Silvia123
14.02.07,12:38
Sme dopravná firma a vratky DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) zo zahraničia nám vybavuje firma Shell - máme Shell karty, na ktoré vodiči tankujú a firma nám do 2 týždňov vráti DPH zo zahraničia - vracia nám ju prostredníctvom DBS - pošle nám súhrnné vyúčtovanie, ktoré obsahuje DBS vratky DPH s mínusom. To znamená, že nám za tento DBS fyzicky nikdy neprídu peniaze na účet, DBS je so znamienkom mínus - teda je táto suma odrátaná z celkovej výšky súhrnného vyúčtovania. Vediem jednoduché účtovníctvo a chcem vedieť či si v priebehu roka túto vratku DPh nemôžem zaúčtovať so znamienkom mínus do výdavkov??? Bol by to potom podobný systém ako slovenská DPH, zdá sa mi to byť logickejšie ako si navyšovať zdaniteľné príjmy-vlastne keď ja to príjem nemám, lebo mi na účet žiaden príjem za DPH nepríde. Každý rozpráva len o tom, že v novom roku vrátia DPH za starý rok z Daň.úradu- to je jasné, že keď v starom roku šlo o výdavok, v novom to už musí byť príjem, a je jasné, že keď fyzicky nabehnú peniaze na účet za DBS vratky DPH, tak ide o príjem, ale keď ide o ten istý rok a peniaze mi fyzicky neprídu môžem to zaúčtovať napr: Daň.výdavok:nákup PHM 1190,- EUR a o 2 týždne keď mi príde DBS DPH tak daň.výdavok mínus 190 EUR. Výsledok toho celého bude, že v daňových výdavkoch na PHM budem mať 1000 EUR. Ďakujem vopred za odpoveď
nina100
14.02.07,16:27
Zbytocne to zacinas komplikovat - podla mna.
Tebe sa dostane do ruk suhrnne vyuctovanie, v ktorom mas na jednej strane - výdavky za cerpanie PHM a napr. dialnice a na druhej strane mas prijem za vratenu DPH z krajin EU. Takze tento rozdiel zaplatis a taktiez tento rozdiel dostanes do nakladov. Kedze do nakladov ti idu cele sumy aj s DPH, potom vrátená DPH ti ide opacne do prijmov.
Mozno som dobre nepochopila tvojej otazke...
Silvia123
15.02.07,08:22
Práve o to ide, že to súhrnné vyúčtovanie obsahuje súhrn faktúr + a súhrn dobropisov - a ja mám zaplatiť len rozdiel, DBS nemám zobrazené ako príjem ale mne vrátenú DPH dobropisujú - ja mám ako doklad o vrátení DBS.
Uvediem príklad: súhrnné vyúčt.za 2/2007:
FA.PHM Slovinsko 5000,- EUR
FA.PHM Nemecko 6000,- EUR
DBS-DPH Slovinsko za 1/07 -500,- EUR
K úhrade: 10.500,- EUR -túto sumu uhrádzam

Môžem to aj takto zaúčtovať do výdavkov t.j. 10500,-, podľa hore uvedeného súhrn.vyúčtovania???, ale to musím zaúčtovať ako: 11000 do výdavkov a 500 do príjmov? O túto vec mi ide. Ja si myslím, že správny by mal byť ten prvý prípad 10500 do výdavkov, lebo ja tie peniaze za vrátenú DPH fyzicky na účet nedostanem, t.j. ako príjem, ja mám doklad DBS so znam. mínus. Diky
nina100
15.02.07,08:43
Ja mám tiež takéto faktury zo Shell. Účtujem v Alfe nasledovne:
najprv si nahadzem do zavazkov vsetky faktury z toho vyuctovania /niekedy ich je aj 10:) / a dobropis zauctujem tiez do zavazkov so znamienkom minus. Potom pri uhrade zavazkov to preklikavam tak ako mi to riadi program t.j. vydavok PHM a ostatne faktury a vydavok s minusom dobropis.
Ale myslim, ze je to jedno - ci das do vydavku len ten rozdiel, alebo to preuctujes na vydavok /PHM/ a vydavok minus dobropis. Vysledok je vzdy rovnaky - zalezi od teba akou evidenciou sa chces riadit.
Silvia123
15.02.07,09:10
ďakujem Nina, presne o to mi šlo, vieš na tejto porade keď som čítala príspevky o refundácii, všetci spomínali, že vratku DPH zaúčtujú len do príjmov a koniec, nikto sa nezmienil, že v našom prípade to môžem účtovať do výdavkov so znamienkom mínus! Chela som sa uistiť či účtujem správne http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif