto nepovie, ze mi to nezdvihne vykonnost a tym padom aj prijmy a este aj danovaci sa mozu ku mne prist nadychat zdraveho vzduchu...len aby mi tam nezacali chodit nejak pricasto :)
:)
Zoltán Kovács
14.02.07,11:24
napr. ani oblečenie neuznávaju ako dan. výdavok poisťovák si kúpi oblek aby reprezentoval nemôže prisť na stretnutie v teplákoch ... použil ho na dosahovanie príjmov...s kvetinkou je to podľa mňa to isté jedine ak by tam pracoval nejaký alergik to bola aj otázka na jednom školení to by možno uznali

Kedže nie som alergik, potom môj zdrav stav je nepodstatný? Že sedím pred PC denne 10-12 hodín, a monitor ma ožaruje, to je suma fuk?
Poisťovák, si mohol svoj oblek označiť názvom firmy, a to spôsobom aby sa to nedalo odstrániť,čiže natrvalo, v tom prípade ten oblek je uznaný náklad.
dracica
14.02.07,11:30
ako pracovné oblečenie robotníci na stavbe hmm len to si žiadny poisťovak nedá spraviť a potom tu vyplakáva aký má vysoký základ dane a prečo si to nemôže dať do nákladov??? pretože mohlo by sa stať že zachvilu by tam mal celý šatník ja viem prečo to nechcú uznávať ...
Dav
14.02.07,11:33
Nákladom je všetko, čo slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmu, pokiaľ nie je v zákone o dani z príjmov napísané presne, čo to byť nesmie. U zubára by som živý kvet v kvetináči účtovala ako náklad pokiaľ by bol len v čakárni, nie v ordinácii, keď mám hotel, tak televízor v pohode patrí do nákladov, aj s koncesionárskymi poplatkami. A čo sa týka zamestnanca a živnostníka, dakedy nemal živnostník nárok ani na ošetrovanie člena rodiny, a odvody si platil...
vikinka
14.02.07,13:00
Podľa mojho názoru aj kvet s črepníkom je obhájiteľný náklad,pokiaľ sa nebude vyskytovať v nákladoch každý mesiac.Tak ako už bolo napísané ,spríjemňuje to prostredie v ktorom pracujeme a dosahujeme príjmy,či už ako SZČO alebo zamestnanci.
duficek
14.02.07,13:15
ale pre koho sprijemnujeme to prostredie? pre seba. to nie je osobna potreba?
co spominane obleky (bez viditelneho oznacenia firmy ako prac. odev), ved je to potreba, bez nej predsa nemozem vyjst na ulicu uzavriet obchod s klientom. tak preco sa to povazuje za osobnu potrebu?
SZCO myslim nema take prava ako zamestnanec, vydavky na SZCO neposudzujem presne na 100 % ako na zamestnanca.
zamestnanec ma dovolenku preplacanu, ma ju preplacanu aj SZCO? preco nie? ved zamestnanec ju ma....

je ten vydaj za crepnik taky naklad, bez ktoreho by som nedosiahol prijem? ako napriklad vydaj za telefon, kde by sa mi potencialny klient nedovolal?

SZCO sa nerovna zamestnanec.
Gabi03
14.02.07,13:20
SZCO sa nerovna zamestnanec.

mimotemy Myslím, že miešaš hrušky s jablkami. ;)
Zoltán Kovács
14.02.07,13:24
ale pre koho sprijemnujeme to prostredie? pre seba. to nie je osobna potreba?
co spominane obleky (bez viditelneho oznacenia firmy ako prac. odev), ved je to potreba, bez nej predsa nemozem vyjst na ulicu uzavriet obchod s klientom. tak preco sa to povazuje za osobnu potrebu?
SZCO myslim nema take prava ako zamestnanec, vydavky na SZCO neposudzujem presne na 100 % ako na zamestnanca.
zamestnanec ma dovolenku preplacanu, ma ju preplacanu aj SZCO? preco nie? ved zamestnanec ju ma....

je ten vydaj za crepnik taky naklad, bez ktoreho by som nedosiahol prijem? ako napriklad vydaj za telefon, kde by sa mi potencialny klient nedovolal?

