Kollár
14.02.07,11:20
Môže mi pomôcť niekto v tom, že vo firme po ročnom zúčtovaní preddavkov na dani nám vyšla vyššia suma, ako máme preddavok za ten mesiac odvádzať na DÚ. V mesiaci, keď sme vykonali ročné zúčtovanie preddavkov sme mali aj zrážkovú daň odviesť. Môžem preplatok na dani zraziť a neodviesť na DÚ zo zrážkovej dani?
Ďakujem.
Janka P
14.02.07,11:29
Od 1.1.2007 môžeš.
monnica
26.02.07,13:30
Ahojte poraďáci,

mám takú prosbu, ak po ročnom zúčtovaní 2006 vyšiel preplatok zamestnancom spolu cca 15 000,-
Ja im tento preplatok vyplatím ale mám ho žiadať od DÚ späť?
Alebo tento preplatok nemám žiadať a robiť to tak , že štvrťročný prehľad budem vyplňovať tak že v riadku 1 budú zrazené preddavky na dani za daný mesiac a do riadku 3 napíšem sumu o ktorú to budem ponižovať práve z toho preplatku až do nuly?

Prosím je to súrne , čo je správne????:mee:
Zoltán Kovács
26.02.07,13:32
Ahojte poraďáci,

mám takú prosbu, ak po ročnom zúčtovaní 2006 vyšiel preplatok zamestnancom spolu cca 15 000,-
Ja im tento preplatok vyplatím ale mám ho žiadať od DÚ späť?
Alebo tento preplatok nemám žiadať a robiť to tak , že štvrťročný prehľad budem vyplňovať tak že v riadku 1 budú zrazené preddavky na dani za daný mesiac a do riadku 3 napíšem sumu o ktorú to budem ponižovať práve z toho preplatku až do nuly?

Prosím je to súrne , čo je správne????:mee:

Myslím si, že to môžeš urobiť, len by som to formou listu oznámil DÚ, že nechceš späť peniaze, ale budeš to započítavať do preddavkov.
monnica
26.02.07,13:39
Vieš ja som to predtým robila tak, že celý preplatok som žiadala vždy od DÚ.
A preddavky na dani som kompenzovala s daňovým bonusom , to znamená že som nežiadala celý daňový bonus ale len rozdiel týchto súm.

Ale na daňovom mi povedala, že sa to takto nesmie robiť, že to mám robiť tak ako som napísala v prvom príspevku a radšej žiadať celý bonus - to je vraj ako sociálna dávka.

Tak to chcem takto začať robiť ale nejako sa mi to nezdá a môj program / MRP/ to takto ani nedokáže urobiť on preddavky automaticky kompenzuje s bonusom. Potrebujem to ručne prepísať.

No neviem ako by to malo nozaj byť
Zoltán Kovács
26.02.07,13:45
Vieš ja som to predtým robila tak, že celý preplatok som žiadala vždy od DÚ.
A preddavky na dani som kompenzovala s daňovým bonusom , to znamená že som nežiadala celý daňový bonus ale len rozdiel týchto súm.

Ale na daňovom mi povedala, že sa to takto nesmie robiť, že to mám robiť tak ako som napísala v prvom príspevku a radšej žiadať celý bonus - to je vraj ako sociálna dávka. Podľa mňa DÚ nepostupoval správne, ja tiež kompenzujem daňovú povinnosť s daňovým bonusom. Rozdiel, ak vznikne, nárokujem vyplatiť od DÚ. Je to bežný postup s ktorým som zatiaľ nemal žiadný problém, a DÚ to akceptuje. Daňový bonus nie je soc.dávka.

Tak to chcem takto začať robiť ale nejako sa mi to nezdá a môj program / MRP/ to takto ani nedokáže urobiť on preddavky automaticky kompenzuje s bonusom. Potrebujem to ručne prepísať. Ja tiež robím v MRP, program pekne vykompenzuje daňovú povinnosť s daňovým bonusom.

No neviem ako by to malo nozaj byť

Odpovede viď modrým a červeným
monnica
26.02.07,13:58
Áno ale nekompenzuje daňové preddavky s daňovými preplatkami za predchádzajúce zd. obdobie.

No mám z toho bolehlav:confused:
zuzla3
26.02.07,14:46
Chcela by som sa opýtať kde to je zakotvené, že preplatok na DPZČ, ktorý mi vznikol z RZ môžem stiahnúť s preddavkovej aj zrážkovej dane naraz.


Ďakujem

z
vikinka
26.02.07,15:00
Preplatok a nedoplatok z roč.zúčt.§ 38 ods.6,7 a následne § 35 ods.7 ZDP účinného od 1.1.2007
monnica
27.02.07,06:30
To znamená že preplatok na dani ktorý mi vznikol za rok 2006 u všetkých zamestnancov nebudem žiadať od DÚ ale vo štvrťročných prehľadoch budem túto sumu uvádzať do riadku 3 maximálne do výšky preddavku za daný mesiac až kým neuplatním celú sumu preplatku.

Je to správne ? môže to tak byť?

Podľa paragrafu 38 od 6 mi vychádza , že áno tak neviem.

A budem žiadať celý daňový bonus od DÚ?
Bavi
03.03.07,15:20
§ 38 (6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.
(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
§ 40
8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.
monikad
12.03.07,22:00
Prosim Vas o radu..
Musim vyplatit vsetkym zamestnancom preplatok z RZD naraz v jednom mesiaci?
Alebo je mozne, aby som niektorym vyplatila preplatok vo vyplate za mesiac februar a niektorym az za mesiac marec?
Viem, ze to ma byt najneskor vo vyplate za april, ale neviem, ci to mozem aj takto rozdelit.. Dakujem.
katkaj
13.03.07,06:29
Prosim Vas o radu..
Musim vyplatit vsetkym zamestnancom preplatok z RZD naraz v jednom mesiaci?
Alebo je mozne, aby som niektorym vyplatila preplatok vo vyplate za mesiac februar a niektorym az za mesiac marec?
Viem, ze to ma byt najneskor vo vyplate za april, ale neviem, ci to mozem aj takto rozdelit.. Dakujem.


Pokiaľ to bude vyplatené do konca apríla tak to môžeš podľa mňa aj rozdeliť ;)