Sari
14.02.07,12:04
Prosím Vás, prenájom auta od fyzickej osoby je tiež daňovým výdavkom v PÚ až po zaplatení, alebo to platí len pre prenájom priestorov?
Anja111
14.02.07,11:10
Prosím Vás, prenájom auta od fyzickej osoby je tiež daňovým výdavkom v PÚ až po zaplatení, alebo to platí len pre prenájom priestorov?

Áno, až po zaplatení.
Sari
14.02.07,11:54
Nie som si tým práve istá, mám pocit, že som niekde čítala, že pre operatívny prenájom nie je podmienka zaplatenia. Tak hádam sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
skaspa
14.02.07,12:03
Nie som si tým práve istá, mám pocit, že som niekde čítala, že pre operatívny prenájom nie je podmienka zaplatenia. Tak hádam sa k tomu ešte niekto vyjadrí.
§ 19 ods. 4 zákona 595/2003: Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
§ 663 občianskeho zákonníka: Nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne (v dojednanej dobe) užíval alebo z nej bral aj úžitky.
§ 671 ods. 1: Nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, inak nájomné obvyklé v čase uzavretia zmluvy s prihliadnutím na hodnotu prenajatej veci a spôsob jej užívania.

Máš v nájme auto od FO, tedá máš v nájme vec za odplatu podľa § 663 a platíš za ňu nájomné § 671 ods. 1 a je jedno, či je to auto, záhrada, počítač...
Výňatok z § 19 ods. 4: Nájomné uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené.
Ak platíš za auto nájom FO nie je o čom diskutovať, kedy je to daňovo uznaný výdavok.
betka
14.02.07,12:05
Nie som si tým práve istá, mám pocit, že som niekde čítala, že pre operatívny prenájom nie je podmienka zaplatenia. Tak hádam sa k tomu ešte niekto vyjadrí.

Preco by nema byt. VOZD az po zaplateni.
Sari
14.02.07,13:33
Ďakujem za odpovede.