SZCO sa nerovna zamestnanec.

Mám pocit, že zachádzame v tejto téme do takej hlbky, že už to ani nie je o pôvodnej otázke. Myslím si, že jednotný názor nikdy nedosiahneme. Porovnávať iné výdavky - daňové alebo nedaňové s nákup kvietok v kvetináči nemá zmysel. Vždy to ostane na schopnosti obhájiť si to pri daňovej kontrole.
Jasne, že sa nedá porovnávať zamestnanec s SZČO, nakoľko pri posudzovaní opodstatnenia výdavkov z daňového hladiska sú to rôzne kategórie.
Byť zamestnaný alebo SZČO obe majú svoje výhody aj nevýhody.
vikinka
14.02.07,13:30
Spríjemňujem prostredie napr. klientom a aj potenciálnym klientom,niekedy je dosť doležitý prvý kontakt a prostredie.Napr.tebe sa lepšie nakupuje v obchodnom centre napr.Avione ,alebo v obchode ako na smetisku(nebudem menovať ale je takých dosť-tusím sa im hovorí kamenné obchody).Ozaj a keď sme pri tých obchod.centrách,tak si myslíš že tie kvety a stromy čo tam majú nemajú v nákladoch?
Danila
14.02.07,14:08
takyto argument donedavna neplatil napriklad ani pri stravnom, zamestnanci dostavali papat, SZCO nie (od 1.1.2006 uz ano). ved SZCO bol aj pred rokom clovek, co nejedol?

ja si myslim, ze v pripade samotneho zivnostnika v kancli, su kvety vydaj na osobnu spotrebu. kvety "pre" zamestnanca alebo zakaznikov uz ako osobnu spotrebu neuvazujem.

to potom mozme bez problemov uvazovat vitaminy a gely z inej temy tiez za danovy vydaj, vsak je to ochrana-prevencia zdravia SZCO, gel robi pracu prijemnejsiu.....urcite aj kazdy uctovnik SZCO si rad kupi masazny gel, pripadne zaplati masera, ved chrbatik boli po celom dni za PC. co takto tyc a stripterka tancujuca okolo nej, aj to sprijemni pracovne prostredie :)Skús trošku hamovať...
duficek
15.02.07,07:58
Spríjemňujem prostredie napr. klientom a aj potenciálnym klientom,niekedy je dosť doležitý prvý kontakt a prostredie.Napr.tebe sa lepšie nakupuje v obchodnom centre napr.Avione ,alebo v obchode ako na smetisku(nebudem menovať ale je takých dosť-tusím sa im hovorí kamenné obchody).Ozaj a keď sme pri tých obchod.centrách,tak si myslíš že tie kvety a stromy čo tam majú nemajú v nákladoch?
ale ved s tymto bezvyhradne suhlasim, pozri si uplne prvu odpoved v tejto teme. pokial do kanclu chodia klienti, alebo su tam zamestnanci, tak je to bez debaty.

ale ja hovorim o kancliku, kde je iba SZCO a z povahy jeho prace vypliva, ze k nemu nechodia klienti a vtedy by som uvazoval o vydaji na osobnu spotrebu....
nic viac nic menej....
duficek
15.02.07,08:10
Skús trošku hamovať...
ale danilka, neber to tak vazne....
v inych temach sa veselo vtipkuje, ja to tu mam zakazane?
len za to ze mam iny nazor ako skusenejsi poradak?
pridavam veseleho smajlika :)
Danila
15.02.07,08:23
ale danilka, neber to tak vazne....
v inych temach sa veselo vtipkuje, ja to tu mam zakazane?
len za to ze mam iny nazor ako skusenejsi poradak?
pridavam veseleho smajlika :)Jóóóóój, ale veď ja som sa len zľakla, že tá tyč bude povinná..... lebo o všetkých vážnych veciach rozodujú chlopi. A potom klienti budú mať radšej tyč ako naše služby. A toto pre Teba.:) :) :) Aby sme neboli celkom mimo témy, pridám, že živnostník je dôležitý ako pracovník a kvety môžu voňať aj pre neho. Ako VOZD.:)
duficek
15.02.07,08:43
vidim ze vam na CCCC stretko zaplatim vystupenie chipandales
http://www.youtube.com/watch?v=LVw-U0WMVvE
:)
Marianna01
15.02.07,09:50
vidim ze vam na CCCC stretko zaplatim vystupenie chipandales
http://www.youtube.com/watch?v=LVw-U0WMVvE
:)

