Bambi23
14.02.07,10:45
andrju, tento tvoj citat som tiez nasla, ale moju temu odlozili do vypracovanych otazok, stale mi nie je 100% jasne, co vlastne zamestnavatel plati? Viem, ze zamestnanec si neplati ani jeden z tychto troch poistnych ale co firma?
Aj pri tomto citate je poznamka, ze zamestnavatel neplati za dochodcu len Invalidne poistenie? Tak ako je to s nemocenskym a poistenim v nezamestnanosti, plati ho zamestnavatel alebo nie?
Dakujem za radu, dufam, ze ma tak skoro zase nehodia do vypralcovancyh otazok :)


http://www.porada.sk/showthread.php?t=38678

"Povinné nemocenské poistenie zamestnanca a SZČO sa nevzťahuje na osobu, ktorej bol priznaný:
- starobný dôchodok,
- predčasný starobný dôchodok alebo
- invalidný dôchodok pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.

Tieto osoby môžu byť ak chcú, dobrovoľne nemocensky poistené.

Povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca sa nevzťahuje na:
- zamestnanca podľa osobitného predpisu (napr. podľa zákona č.312/2001 Z.z. o štátnej službe, č.154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, č.315/2001 Z.z. o hasičskom a záchrannom zbore),
- väzňa,
- osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok,
- osobu ktorej bol priznaný predčasný starobný dôchodok
- osobu ktorej bol priznaný invalidný dôchodok pri poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%.

Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec:
- ktorý je dôchodkovo poistený po dovŕšení dôchodkového veku,
- ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok,
- ktorý má priznaný invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %,
- podľa § 277 ods.4 zákona ani poistenec, ktorému bol priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004, ak nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003.

Poistné na invalidné poistenie neplatí ani zamestnávateľ za uvedených zamestnancov."
__________________
Andrej
endrju
14.02.07,09:55
... stale mi nie je 100% jasne, co vlastne zamestnavatel plati? Viem, ze zamestnanec si neplati ani jeden z tychto troch poistnych ale co firma?

§138 odseky 14 a 15 zákona o sociálnom poistení:

"(14) Vymeriavací základ zamestnávateľa, ak tento zákon neustanovuje inak, je vymeriavací základ jeho zamestnanca. Vymeriavací základ zamestnávateľa za každého jeho zamestnanca je mesačne najviac

a) na platenie poistného na dôchodkové poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu solidarity

1. v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka 3-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity,
2. v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 3-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity,

b) na platenie poistného na nemocenské poistenie a poistného na garančné poistenie

1. v období od 1. januára do 30. júna kalendárneho roka 1, 5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie a poistné na garančné poistenie,
2. v období od 1. júla do 31. decembra kalendárneho roka 1, 5-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu, ktorý platil v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa platí poistné na nemocenské poistenie a poistné na garančné poistenie.

(15) Do vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie a garančné poistenie sa zahŕňa aj odmena jeho zamestnanca za prácu, ktorú vykonáva na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Na určenie vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie a garančné poistenie za zamestnanca, ktorý vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovnéhopomeru, odseky 10 a 11 sa nepoužijú. Na určenie vymeriavacieho základu zamestnávateľa na platenie poistného na úrazové poistenie obmedzenie uvedené v odseku 14 neplatí."

Položím kontrolnú otázku:
Aký je vymeriavací základ zamestnávateľa, ak vymeriavací základ zamestnanca je nula? :cool:
Bambi23
14.02.07,10:00
dakujem, toto som uz pochopila :) ... obcas to staci povedat jednou vetou, cim viac sa okolo toho polemizuje, tym viac to pletie :)

uprimne ... to "vymeriavaci zaklad zamestnavatela, je vymeriavaci zaklad jeho zamestnaca" som si doteraz pri citani nikdy nevsimla ... takze este raz dakujem
Paula
14.02.07,10:07
mimotemy Ja by som citáciu zo zákona za polemizovanie nepokladala.....a často po odpovedi na otázku prichádza otázka ďalšia typu: a v ktorom zákone to nájdem? :)
Bambi23
14.02.07,13:10
mimotemy Ja by som citáciu zo zákona za polemizovanie nepokladala.....a často po odpovedi na otázku prichádza otázka ďalšia typu: a v ktorom zákone to nájdem? :)


ten vyraz "polemizovanie" som mala dat asi do uvodzoviek, ospravedlnujem sa ak to vyznelo az tak zle :) ... mala som na mysli skor to, ze zakony si najdem a precitam, ale problem je niekedy ich pochopit spravne, pretoze su podla mna niekedy pisane dost komplikovane, pre "bezneho" cloveka je to niekedy spanielska dolina :) ... preto obcas ocenim odpoved v zmysle ano, je to spravne, alebo nie, ma to byt tak a tak ....
tak sorry vsetkym, ktorych sa to dotklo :)
Dakujem
monikad
29.04.08,09:18
Ahojte,
prosim Vas, ktore odvody plati a ktore neplati dochodca - zamestnanec po 1.1.2008?
Dakujem
jankasm
29.04.08,09:20
Ahojte,
prosim Vas, ktore odvody plati a ktore neplati dochodca - zamestnanec po 1.1.2008?
Dakujem

