Ivdi
14.02.07,10:51
Zdravotnícke zariadenie sa stalo od tohto roku platiteľom DPH. Poskytuje zdravotnú starostlivosť, prenajíma nebytové priestory súkromným lekárom a vedie účtovníctvo týmto lekárom. Je mi jasné, že zdravotná star. je oslobodená od dane, takže faktúry čo sa týkajú ZS sú bez nároku na odpočet. Chcela by som vedieť ako fakturovať nájom týmto lekárom a vedenie účtovníctva. Prenájom bez DPH a refakturácia el.energie, tepla s DPH? Fa za účtovníctvo s DPH? Prijaté Fa čo sa týkajú prenájmu a účtovníctva preratávať koeficientom? Poraďte prosím neviem ako začať. ďakujem
Ivdi
14.02.07,12:44
Nikto mi nevie poradiť????
bepo
14.02.07,13:28
Prečo prenájom bez dph?
Ivdi
14.02.07,13:33
Ja som sa iba pýtala, nie som si istá ako. Nie je nájom oslobodený od DPH?
bepo
14.02.07,13:47
Ak je nájomca aj prenajímateľ platiteľ dph tak sa môžu dohodnúť aj bez dph,inak všetko s dph.
Ivdi
14.02.07,14:06
Len ten prenájom sa bude fakturovať všetko neplatiteľom DPH, tak neviem čo by bolo lepšie. Bepo poradíš.
bepo
14.02.07,19:36
Neplatiteľom jedine s dph Oprava-Neplatiteľom jedine bez dph
Antonia Jendrišáková
19.02.07,15:40
Neplatiteľom musíš účtovať bez DPH, a platiteľom aj bez alebo s DPH. Všetky služby spojené s oslobodenými plneniami ti vstúpia medzi tzv. pomerné doklady . T.j. budeš prepočítavať (došlé fa, výdavkové doklady) koeficientom. Už si požiadala DÚ o výšku koeficientu, ktorý budeš používať ? Začali sme v r.2006 používať koeficient. Požiadali sme o koeficient 1. DÚ nám ho schváli a ja som mala čas trocha sa do toho dostať. Budeš mať tri druhy dokladov 1. s možnosťou odpočtu DPH v plnej výške - týkajú sa neoslobodených príjmov od DPH, 2 bez možnosti odpočtu, 3. pomerne odpočitateľné - týkajú sa činnosti osobodených aj neoslobodených, napr. náku PHM, telefónne účty- tieto budeš prepočítavať koeficientom.
Ivdi
19.02.07,17:58
Ďakujem za pomoc. Nám vyšiel koeficient 0,09, takže budeme na to doplácať. Ja som sa do toho ešte vôbec nedostala a mám kopec nejasností. Napr. s nájomnými zmluvami a faktúrami od dodávateľov energií. Prenajímame budovu kde sú aj súkromní lekári aj štátni/takže naši/. Faktúru za el.energiu keďže sa týka celej budovy musím takisto preratávať koeficientom. Nemám plný nárok na odpočet. To isté sa týka plynu aj vody. Prosím odobrite mi to niekto, či dobre rozmýšľam lebo som z toho zúfala. Ďakujem.
Ľuba
19.02.07,18:17
Neplatiteľom jedine s dph

Podľa §38 ZoDPH je nájom nehnuteľností oslobodený od DPH, len podľa ods. 5 platí, že platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Monika Kováčová
19.02.07,18:17
Neplatiteľom jedine s dph

prosím vysvetli
Antonia Jendrišáková
09.03.07,18:20
Keď Ti vyšiel koficient menší ako 0,1 nemusíš počítať koeficient.
betka
09.03.07,18:56
Neplatiteľom musíš účtovať bez DPH,

Ako oslobodené od DPH
Ivdi
11.03.07,18:20
Keď Ti vyšiel koficient menší ako 0,1 nemusíš počítať koeficient.
Prečo nemusím. Poprosila by som vysvetlenie. Na DU nám nič takého nepovedali.