..............len kto s bude skladať.... :--- :D :D
Melnick
24.01.08,00:33
Každý sľub by sa mal splniť a Ty dufiček si nám tých chipandales nejako zabudol "dodať". Už uplynul skoro rok....a nič. :D:D:D
duficek
24.01.08,08:51
ach nezabudol, ale pritom vsetkom zhone som vam bohuzial zabudol oznamit, ze horespominana tanecna skupina nedostala povolenie od PZS na vystupovanie v nevyhovujucich priestoroch. podlahy su moc tvrde, osvetlenie podia zase velmi ostre a oslepuje ucinkujucich, ktori by mohli omylom z neho padnut medzi dav rozvasnenych zien. meranim PZS zistila, ze ani nizka teplota vzduchu nevyhovuje z hladiska komfortu a preto by mladici nemohli ukazat pri vyzleceni celu svoju paradu. navyse chuanovi lekar z PZS zistil ploche nohy, zamestnavatel mu musi kupit specialne ultrafiltracne sandale, pablovi kozene tangace zaparuju zadnicu a miesok, takze zamestnavatel musi obstarat oblecenie z priedusnejsieho materialu. john nenapadne skuli na jedno oko, hrozi kolizia s kolegom pri narocnejsej choreografii, chorcheho zacinajuce vypadavanie vlasov zase moze sposobit posmyknutie sa chuana v jeho specialnych sandaloch napriek nesmyklavej podlahe.

medzi plebs ale presiakla informacia, ze za tymto zakazom vystupenia skupiny je vysokopostaveny obtlstly ziarlivy manazer skupiny Denta, ktora ma pod palcom spominanu PZS.

takze vystupenie ostava uz iba na mne, pokusim sa zohnat uspokojivych kolegov a pustime sa do toho, ale pod podmienkou, ze platite pripadnu pokutu 50 000 az do miliona, pretoze my by sme cez PZS nepresli tiez, preto ju ani mat nebudeme :)
Melnick
24.01.08,09:52
ach nezabudol, ale pritom vsetkom zhone som vam bohuzial zabudol oznamit, ze horespominana tanecna skupina nedostala povolenie od PZS na vystupovanie v nevyhovujucich priestoroch. podlahy su moc tvrde, osvetlenie podia zase velmi ostre a oslepuje ucinkujucich, ktori by mohli omylom z neho padnut medzi dav rozvasnenych zien. meranim PZS zistila, ze ani nizka teplota vzduchu nevyhovuje z hladiska komfortu a preto by mladici nemohli ukazat pri vyzleceni celu svoju paradu. navyse chuanovi lekar z PZS zistil ploche nohy, zamestnavatel mu musi kupit specialne ultrafiltracne sandale, pablovi kozene tangace zaparuju zadnicu a miesok, takze zamestnavatel musi obstarat oblecenie z priedusnejsieho materialu. john nenapadne skuli na jedno oko, hrozi kolizia s kolegom pri narocnejsej choreografii, chorcheho zacinajuce vypadavanie vlasov zase moze sposobit posmyknutie sa chuana v jeho specialnych sandaloch napriek nesmyklavej podlahe.

medzi plebs ale presiakla informacia, ze za tymto zakazom vystupenia skupiny je vysokopostaveny obtlstly ziarlivy manazer skupiny Denta, ktora ma pod palcom spominanu PZS.