Myslím, že neplatí invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
Do 31.12.2007 neplatil ani nemocenské poistenie. ;)
Marttys
29.04.08,10:38
Ahojky,

mužete mi nekdo poradit jak mam udelat mzdu za maj, kdyz mam zamestnanca, ktery zada 8.5. o starobny dochodok! Na socialce chteji ELDP az do terminu 7.5. to jsou jeste vsechny odvody tak jako u bezneho zamestnance, ale od 8.5. to bude duchodce, kde se neplati invalidne a poist v nezamestnanosti?
mam udelat maj ako bezny masiac zamestnance a az od juna ako dochodca, alebo musim zrusit prac.pomer k 7.5. a od 8.5. jako novy prac. pomer s dochodom?? borim hlavu v zakonoch a nic...dekuji za rychlou radu!

marttys
VERONIKA6
29.04.08,10:57
Ahojky,

mužete mi nekdo poradit jak mam udelat mzdu za maj, kdyz mam zamestnanca, ktery zada 8.5. o starobny dochodok! Na socialce chteji ELDP az do terminu 7.5. to jsou jeste vsechny odvody tak jako u bezneho zamestnance, ale od 8.5. to bude duchodce, kde se neplati invalidne a poist v nezamestnanosti?
mam udelat maj ako bezny masiac zamestnance a az od juna ako dochodca, alebo musim zrusit prac.pomer k 7.5. a od 8.5. jako novy prac. pomer s dochodom?? borim hlavu v zakonoch a nic...dekuji za rychlou radu!

marttys
Nemusíš zrušiť pracovný pomer ani uzatvoriť nový.Prepočítaj mu ručne odvody a to tak, že do 7.5. platí na invalidné aj poistenie v nezamestnanosti zamestnávateľ aj zamestnanec. Od 8.5. neplatí ani zamestnanec ani zamestnávateľ, čiže mu ručne oprav poistné.
Marttys
29.04.08,11:03
Ale jak to udelam ve mzdovem programu, kdyz posilam vykazy elektronicky? :-( to mi tam asi nepujde vypocitat tak abych se dostala na ten zaklad.
A jeste jedna otazka, on byl doted invalid s poklesem najviac o 70%, podle zakona vim, ze invalidni dochodok zanika priznanim starobnym dochodkom, ale ta invalidita stale trva jako fyzicky!
takze ted bude platit vyssi odvody na zdravotne poistenie? ???Jsem v tom zamotana jak moucha v pavucine...

m.
VERONIKA6
29.04.08,11:08
Ale jak to udelam ve mzdovem programu, kdyz posilam vykazy elektronicky? :-( to mi tam asi nepujde vypocitat tak abych se dostala na ten zaklad.
A jeste jedna otazka, on byl doted invalid s poklesem najviac o 70%, podle zakona vim, ze invalidni dochodok zanika priznanim starobnym dochodkom, ale ta invalidita stale trva jako fyzicky!
takze ted bude platit vyssi odvody na zdravotne poistenie? ???Jsem v tom zamotana jak moucha v pavucine...

m.Pozrieš si kódy, pod ktorými sú nahraté odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti - zamestnanec a zamestnávateľ, vypočítaš si odvody za 7 dní, dáš opravu a nahráš iba to čo si vypočítala, t.j. 1 % nezamestnanosť a 3 % invalidné poistenie.
Áno invalidné zaniká a tak budú odvody z vymeriavacieho základu 4 % zamestnanec a 10 % zamestnávateľ.
Marttys
30.04.08,07:22
Pozrieš si kódy, pod ktorými sú nahraté odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti - zamestnanec a zamestnávateľ, vypočítaš si odvody za 7 dní, dáš opravu a nahráš iba to čo si vypočítala, t.j. 1 % nezamestnanosť a 3 % invalidné poistenie.
Áno invalidné zaniká a tak budú odvody z vymeriavacieho základu 4 % zamestnanec a 10 % zamestnávateľ.

Toto mi prijde nesmyslne..kdyz nekdo bude bez ruky je invalid stale a nemeni na tom nic, kdyz se stane duchodcem, stale je invalid a v zakone o ZP je psane o poklesu cinnosti FO ne o priznani duchodku, takze invalidovi stale zustava polovina odvodu ZP i presto, kdyz se stane duchodcem!! Nemam pravdu?
VERONIKA6
30.04.08,07:57
Toto mi prijde nesmyslne..kdyz nekdo bude bez ruky je invalid stale a nemeni na tom nic, kdyz se stane duchodcem, stale je invalid a v zakone o ZP je psane o poklesu cinnosti FO ne o priznani duchodku, takze invalidovi stale zustava polovina odvodu ZP i presto, kdyz se stane duchodcem!! Nemam pravdu?
Invalidný dôchodok sa odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku prekvalifikuje na starobný dôchodok.
Marttys
29.05.08,10:59
Invalidný dôchodok sa odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku prekvalifikuje na starobný dôchodok.

Mužes mi potom prosim napsat podle ktereho § a ods??

Dekuji.

m.
JanoL
29.05.08,11:58
........
Áno invalidné zaniká a tak budú odvody z vymeriavacieho základu 4 % zamestnanec a 10 % zamestnávateľ.

Zákon o zdravotnom poistení § 12 Sadzba poistného (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html#12) sa neodvoláva na poberanie invalidného dôchodku ale % postihu resp. priznania ZŤP.

Teda sa domnievam, že 2% a 5%

Jano
majam
30.05.08,10:10
Dobrý deň, chcela som sa spýtať dochdkyňa prc. zmluva jej končí 31.05.2008 - doba určitá. Dnes sa hodila na PN 30.-31.05.08 jej platím ja a potom sociálka už zase platí ochranna doba pre dochodcov ? Teta na soc . mi povedala , že do vym.základu mám dať pravdepodobný , lebo minulý rok dochodcovia neplatili nemocenské . Dakujem za pomoc.