takze vystupenie ostava uz iba na mne, pokusim sa zohnat uspokojivych kolegov a pustime sa do toho, ale pod podmienkou, ze platite pripadnu pokutu 50 000 az do miliona, pretoze my by sme cez PZS nepresli tiez, preto ju ani mat nebudeme :)

dufíček , síce o to nám pôvodne išlo, ale ďalej si to pre zaslzené oči od smiechu a oprskaný monitor budem čítať po častiach. Aj humor si musíme dávkovať v prijateľných dávkach.:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Melnick
25.10.10,04:22
Klientka vyzdobuje svoj salón rezanými kvetmi. Je platiteľom DPH.
Názory sú, že pri daňových kontrólach tieto posudzujú ako VNZD.

a)Máte niekto čerstvejšiu skúsenosť?

b)Dali by ste to ako VOZD , alebo ponechali ako VNZD?

Ešte prikladám diskusiu v tejto téme:

http://www.porada.sk/t51596-kvety-do-nakladov.html#post540788
Tweety
25.10.10,05:23
Klientka vyzdobuje svoj salón rezanými kvetmi. Je platiteľom DPH.
Názory sú, že pri daňových kontrólach tieto posudzujú ako VNZD.

a)Máte niekto čerstvejšiu skúsenosť?

b)Dali by ste to ako VOZD , alebo ponechali ako VNZD?

Ešte prikladám diskusiu v tejto téme:

http://www.porada.sk/t51596-kvety-do-nakladov.html#post540788
Rezané kvety- repre VNZD.
Melnick
25.10.10,06:09
Má salón vždy nádherne vyzdobený a nemalé výdavky s tým súvisiace a preto je mi ľúto, že to stále hádžem na 513-ku. Ide o PU, len som nechcela otvárať novú tému. :)
veronikasad
25.10.10,06:29
Rezané kvety- repre VNZD.
Majka, a čo by si robila, keby ti klientka nosila doklady na črepníkové kvety, keď evidentne viem, že je to kytica rezaných kvetov ? (niekto jej poradil, že črepníkové kvety môžu isť do nákladov, v kvetinárstve nie je problém takýto doklad vystaviť). Opakuje sa to dosť často ...
Tweety
25.10.10,06:32
Majka, a čo by si robila, keby ti klientka nosila doklady na črepníkové kvety, keď evidentne viem, že je to kytica rezaných kvetov ? (niekto jej poradil, že črepníkové kvety môžu isť do nákladov, v kvetinárstve nie je problém takýto doklad vystaviť). Opakuje sa to dosť často ...
Upozornila by som ju, že robí podvody.
veronikasad
25.10.10,06:37
Upozornila by som ju, že robí podvody.
Upozorňovanie nemá zmysel - dávam to na 513, lebo keď sa jej spýtam, tvrdí, že sú to črepníkové kvety (možno aj, ale nie ako výzdoba kancelárie či prevádzky).
Tweety
25.10.10,06:40
Upozorňovanie nemá zmysel - dávam to na 513, lebo keď sa jej spýtam, tvrdí, že sú to črepníkové kvety (možno aj, ale nie ako výzdoba kancelárie či prevádzky).
AK si nimi vyzdobí dom, alebo byt, tak nech si ich platí sama, nechala by som to na 513, a vôbec vie, že takto jej neovplyvnia ZD?
veronikasad
25.10.10,06:43
AK si nimi vyzdobí dom, alebo byt, tak nech si ich platí sama, nechala by som to na 513, a vôbec vie, že takto jej neovplyvnia ZD?
Myslím, že sú to gratulačné kytice (sú okolo významných mien v kalendári) ...
Melnick
25.10.10,09:23
Tak u tej mojej sú aj črepníkové, je to tam ako v botanickej záhrade. :)
No napriek tomu som jej ich tento kvartál neuplatnila, chcela som aby platila. Nebonznete ma ,však ?:o Trocha to s tou výzdobou preháňa:o
Zita5
25.10.10,09:31
Baby, ak bude trošku času nazvyš, prečítajte si tento link
http://www.mojuctovnik.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=30
kimart
25.10.10,09:38
Viem, že to sem moc nepatrí, ale nedá mi neporadiť sa. Jedná sa o občestvenie počas výstav, školení, dávam to na 513, VNZD, no podnikateľ sa bráni, dá sa to najak inak?